V berlínských volbách vítězí SPD. Pirátská strana má 15 míst v zemském parlamentu.

Pirátská strana šokovala ziskem devíti procent hlasů německý politický establishment a je jasným vítězem voleb.

Němečtí sociální demokraté (SPD) zvítězili podle předběžných výsledků v nedělních zemských volbách v Berlíně se ziskem 28,3 procenta hlasů. To je sice méně než v předchozích volbách v roce 2006 – 30,8 procenta –, ale navzdory tomu porazili stranu CDU současné německé premiérky Angely Merkelové. Ta dostala 23,3 procenta hlasů, víc než ve volbách 2006 – 21,3 procenta. V osmdesátých a devadesátých letech to však obvykle bylo těsně pod 40 procent.

Jde o šestou porážku kancléřky Merkelové ze sedmi letošních zemských volebTato porážka je šestou kancléřky Merkelové ze sedmi letošních zemských voleb. Dalším neúspěchem středopravicové koalice je, že Svobodní demokraté (FDP), koaliční strana CDU v současné vládě na celoněmecké úrovni, nezískala v berlínských volbách přes pět procent hlasů, které jsou nutné ke vstupu do zemského parlamentu. Letos to bylo v pátých zemských volbách. Tato strana se snažila získat berlínské voliče euroskeptickou předvolební kampaní. Výsledkem je propad ze 7,6 na 1,8 procenta hlasů. Klesající podpora FDP by mohla destabilizovat současnou vládní koalici na celoněmecké úrovni.

Z dalších stran si polepšili Zelení. Ti získali v současných berlínských volbách 17,6 procenta hlasů – v roce 2006 13,1 procenta. Podpora Strany levice naopak klesla z 13,4 na 11,7 procenta. Na pátém místě skončila německá pobočka Pirátské strany s devíti procenty hlasů. Tato v podstatě nová strana – byla založena v roce 2006 – je jasným vítězem nedělních berlínských voleb. A tímto výsledkem šokovala německý politický establishment.

Primátor zřejmě zůstane

Pirátská strana se zúčastnila zemských voleb poprvé a okamžitě získala 15 křesel v berlínském parlamentu. Její předvolební kampaň vycházela z programu občanských svobod a zaměřovala se na internetovou svobodu. Hlavní kandidát Pirátské strany v berlínských volbách Andreas Baum prohlásil: „Je to pro nás dobrá zpráva. Musíme se však připravit, abychom tento přechod zvládli. Můžete si však být jistí, že o nás uslyšíte.“

Vítězství SPD v berlínských volbách zřejmě zajistilo současnému primátorovi Berlína Klausi Wowereitovi třetí funkční období. Koaličním partnerem SPD v zemské vládě budou pravděpodobně Zelení. Tyto dvě strany mají v berlínském parlamentu těsnou většinu. SPD by však mohla vytvořit koaliční vládu i s CDU.