Už třetí stamilionový „výzkumák“ válčí s pozemky

Laseru ELI chybí 110 milionů na nákup pozemků, ovocnáři nemají půdu a biomedicínské centrum u Vestce kvůli parcele vůbec nevznikne.

Superlaser ELI vznikne v Dolních Břežanech. Ministerstvo školství momentálně řeší rozpor, jakou cenu tamní pozemky vlastně mají. Vyřeší to třetí posudek? foto: © ELIČeská pozice

Superlaser ELI vznikne v Dolních Břežanech. Ministerstvo školství momentálně řeší rozpor, jakou cenu tamní pozemky vlastně mají. Vyřeší to třetí posudek?

Jakoby měli čeští vědci a výzkumníci podivnou smůlu. Na stamiliony z Evropské unie sice dosáhnou, ale vyřešit záležitosti s potřebnými pozemky vědeckých center se jim moc nedaří.

Středočeský kraj nesehnal na svůj projekt parcelu. Anebo zhatilo ministerstvo financí Rathovy velikášské plány?K superlaseru ELI v Dolních Břežanech, který má stále ještě nevyřešený rozpor v ceně pozemků ve výši 110 milionů korun, jak ČESKÁ POZICE informovala, a k ovocnářům v Holovousích s ohroženým „výzkumákem“ za 750 milionů korun kvůli blokované parcele, se přidal třetí projekt, jejž trápí to nejdůležitější: chybějící místo ke zbudování. Plánované Národní biotechnologické a biomedicínské centrum (NBBC) za 365 milionů korun ve Vestci za Prahou kvůli tomu nevznikne.

Středočeskému kraji se totiž nepodařilo získat potřebný pozemek, tvrdí hejtman David Rath (ČSSD). Většinu peněz na výstavbu centra měl kraj získat z EU, ale záleželo i na tom, zda bude na kraj převeden pozemek, který podle Ratha patří ministerstvu obrany. Spletl se. Pozemek patří ministerstvu vnitra, jak mluvčí potvrdil ČTK. Ale „smlouva na prodej pozemku podléhá souhlasu ministerstva financí (MF), to souhlas neudělilo,“ dodal.

Proč? Mluvčí MF Jakub Haas na dotaz ČESKÉ POZICE sdělil, že zásadním problémem byl přímý prodej pozemku Středočeskému kraji, aniž by jej převádějící příspěvková organizace nejprve nabídla ostatním složkám státu. „Nedostatky vykazovala i předložená kupní smlouva, jejíž některá ustanovení byla v rozporu s doklady, které byly k žádosti připojeny. V neposledním případě chyběly doklady, které by vyloučily dopad zákonů o půdě a o ochraně přírody a krajiny,“ upřesnilo MF.

Vědecké pracoviště mělo podle hejtmana navazovat na další významné evropské projekty, které se v okolí lokality chystají – jednak na Biotechnologické a biomedicínské centrum (BIOCEV), které připravují Akademie věd a Univerzita Karlova, a na centrum superlaseru ELI.

„Je to škoda – ale projekt NBBC nebude realizován, protože jiné pozemky kraj v této lokalitě nemá,“ uvedl Rath. Kraj se bude snažit převést prostředky na jiný projekt, ale podle informací ČESKÉ POZICE je to dosti nepravděpodobné. Finance měly jít dle vyjádření úřadu z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI), který administruje ministerstvo průmyslu. Příjemcem mělo být hejtmanství, v roli poradce Ústav experimentální medicíny AV ČR.

ELI: Stále schází desetimiliony

Na vyřešení potíží s rozdílnou cenou dvou posudků stále čeká projekt ELI z Fyzikálního ústavu AV ČR, který má zakoupit parcely od Arcibiskupství pražského. Ty vědci kupují za cenu 3762 korun za metr čtvereční, přestože kontrolní posudek, který si nechalo ministerstvo školství vypracovat u firmy YBN Consult, dospěl k částce 1000 korun za metr! Rozdíl činí nevídaných 110 milionů korun, jež bude muset nejspíše stát (místo Evropské unie) zaplatit.

Jako varianta se jeví vypracování třetího, smírčího posudku, který by cenu parcely vyjasnil – podle informací ČESKÉ POZICE už posudek z pražské VŠE existuje, ale umísťuje uznatelnou cenu za pozemky stále níže, než je „potřeba“. Projekt si tedy nejspíše vyžádá desítky milionů, které bude muset dorovnat stát, poněvadž ELI je národní a evropskou výzkumnou prioritou.

Ovocnářské středisko může mít namále...Zatímco vznik superlaseru ohrožen není, namále může mít výzkumné středisko za 750 milionů, které v Holovousích na Jičínsku hodlá zbudovat Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský (VŠÚO). Místo, kde má nový „výzkumák“ stát, se skládá z parcel, které patří pěti vlastníkům. Čtyři z nich přistoupili na podmínky VŠÚO a jsou ochotni parcely odprodat, pátá majitelka se brání; jde o 63 arů, jež vlastní Sophia Malinski-de Reus, která navzdory předsmlouvaným kontraktům odmítá část majetku prodat.

„Jsme v časové tísni, abychom mohli středisko zbudovat v termínech daných ministerstvem školství. Chystáme se dále jednat,“ řekl ČESKÉ POZICI jednatel ústavu v Holovousích Václav Ludvík. Teoreticky by mohl být ohrožen i vznik celého centra, které je placeno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), jenž je v gesci ministerstva školství. Objeví se snad ještě nějaký čtvrtý výzkumný projekt, který nemá jasno ve věci pozemků, na nichž má vzniknout?