Uvolnil post Šnajdrovi. Nevěděl jsem o něm, říká exšéf dozorčí rady Čepra.

Bývalý místopředseda ODS Miroslav Beneš tvrdí, že nebyl součástí dohody Petra Nečase a trojice rebelujících poslanců této strany.

Jakub Kalenský 20.6.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

O odchodu exposlance za ODS Miroslava Beneše z postu předsedy dozorčí rady Čepro psala ČESKÁ POZICE už loni v prosinci. Spolu se informací, že Čepro bude mít nového generálního ředitele. Bývalý místopředseda občanských demokratů tehdy nechtěl říct, kvůli jaké nabídce z petrochemického podniku odchází.

Příští den ČESKÁ POZICE zveřejnila informaci o chystaném nástupu Marka Šnajdra na Benešovo místo. Jak dnes tvrdí policie, šlo o završení několikaměsíčního dojednávání údajného úplatku mezi Petrem Nečasem, který chtěl zajistit pokračování své vlády, a trojici rebelujících poslanců ODS – Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Beneš odmítá, že by s tím měl cokoliv společného.

Zištné důvody

O svém odchodu z Čepra byl prý Beneš rozhodnutý už od loňského října. „Po operaci s kyčlí jsem přehodnotil své plány do budoucna, a dostal jsem nabídku ze Státního fondu rozvoje bydlení, kde od dubna pracuji. V říjnu jsem se rozhodl pro odchod ke konci roku, chtěl jsem dotáhnout zvolení nového generálního ředitele,“ řekl ČESKÉ POZICI Beneš.

A také odmítá, že by v jeho odstoupení hráli jakoukoli roli vládní politici: „Vůbec ne. O tom, že má za mě přijít Šnajdr, jsem se dozvěděl až poté, co jsem oznámil odchod.“

Kvůli umístění Šnajdra do dozorčí rady Čepra je momentálně ve vazbě nejen sám exposlanec, ale i pravá ruka premiéra v demisi Nečase Jana Nagyová. Jak už ČESKÁ POZICE uvedla, v kauze nejspíše bude obviněn i sám předseda vlády. Jmenování do Čepra ovšem musel administrovat ministr financí Miroslav Kalousek. Ten se v prosinci k výběru Šnajdra odmítal vyjádřit.
O pár týdnů později, když se ČESKÁ POZICE dotazovala na další trafiku pro stranického kolegu Karolíny Peake, učitele kuchařů Jiřího Neumanna, se dokonce rozčiloval, že jmenování do podobných pozic je „prostě jeho věc“. Nové informace k instalování Šnajdra do Čepra Kalousek nesdělil ani dnes po výslechu. Řekl pouze, že Šnajdrovi nový post nabídl až po jeho rezignaci na poslanecký mandát.

Nezvyklý prosincový termín pro odchod volil Beneš, jak sám přiznává, ze zištných důvodů: „Když člověk odcházel z Čepra, dostával šestiměsíční odstupné. Ale kdybych byl už v té době státním zaměstnancem, nedostal bych nic, takže jsem se rozhodl takto.“

Až po ohlášení vlastní rezignace

Beneš informoval ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu, do jehož gesce Čepro spadá, o svém odchodu až těsně pře ním. Prý proto, že první místopředseda ODS není jeho „šálkem čaje“. Beneš tím naráží na spory ve své domovské organizaci strany, kde je Kuba šéfem regionu. Tím se nynější ministr průmyslu a obchodu stal i díky podpoře zdejší vlivné šedé eminence, politika a podnikatele Pavla Dlouhého. Už před lety se hovořilo, že Beneš nemá s Dlouhým a jeho lidmi nejlepší vztahy.

O jmenování Šnajdra na svůj bývalý post se prý Beneš dozvěděl až po ohlášení vlastní rezignace

O jmenování Šnajdra na svůj bývalý post se prý Beneš dozvěděl až po ohlášení vlastní rezignace. A neměl z něho žádnou radost. „Docela mě to naštvalo, protože tím jsem byl se Šnajdrovým jmenováním spojen, ačkoliv spolu ty dvě události nesouvisely. Kdybych to věděl, řeknu jim, ať jmenování udělají aspoň o měsíc později,“ řekl Beneš ČESKÉ POZICI.

Někdejšího loajálního spojence prvního předsedy ODS Václava Klause zatím podle jeho slov policie nekontaktovala, aby okolnosti svého loňského odchodu z Čepra vysvětlil.