Ústecká ODS si zvolila za předsedu kritika předražených projektů

Obrodí Radim Holeček občanské demokraty? V rozhovoru říká, že ho inspirovala německá CDU a její úkrok v minulosti do politického středu.

Martin Shabu 22.2.2013

foto: © Radim HolečekČeská pozice

Ústecká ODS má dlouhodobě velmi špatnou pověst. Je spojovaná s mafiánskými praktikami, prorůstáním byznysu a politiky a v celé České republice se stala známou svými členy, jako je kontroverzní podnikatel Patrik Oulický či Petr Kušnierz, šéf eurodotačního úřadu z Ústí nad Labem odsouzený kvůli uplácení a zneužití pravomocí veřejného činitele.

Ve středu 20. února se však v ústecké ODS odehrál překvapivý zvrat. Na oblastním sněmu byl čtyřiceti z celkových 65 delegátů zvolen jejím předsedou 36letý Radim F. Holeček, vedoucí Centra celoživotního vzdělávání při Univerzitě J. E. Purkyně. Na rozdíl od mnoha stranických kolegů nepodniká ani se nebojí poukazovat na nešvary ODS.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI pak tento politik uvádí zajímavý recept, jak by se ODS mohla dostat ze současné krize. Inspirovali ho němečtí křesťanští demokraté (CDU) – jejich úkrok do politického středu a zjišťování problémů obyčejných lidí. Holeček je přesvědčen, že se tím ODS podaří získat ztracené voliče. Dle nejnovějšího průzkumu agentury CVVM má jeho strana sympatie 7,5 procenta obyvatel a získala by hlasy dvanácti procent voličů.

ČESKÁ POZICE: Díky čemu jste byl zvolen předsedou ústecké ODS, o níž se říká, že je plná „kmotrů“?

HOLEČEK: Třeba to svědčí o tom, že pokud vůbec nějaká mafie existuje, pak slábne a přestává politiku kontrolovat.

ČESKÁ POZICE: Nejste jen jakýmsi fíkovým listem severočeských „kmotrů“?

HOLEČEK: Určitě nejsem. Volba předsedy oblasti byla testem, jestli to bude v ODS postaru, anebo se dá šance novým lidem. Nebylo to o tom, jestli členové strany chtějí Holečka, spíše se hledala nová tvář.

ČESKÁ POZICE: Čím jste spolustraníky v Ústí nad Labem zaujal?

HOLEČEK: V projevu jsem akcentoval závěry loňského kongresu ODS, na němž zazněl jasný požadavek, aby se straníci v místních sdruženích rozhlédli po nové krvi. Hledali se hotoví lidé, čímž se mělo na mysli, aby do politiky vstupoval jen ten, kdo už ve své profesi něco dokázal, má stabilní zaměstnání a zajímá se o veřejné dění. Mě například přiměl k politické angažovanosti rozkradený park pod okny. Možná také při rozhodování kolegů hrálo důležitou roli, že nejsem majitelem žádné firmy.

„Možná při rozhodování kolegů hrálo důležitou roli, že nejsem majitelem žádné firmy“

ČESKÁ POZICE: Čeho přesně se týkala kauza rozkradeného parku pod vašimi okny?

HOLEČEK: Ten příběh je prostý. Pořídili jsme si druhého potomka a rozhodli se koupit větší byt, aby měly děti veliký pokoj. Vydal jsem za to poměrně hodně peněz. Následně jsem se dozvěděl, že hned v sousedství je rekonstruován park za 83 milionů korun.

Při návštěvě parku mi však bylo okamžitě jasné, že tam těch 83 milionů investováno nebylo. To mě zdravě naštvalo, a proto jsme s jedním kolegou podali trestní oznámení. Chtěl jsem se dozvědět, kdo je za rekonstrukci zodpovědný. A zjistil jsem, že jde o dílo ČSSD.

ČESKÁ POZICE: Jak dlouho jste členem ODS?

HOLEČEK: Osmým rokem. První stranickou funkci jsem však získal teprve před půl rokem. Tehdy se uvolnila funkce člena rady místního sdružení a já si na plénu řekl o podporu. Stoupl jsem si k mikrofonu a zkusil požádat kolegy o důvěru. Získal jsem zhruba 60 procent hlasů. Když mě tenkrát podpořili, začal jsem uvažovat i o další politické kariéře.

ČESKÁ POZICE: Jak chcete získat důvěru voličů, má-li ústecká ODS natolik pošramocenou pověst?

