Uzdravme politiku! Třeba čachrováním s miliony.

Kmotrovský projekt Uzdravme naši politiku chce podruhé předstoupit před voliče. Vyjasnit své financování však hnutí stále odmítá.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

V prvním díle populárního seriálu Jistě, pane ministře poučuje sir Humphrey Appleby nezkušeného Bernarda o Zákonu obrácené důležitosti (The Law of Inverse Relevance): „Čím méně máte v úmyslu něco doopravdy udělat, tím více o tom musíte mluvit.“ A v jednom z pozdějších dílů vysvětluje Humphrey, že „obtížného tématu je třeba zbavit se hned v názvu“.

Stejného principu se důsledně drží i pseudopolitické hnutí s názvem Uzdravme naši politiku (UNP). Tento spolek si účelově založilo několik pražských podnikatelů – veřejně se k němu hlásí Karel Hošek, který čile obchodoval s pražským Dopravním podnikem v nechvalně proslulé době, kdy mu vládl Martin Dvořák; v pozadí lze vypozorovat vliv šíbrů Tomáše Hrdličky a Ivo Rittiga.

Že si tito lidé svůj několikátý projekt pojmenují „Uzdravme naši politiku“, nepostrádá ironický půvab. Podobně jako když Roman Janoušek (a hovoří se i o pomoci Tomáše Hrdličky) zkonstruoval pro své čistě soukromé potřeby Věci veřejné.

Představitelé UNP se nyní rozhodli (pokud se vůbec dá hovořit o „jejich“ rozhodování) uzdravovat českou pravici. Do předčasných voleb půjdou ruku v ruce se Suverenitou Jany Bobošíkové, odpadlíky z Hrdličkovy buňky ODS v Praze 10, bývalými členy zrušené ODS Praha 4 (organizace rozpuštěná kvůli místnímu bossovi Ondřeji Palounkovi), Jiřím Janečkem z Prahy 11 (kde se k lukrativním kšeftům dostávala ABL Víta Bárty) nebo Jihočechem Michalem Doktorem.

ČESKÁ POZICE už před třemi měsíci psala o podivných čachrech v účetnictví „uzdravovačů“. Hnutí uvedlo, že dluží přes sedm milionů korun za loňskou kampaň před krajskými volbami – komu tyto peníze dluží, už ale sdělit odmítlo. Stejně tak představitelé UNP zatajují, proč před loňskými volbami uváděli na svých webových stránkách finanční dary, ale už je nezmínili ve výroční zprávě. Hnutí nechce říct ani to, kdo tedy vlastně platil loňskou monstrózní kampaň, při níž mělo UNP výdaje srovnatelné se zavedenými politickými stranami.

Vzhledem k tomu, že se chce UNP pokusit „uzdravovat“ politiku i na celostátní úrovni, zaslala ČESKÁ POZICE dotazy na financování znovu:

  • Kdo konkrétně je „dodavatel kampaně“, jemuž dle květnového vyjádření dlužíte peníze?
  • Komu Vaši dárci dávali dary? Existují na ně darovací smlouvy? Lze je vidět?
  • Proč jste zvolili způsob, že dárci dávají peníze občanskému sdružení, a nikoli straně?
  • Pokud dárci dávali dary občanskému sdružení, a to pak platilo kampaň pro UNP, proč to není uvedené ve výroční zprávě jako dar od právnické osoby?
  • Lze vidět výroční zprávu nebo účetnictví onoho dosud nepojmenovaného občanského sdružení, o němž je řeč?
  • Proč byly loni na vašich webových stránkách uvedeny finanční dary na kampaň, ale už tam nejsou letos, a neobjevily se ani ve výroční zprávě?
  • Když jste v květnu psali, že faktury jsou ještě ve splatnosti – opravdu mohou být faktury za zářijovou a říjnovou kampaň ještě v květnu následujícího roku ve splatnosti? Lze je vidět? A už jsou splacené?
  • Pokud Eva Pitrová nepracovala v AFC Group, proč doménu www.uzdravmepolitiku.cz registrovala jejím jménem?
  • Co přesně dělala AFC Group pro hnutí UNP?

Voliči by měli vědět, kdo se to tu pokouší získat jejich důvěru a sbírat jejich hlasy, odpověď tiskového odboru UNP proto přikládáme v plném znění:

„Na dotazy pokládané Vámi jsme se již před několika měsíci rozhodli neodpovídat (viz. email od pana Maňáka), a to z důvodu nevhodného a útočného způsobu, kterým jsou pokládány a odpovědi na ně následně ve Vašich článcích interpretovány. Záležitosti související s naším hnutím, například financování, netajíme, komunikujeme je ale s jinými novináři. Proto nebudeme na Vaše otázky dál odpovídat.“