Už nejsem sama. Zeman je se mnou.

Nový prezident vstoupil do našeho intimního prostoru, aby nás zbavil pocitu tísně, a sugeruje nám, že jsme s ním právě navázali vztah.

foto: Česká poziceČeská pozice

Pár dní po volbách se na billboardech vedle Miloše Zemana s vítězným gestem a tradičním poděkováním objevilo překvapující sdělení: Teď už nejste sami. Váš Miloš Zeman.

Komu ten vzkaz patří? Jistě 2 717 405 voličům Miloše Zemana. Těm, kteří se cítí osamělí a ztracení v nepřátelském světě a hledají oporu. Kteří se bojí být sami nebo sami sebou. Nyní jsou ujištěni, že svůj hlas odevzdali správně, že jim volba změnila život. Od teď mají společníka, zastánce, parťáka, vůdce – prezidenta, který s nimi bude na každém kroku.

Na to, že politici před volbami slibují, že vyřeší korupci, zruší amnestii, zavřou zloděje nebo zařídí ekonomický růst a pracovní místa, jsme zvyklí. Ale tady se nám nabízí něco nevídaného: politik, který vstupuje do našeho intimního prostoru, aby nás zbavil pocitu tísně, a sugeruje nám, že jsme s ním právě navázali vztah.

Čeští politici se až dosud snažili oslovit a přesvědčit voliče hlavně argumenty, byť často pofiderními. Ať už brali do hry jejich názorovou orientaci či materiální problémy, pořád kalkulovali s třeba i hloupým, ale rozumovým rozhodováním, komu dají svůj hlas. Zeman míří hlouběji. Na naše podvědomí. Tohle známe z reklamy, z teleshoppingu, ale v politickém marketingu s tím zatím nikdo nepracoval tak důsledně a vědomě jako Miloš Zeman.

Zeman kolem sebe má i zkušené a kultivované profesionály, kteří umějí marketingově jeho potenciál využít

Jeho kampaň cílila velmi chytře a široce na podprahové vnímání. Na emocionálně silné okamžiky. Na billboardech nám popřál hezké české Vánoce, byl tady s námi, když přijely ruské tanky, i na Letné, když jsme vyháněli komunisty. Vystavil stopku nenáviděné vládě. A teď říká: už nejste sami.

Právě někdo začal cílevědomě budovat jeho prezidentskou image. Nebo prezidentský kult? Žoviální pán z plakátu nám pomalounku sublimuje do podoby symbolického a všudypřítomného otce národa. Nyní nabízí náplast na naši samotu, příště zalepí jinou bolístku.

Zeman má skvělé politické instinkty. Ale někde kolem sebe má kromě bohatýrů, kteří to všechno platí a vystavují se vítězně do kamer, jistě i zkušené a kultivované profesionály, kteří umějí marketingově jeho potenciál využít. Zůstávají neviditelní, ale jejich práci přehlédnout nelze.

Už dnes je jasné, že Miloš Zeman má do funkce dobře našlápnuto. Ukazuje se, že v myslích imagemakerů už existuje a je cílevědomě naplňován jeho budoucí prezidentský obraz, který šikovně pracuje s českými symboly, emocionálními stereotypy a podvědomými projekcemi ideálního vládce i současnou frustrací. Je svým způsobem napínavé to sledovat, bavit se tím a zároveň trnout, k čemu všemu Miloš Zeman tu sílu, která z toho vyplývá, využije.

Beda Venerabilis Ochranu? Ta tenkrát nebyla v SSSR k dostání. 12:49 4.2.2013

Počet příspěvků: 46, poslední 4.2.2013 12:52 Zobrazuji posledních 46 příspěvků.