Úvahy o novém vedení občanských demokratů. Už zase.

Prezidentské volby spolu s novoroční amnestií nabídly ideální střelivo pro protinečasovskou frakci v ODS.

Občanským demokratům tečou nervy. Po debaklu Přemysla Sobotky v prvním kole prezidentských voleb přibývá hlasů, jež volají k odpovědnosti vedení strany. Ve středu zazněl z oblastního sdružení ODS na Praze 4 dokonce názor, že by se měl svolat mimořádný kongres. A ten by se mohl čistě teoreticky zvrtnout kromě programové diskuse i ve volbu nového předsedy.

„ODS Praha 4 považuje prohru v prezidentských volbách za jednu z posledních možností nastartovat interní diskusi o dalším směřování ODS,“ domnívají se straníci z této oblasti. Už počátkem ledna z Prahy 4 zazněla kritika, jež se týkala novoroční amnestie. V ní členové tamní ODS premiéru Petru Nečasovi, jenž funkci předsedy ODS obhájil loni v listopadu, vyčetli, žekontrasignoval amnestii prezidenta Václava Klause.

Připomeňme, že v prosinci proběhla na téže Praze 4, která patří mězi největší oblastní sdružení ODS v Česku, výměna starosty. Místo Pavla Horálka se do vedení radnice vyšvihl Pavel Caldr. V pražské ODS byla tato změna chápána jako vítězství té frakce občanských demokratů v Praze, která je na kordy s předsedou regionu a primátorem Bohuslavem Svobodou. Nyní se Praha 4 postavila i proti Nečasovi.

I Nečasovi spojenci mimo záznam přiznávají, že ODS musí zastavit odliv voličů, jinak straně hrozí v dalších volbách totální fiasko

O slovo se ve zjitřené atmosféře přihlásil také místopředseda středočeského regionu a člen výkonné rady Raduan Nwelati. „Mimořádný kongres má možná smysl, ale nemá cenu ho svolávat během dvou měsíců, když jsou emoce ještě hodně silné,“ prohlásil Nwelati, jenž označil výsledek prezidentské volby za katastrofu.

Zajímavé na tom je, že Nwelati – na rozdíl od tradičních vnitrostranických rebelů typu Borise Šťastného – patří do tábora podporovatelů premiéra Nečase. S názorem na potřebu změny směřování strany však není Nwelati osamocen. I další Nečasovi spojenci totiž mimo záznam přiznávají, že strana musí zastavit odliv voličů, jinak jí hrozí totální fiasko v příštích parlamentních, ale i komunálních volbách.

Protinečasovské křídlo bylo dosud roztříštěné a nedokázalo vygenerovat alternativního vůdce, který by byl adeptem na šéfa strany. Nečas naopak těží z podpory ministrů za ODS, kteří ve stranické hierarchii zastávají důležité posty. Riziko, že by po hypotetickém odvolání Nečase padl i kabinet a oni sami, na ně proto přirozeně působí jako strašák.

Počet příspěvků: 3, poslední 21.1.2013 12:40 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.