„Uzdravovači“ opět rozhazují peníze. A znovu tají, odkud.

Politické hnutí Uzdravme naši politiku láká seniory na předvolební výlet. S kampaní mu pomáhá i radnice Prahy 5.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Podnikatelský projekt Uzdravme naši politiku si plně zasluhuje výjimečnou pozornost. Pro předčasné volby se „uzdravovači“ dali dohromady s blokem Hlavu vzhůru! kolem Jany Bobošíkové, tedy hodlají usilovat o důvěru voličů.

Kampaň začíná a hnutí dál kráčí ve šlépějích Věcí veřejných. Po okopírovaných nápadech typu „časopis zdarma“ a „bezplatná telefonní linka pro voliče“ přichází s novinkou – výhodné zájezdy pro seniory. Třídenní pobyt s plnou penzí na Orlíku pro UNP zprostředkovává a propaguje radnice Prahy 5 skrze své Informační centrum.

Důchodci za výlet zaplatí jen 990 Kč na osobu. V ceně mají dopravu, pět jídel denně nebo cvičební hodinu s trenérem Davidem Hufem. K využití budou na místě mít také vířivku, bazén, saunu nebo služby maséra.

UNP bude seniory vysílat na Orlík do objektu Yacht Clubu Radava. Tato společnost s neznámými majiteli je šedesátiprocentním vlastníkem AFC (Art For Communication) Group, reklamní agentury úzce provázané s hnutím UNP; o obou firmách již ČESKÁ POZICE detailně psala v květnu. Z Yacht Clubu Radava se také rekrutovali někteří kandidáti UNP pro krajské volby 2012, ve stejné společnosti figuroval i někdejší sociální demokrat, nyní místostarosta a předseda klubu UNP na radnici Prahy 5, Jaroslav Nedvěd.Třídenní pobyt s plnou penzí na Orlíku pro UNP zprostředkovává a propaguje radnice Prahy 5 skrze své Informační centrum

Zájezd je podle mluvčí Prahy 5 finančně plně v režii politického hnutí. „Je to vyloženě akce UNP, takže vše je třeba zjišťovat u UNP. My to promujeme jen jako akci ve prospěch našich seniorů, tím, že je starosta Miroslav Zelený členem UNP. Ale v zásadě s tím nemáme nic společného,“ řekla ČESKÉ POZICI mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová.

Její slova potvrzuje vedle webových stránek UNP i telefonát do Informačního centra Prahy 5. Zdejší pracovnice ČESKÉ POZICI řekla, že o zájezdu má informace pouze z letáku, a na podrobnosti je třeba se zeptat přímo u UNP – načež poskytla kontakt na členku předsednictva strany Evu Pitrovou. Ta s ČESKOU POZICÍ odmítá jakkoliv komunikovat, „uzdravovačům“ se totiž nelíbí pozornost, jakou tomuto podnikatelskému projektu věnujeme.

Kde na to pořád berou?

Suma 990 Kč za tři dny na osobu je přitom hluboce pod cenou, jakou Yacht Club Radava (a to pouze za ubytování)  uvádí na svých webových stránkách. Podle nich stojí jednodenní pronájem apartmánu s dvěma lůžky a přistýlkou 1500 Kč. UNP tak bude na každém seniorovi tratit jen za noclehy minimálně pětistovku, když budeme předpokládat, že je ubytují pěkně po třech. Je ovšem samozřejmě možné, že firma má pro „své“ politické hnutí jinou sazbu.

V krátkých dějinách UNP přitom nejde o první příklad pozoruhodné štědrosti. Samotná kampaň před loňskými krajskými volbami byla natolik bombastická, že se UNP zadlužilo částkou 7,6 milionu (hnutí dodnes odmítá říct, kdo jim na kampaň poskytl prostředky a kdo ji pro ně realizoval). Letos v lednu UNP zase předávalo za asistence Martina Dejdara výherní cenu v podobě automobilu pro luštitelku křížovek.

Celá akce na ose UNP – AFC Group – Yacht Club Radava tak ze všeho nejvíce připomíná čachry se stranickým účetnictvím podobné těm, které probíhaly mezi VV a vydavatelstvím Pražan a které celkem detailně na legendární nahrávce porady u těžkého francouzského vína popsal superguru VV Vít Bárta: „Potřebujeme nějaký oficiální peníze na kampaň na hejtmanský volby. (…) Rozpočet strany úplně seškrtáme, a řekneme, že vlastně žádný výdaje nemáme, protože všechno je vydavatelství a nazdar.“

Dozvědět se ovšem podrobněji, jak je to s finančními toky mezi hnutím a zmíněnými společnostmi, je téměř nemožné. UNP odmítá ČESKÉ POZICI už tři měsíce odpovědět na dotazy týkající se jeho značně podezřelého financování. ČESKÁ POZICE se v pondělí ptala i na finanční záležitosti týkající se výletu pro seniory, UNP ovšem veškeré záležitosti týkající se účetnictví hnutí již měsíce zatvrzele tají.

V době posledních úprav tohoto textu dorazil mail od mluvčí UNP Markéty Havlové. Ačkoliv dosud UNP nevysvětlilo jedinou podstatnou otázku týkající se jeho financování, dotazy na výlet pro seniory prý v průběhu tohoto týdne zodpoví. Tak uvidíme.

Zneužití veřejných peněz?

Nabízí se otázka, zda starosta Zelený, sám člen UNP, nepomáhá svému politickému subjektu na účet daňových poplatníkůZa pozornost stojí i angažmá samotné radnice. S pořádáním akce UNP totiž pomáhá Informační centrum Prahy 5, příspěvková organizace této městské části. Nabízí se tedy otázka, zda starosta Zelený, sám člen UNP, nepomáhá svému politickému subjektu na účet daňových poplatníků. Za starostu opět odpovídala mluvčí Kratochvílová:

„Oficiálním pořadatelem akce je hnutí UNP. Informační centrum Prahy 5 je partnerem této akce, jelikož poskytlo prostory, kam mohou senioři donést přihlášky. Díky této podpoře a především osobní záštitě starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného samozřejmě byla akce propagována v informačních kanálech radnice, aby se o této možnosti dozvědělo co nejvíce místních seniorů. To není nic výjimečného – městská část se snaží informovat občany o většině akcí konaných pro veřejnost ve svých informačních kanálech, přednost dostávají kromě akcí spolupořádaných, či pořádaných MČ Praha 5 i akce významné, opakující se, určené pro širší veřejnost apod.“

O hnutí UNP informovala ČESKÁ POZICE v textech: