Uspějí lidovci konečně v Praze?

V hlavním městě se přemýšlí o založení zastřešujícího hnutí pro menší strany a protestní iniciativy s pracovním názvem Pražané.cz.

Bylo by překvapením, kdyby se lidovci příští rok nedostali do Poslanecké sněmovny, v průzkumech zatím mají kolem sedmi procent. Kromě toho by však KDU-ČSL chtěla konečně uspět i v komunálních volbách v hlavním městě, kde poslední úspěch zaznamenala v roce 1998 v rámci Čtyřkoalice.

Jak se ukázalo v pondělí večer na neformálním setkání lidovců s novináři, úvahy na téma, jak uspět nejen ve volbách do zastupitelstva metropole, ale i v jednotlivých městských částech, se již ve straně rozjely. Podle Jana Čižinského, iniciátora referenda za nepředraženou radnici pro Prahu 7, se nyní projednává, jakým způsobem by politici KDU-ČSL měli v hlavním městě kandidovat. Jaké jsou varianty?

  • V městských částech – například na Čižinského Praze 7 – by mohly vzniknout širší koalice (lokální protestní uskupení, zelení, piráti a další), jejichž cílem by bylo především porazit současné velké koalice ODS a ČSSD. Tyto subjekty budou mít velkou šanci na úspěch, protože v posledních letech trpělivě tepou do místních radnic.
  • Na celopražské úrovni se prý zase přemýšlí o založení zastřešujícího hnutí pro menší strany a protestní iniciativy s pracovním názvem Pražané.cz.

Toto téma se jistě bude řešit i na červnovém volebním sjezdu KDU-ČSL v Olomouci. Vedoucí duo strany – předseda Pavel Bělobrádek a první místopředseda Marian Jurečka – by mělo funkce obhájit. Na ostatních pozicích prý mohou nastat změny. Lidovci nyní hledají témata, kterými by veřejnost oslovili – tím posledním je sice smělý a originální pokus, leč velké množství voličů zřejmě nepřiláká: KDU-ČSL se rozhodla propagovat českou Ústavu a na stranický web umístila ke stažení elektronickou knihu s jejím textem, aby prý o něm občané měli větší povědomí...

Jako o partaji, která by mohla rozšířit současné spektrum stran v Poslanecké sněmovny, se v poslední době v médiích hovořilo především o SPOZ žijící z odkazu Miloše Zemana. V průzkumech přitom lidovci bývají ještě o chlup lepší. Nelze je tudíž nepodceňovat, budou však muset najít výrazné a nosné téma, které zaujme lidi (a média) i mimo voličské jádro KDU-ČSL. Třeba to pak klapne i v Praze.

Počet příspěvků: 2, poslední 10.4.2013 12:43 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.