Už žádný další rozhovor s inženýrem Šloufem

„Nadobro jsem s politikou skončil. Nadobro,“ řekl Zemanův lobbista ČESKÉ POZICI poté, co se odebral z čela pražské SPOZ.

Zesnulý „arcikmotr“ František Mrázek přezdíval Miroslava Šloufa „vodník“ či „panděro“. Ten se ve své kanceláři chlubí rozsáhlou sbírkou sádrových vodníků. Přátelé mu je prý dávají z „hecu“. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Zesnulý „arcikmotr“ František Mrázek přezdíval Miroslava Šloufa „vodník“ či „panděro“. Ten se ve své kanceláři chlubí rozsáhlou sbírkou sádrových vodníků. Přátelé mu je prý dávají z „hecu“.

Pokud doposud existovala alespoň malá šance tu a tam oficiálně pohovořit s Miroslavem Šloufem o politice, jeho straně či o Miloši Zemanovi, taková naděje zřejmě hasne. „Nadobro jsem s politikou skončil. Nadobro,“ řekl Šlouf ČESKÉ POZICI poté, co se – jak upozornil web idnes.cz – o víkendu odebral z čela pražské organizace Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ). Zůstává členem strany, žádnou funkci však už zastávat nebude.

Zkoušeli jsme ho přemluvit k rozhovoru či ke schůzce, leč nepovedlo se. „Já vás novináře dobře znám. Zkoušel mě přemluvit i Vašek Moravec. Nezlobte se, skutečně pro mě to skončilo,“ řekl a odkázal na tiskové vyjádření své strany. Novináři tedy mají utrum, pokud budou chtít v budoucnu od Šloufa vysvětlit nejasnosti ohledně financování SPOZ (kauza údajného dopisu od Zdeňka Zbytka) či zákulisí Zemanovy prezidentské kampaně (role politických podnikatelů a la Tomáš Hrdlička).  

Předseda SPOZ Vratislav Mynář ČESKÉ POZICI řekl, že Šlouf konec ve vedení pražské buňky avizoval již před půl rokem: „Jeho úkolem bylo systémově a organizačně stabilizovat pražskou organizaci. Úkol splnil a, jak řekl, odchází. Není to nijak nová či překvapivá informace.“ Mynář dále vyloučil, že by Šloufův odchod souvisel se Zbytkovým dopisem o financování strany.

„Kosmonaut-kandidát“ neprošel

Novým šéfem pražské SPOZ se stal Ondřej Kropáček, dosavadní místopředseda pražské organizace. Mynář ČESKÉ POZICI řekl, že je rád, že Kropáček uspěl. „Oceňuji na něm jeho pracovitost v terénu a komunikaci s lidmi.“ Kropáčkovým protikandidátem byl někdejší takzvaný kosmonaut-kandidát Oldřich Pelčák (69 let), který společně s Vladimírem Remkem absolvoval výcvik pro let do vesmíru.

Jiří Dienstbier (ČSSD), vytrvalý „ostřelovač“ Miroslava Šloufa, si myslí: „Je to taktický krok, už během prezidentské kampaně byla snaha jeho jméno upozadit,“ řekl ČESKÉ POZICI. Vzhledem k tomu, že zemanovci mají podle předvolebních průzkumů našlápnuto do Poslanecké sněmovny, Šloufovo upozadění není překvapením. Po zvolení Miloše Zemana se novináři se zvýšenou intenzitou věnují SPOZ a před sněmovními volbami v roce 2014 by Šlouf v čele vlivné stranické organizace byl snadným mediálním terčem.

Miroslav Šlouf je bývalý funkcionář Socialistického svazu mládeže, od roku 1981 byl komunistickým poslancem.  V době takzvané opoziční smlouvy (1998 až 2002) byl pravou rukou premiéra Zemana a je spojován s kauzami Olovo či problematickou privatizací státního podniku Inženýrské a průmyslové stavby. Na úřad vlády k němu tajně docházel zesnulý František Mrázek, někdejší zákulisní vyjednavač. V roce 2008 Šlouf figuroval v kauze „Savoy“, kdy vyjednával s hradním kancléřem Jiřím Weiglem o znovuzvolení Václava Klause prezidentem.

Miroslav Šlouf je jedním z otců-zakladatelů Strany práv občanů (2009). Zemanovci ho v tiskovém prohlášení pochválili zejména za činnost v posledním období: „Díky Ing. Miroslavu Šloufovi se tak podařilo vrátit do politiky člověka vysokých odborných a morálních kvalit.“ Ač nyní v oficiálních strukturách skončil, přesto bych si tipnul, že bodrého lobbistu opět potkáme ve volebním štábu „spozky“ – třeba při vyhlašování výsledků příštích sněmovních voleb…

Před rokem ČESKÁ POZICE přinesla s Miroslavem Šloufem rozhovor Zemanův rádce Šlouf: Za opoziční smlouvy se držely principy

Počet příspěvků: 2, poslední 26.2.2013 08:28 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.