Ceska Pozice

Uzdravme politiku! Třeba čachrováním s miliony.

Kmotrovský projekt Uzdravme naši politiku chce podruhé předstoupit před voliče. Vyjasnit své financování však hnutí stále odmítá.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

V prvním díle populárního seriálu Jistě, pane ministře poučuje sir Humphrey Appleby nezkušeného Bernarda o Zákonu obrácené důležitosti (The Law of Inverse Relevance): „Čím méně máte v úmyslu něco doopravdy udělat, tím více o tom musíte mluvit.“ A v jednom z pozdějších dílů vysvětluje Humphrey, že „obtížného tématu je třeba zbavit se hned v názvu“.

Stejného principu se důsledně drží i pseudopolitické hnutí s názvem Uzdravme naši politiku (UNP). Tento spolek si účelově založilo několik pražských podnikatelů – veřejně se k němu hlásí Karel Hošek, který čile obchodoval s pražským Dopravním podnikem v nechvalně proslulé době, kdy mu vládl Martin Dvořák; v pozadí lze vypozorovat vliv šíbrů Tomáše Hrdličky a Ivo Rittiga.

Že si tito lidé svůj několikátý projekt pojmenují „Uzdravme naši politiku“, nepostrádá ironický půvab. Podobně jako když Roman Janoušek (a hovoří se i o pomoci Tomáše Hrdličky) zkonstruoval pro své čistě soukromé potřeby Věci veřejné.

Představitelé UNP se nyní rozhodli (pokud se vůbec dá hovořit o „jejich“ rozhodování) uzdravovat českou pravici. Do předčasných voleb půjdou ruku v ruce se Suverenitou Jany Bobošíkové, odpadlíky z Hrdličkovy buňky ODS v Praze 10, bývalými členy zrušené ODS Praha 4 (organizace rozpuštěná kvůli místnímu bossovi Ondřeji Palounkovi), Jiřím Janečkem z Prahy 11 (kde se k lukrativním kšeftům dostávala ABL Víta Bárty) nebo Jihočechem Michalem Doktorem.

ČESKÁ POZICE už před třemi měsíci psala o podivných čachrech v účetnictví „uzdravovačů“. Hnutí uvedlo, že dluží přes sedm milionů korun za loňskou kampaň před krajskými volbami – komu tyto peníze dluží, už ale sdělit odmítlo. Stejně tak představitelé UNP zatajují, proč před loňskými volbami uváděli na svých webových stránkách finanční dary, ale už je nezmínili ve výroční zprávě. Hnutí nechce říct ani to, kdo tedy vlastně platil loňskou monstrózní kampaň, při níž mělo UNP výdaje srovnatelné se zavedenými politickými stranami.

Vzhledem k tomu, že se chce UNP pokusit „uzdravovat“ politiku i na celostátní úrovni, zaslala ČESKÁ POZICE dotazy na financování znovu:

Voliči by měli vědět, kdo se to tu pokouší získat jejich důvěru a sbírat jejich hlasy, odpověď tiskového odboru UNP proto přikládáme v plném znění:

„Na dotazy pokládané Vámi jsme se již před několika měsíci rozhodli neodpovídat (viz. email od pana Maňáka), a to z důvodu nevhodného a útočného způsobu, kterým jsou pokládány a odpovědi na ně následně ve Vašich článcích interpretovány. Záležitosti související s naším hnutím, například financování, netajíme, komunikujeme je ale s jinými novináři. Proto nebudeme na Vaše otázky dál odpovídat.“

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.