HOLEČEK: To je obrovská výzva. Považuji se za krizového manažera. Rád to přirovnávám ke svému zaměstnání. Za dva roky se mi podařilo zvednout vlastní pracoviště o tři příčky výš. Snad se mi to podaří i v ODS.

ČESKÁ POZICE: Čím konkrétně chcete voliče přilákat?

HOLEČEK: Zaprvé si myslím, že jsme – pro mne z nepochopitelného důvodu – přestali běžným lidem vysvětlovat naše kroky. Připadá mi to podobné jako v německé křesťansko demokratické straně (CDU) na konci devadesátých let. Elitářství a aféry jejích politiků způsobily, že se voliči od téfo strany začali houfně odklánět. Teprve potom si CDU u sebe udělala pořádek. Učinila malý úkrok do politického středu. Její komunální politici se začali obyčejných lidí ptát, co je trápí. Zkrátka šlo o to, aby strana získala střední vrstvu.

Je také třeba se více vymezovat vůči opozici. Často slýchávám, že ústecká ODS dělala to a to. Strana ve vedení ústecké radnice od loňského března není, přesto se v ní dějí zvláštní věci. Nové vedení radnice například tvrdilo, že ODS nedělala výběrová řízení. A ejhle, partička, která městu velí, dnes také žádné tendry nedělá a zakázky přiděluje spřízněným firmám. Ve vedení města sedí lidé, kteří se tváří, že reprezentují TOP 09, přirozeného partnera ODS na pravici, přičemž se jejich radní nechali zvolit do funkcí hlasy komunistů.

Tím se dostávám k další věci. Nechci, aby v této zemi vládli komunisté se sociálními demokraty.„Nechci, aby v této zemi vládli komunisté se sociálními demokraty“

ČESKÁ POZICE: Jací lidé by se měli objevit na kandidátce ústecké ODS pro komunální volby v příštím roce?

HOLEČEK: Rád bych se porozhlédl po lidech, kteří nejsou svázáni s aférami. Měli by to být dostatečně vyprofilovaní lidé, jejichž názory zná i jejich soused.

ČESKÁ POZICE: Máte takové členy-kandidáty?

HOLEČEK: Budete se divit, ale máme. Znám lidi, kteří volají po změnách. A mám pro to důkaz. Ve čtvrtek 21. února jsem hovořil s kamarádem, který byl dříve na vážkách, zda do ODS vstoupit. Zaznamenal efekt změny a řekl mi, že do takové ODS, v níž jsem já, vstoupí. Považuji za důležité, aby na kandidátkách byli lidé, kteří v daném místě i bydlí, což v minulosti zvykem nebylo. Stávalo se, že kandidát bydlel v jednom koutě Ústí nad Labem, a na jiném místě kandidoval.

ČESKÁ POZICE: Chtěl byste se stát lídrem kandidátky do komunálních voleb?

HOLEČEK: Dávám se plně k dispozici. Bývá zvykem, že předseda oblasti je i lídrem kandidátky ve vnitrostranických primárkách.

ČESKÁ POZICE: Nejvíce vás zajímá komunální politika, ale na svém postu se budete muset zabývat i takzvanou vysokou politikou. Měl by se do léta konat mimořádný volební kongres ODS?

HOLEČEK: V tom nemám ještě jasno. Potřebu změn nicméně pociťují v ODS úplně všichni.

ČESKÁ POZICE: Jste spokojený se současným předsedou strany Petrem Nečasem?

HOLEČEK: Se současným vedením ODS spokojený nejsem.

ČESKÁ POZICE: Kdo by se měl o post předsedy ucházet?

HOLEČEK: Nechci dávat polibky smrti. Je ale o mě známo, že fandím místopředsedovi strany Jiřímu Pospíšilovi.„Nechci dávat polibky smrti. Je ale o mě známo, že fandím místopředsedovi ODS Jiřímu Pospíšilovi.“

ČESKÁ POZICE: Co by mělo vedení ODS udělat, aby zastavilo propad volebních preferencí?

HOLEČEK: Vysvětlovat a komunikovat. Když se bavíte s voliči, nechápou naše kroky. Máme sice premiéra, ale všechny věci nelze přičítat nám. Špatně vysvětlujeme projekty, jako jsou sKarty, že jde o záležitost TOP 09. Neumíme vysvětlit zvyšování DPH. Ostatně i já cítím problém, pokud mám přátelům vysvětlit, proč jezdím nakupovat do Německa, kde je sedmiprocentní DPH na potraviny, místo abych šel do supermarketu u nás.