Už definitivně nejde o spor Areva versus ČEZ, ale Areva versus Česko

Areva musí ven. Francouze však takový verdikt zjevně přesvědčí pouze o tom, že je antimonopolní úřad pod politickým vlivem.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Po pravdě řečeno, jakýkoli jiný verdikt antimonopolního úřadu by byl obrovským překvapením. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil to, co se od něj očekávalo. Když ČEZ loni vyřadil francouzskou Arevu z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, bylo to podle ÚOHS v pořádku. V pondělí 25. února oznámil, že odvolání Arevy zamítl.

Francouze ovšem takový verdikt zjevně přesvědčí pouze o jednom – že je český antimonopolní úřad pod politickým vlivem. Dávali to najevo už dříve, proto si ostatně stěžovali také přímo v Bruselu. A Evropská komise už v prosinci zahájila předběžné řízení, takzvaný „EU Pilot“.

Verdikt ÚOHS žádné uklidnění nepřinese, temelínský tendr jako takový je nadále ohrožen – i kvůli očekávaným sporům s Arevou u českých soudů a na evropské půdě

Verdikt ÚOHS nyní žádné uklidnění nepřinese, temelínský tendr jako takový je nadále ohrožen – i kvůli očekávaným sporům s Arevou u českých soudů a na evropské půdě. Jedno je nyní ovšem jisté: Už definitivně nejde o spor Areva versus ČEZ, ale Areva versus Česká republika.

Jak uvedl v rozhovoru pro ČESKOU POZICI vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška, po verdiktu ÚOHS by nyní mohlo logicky následovat vyjádření ČEZ o tom, kdo je nyní v tendru podle předběžného pořadí na prvním a na druhém místě. Rozhoduje se už jen mezi americko-japonskou společností Westinghouse a českou-ruským konsorciem MIR.1200 ruského Rosatomu s plzeňskou Škodou JS.

Co na to ČEZ?

Uvidíme, jak si ČEZ pospíší. Nerozhodne se počkat na výsledek pravděpodobného odvolání Arevy k předsedovi ÚOHS? Každopádně je jasné, že kolem temelínského tendru zůstane spousta otazníků. Kromě sporů s Arevou především nejistota, zda se podaří zajistit garantované výkupní ceny elektřiny z budoucího třetího a čtvrtého bloku Temelína.

Bez podobné garance je stavba prakticky nerealizovatelná, trhy by ji pokládaly za nepřiměřené riziko a ČEZ – obchodovaný na burze – by pravděpodobně dost vytrestaly. Jenže má smysl prosazovat a schvalovat garantované ceny v době velkého rozhořčení nad solárním průšvihem, který byl způsoben také – byť odlišným – mechanismem garantovaných cen? To vypadá jako politicky velmi pochybný krok.

Odpůrci dostavby Temelína v této situaci získávají navrch díky tomu, že mohou poukázat také na nejistý výsledek sporů s Arevou. Riziko nutnosti vysokého finančního odškodnění francouzské firmy není možné vyloučit.

Počet příspěvků: 2, poslední 26.2.2013 12:01 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.