Uspěje PPF napodruhé u Prahy 7 s kancelářským ležákem?

Na užším seznamu objektů pro úředníky z Prahy 7 figurují Argentinská hvězda, bývalé Elektrické podniky a Mercury Tower.

Tři finalisté, ze kterých se budou vybírat kanceláře pro úředníky Prahy 7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři finalisté, ze kterých se budou vybírat kanceláře pro úředníky Prahy 7. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Tři finalisté, ze kterých se budou vybírat kanceláře pro úředníky Prahy 7.

A jdeme do finále! Radní Prahy 7 schválili návrh pracovní skupiny, která z pěti nabídek developerů doporučuje, aby do užšího výběru postoupily tři. Z nich se následně vybere objekt, v němž bude v roce 2015 umístěna radnice. V té době totiž končí současná nájemní smlouva, kterou má Praha 7 uzavřenou v budově ministerstva financí.

Předchozí soutěž zhatila firma Neocity, jež nabídla objekt Parkhotelu, který nevlastnilaDo dalšího kola radní poslali Argentinskou hvězdu skupiny PPF, budovu bývalých Elektrických podniků společnosti Orco a Mercury Tower, jejímž většinovým majitelem je rakouská firma REWO. Paradoxem je, že se na short listu objevují objekty, které během loňského prvního „pokusu“ nalézt vhodné prostory pro radnici neuspěly. Navíc jde o budovy, jež se developeři pokoušejí udat na trhu již několik let.

Projekt Argentinská hvězda byl favoritem soutěže již loni. Těsně před začátkem jednání zastupitelstva, na němž měla být schválena koupě, přišla nabídka firmy Neocity, která do tendru přihlásila Parkhotel. Společnost ale následně přiznala, že objekt nevlastní. Chystanou soutěž tím zhatila. Dodnes není jasné, proč byla nabídka podána.

Dohoda zkrachovala

Parkohotel je dle obchodního rejstříku majetkem společnosti SGR International sídlící ve Velké Británii. Firma Sekyra Group, o které se spekulovalo jako o majiteli, je prý pouze developerem projektu. „S Neocity měl Parkhotel smlouvu, která se nerealizovala,“ vysvětluje zápletku z loňského roku Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group.

Parkhotel soutěžil také letos, do užšího výběru ale nepostoupil. Mezinárodní poradenská společnost Gleeds, která nabídky developerů posuzovala, aniž by byla radnicí o tuto službu požádána, v analýze konstatovala, že nevýhodou Parkhotelu je „potřeba celkové rekonstrukce, ke které nemá developer zajištěná povolení, nízká konstrukční výška kancelářských podlaží, absence krytých garáží a neodhadnutelný stav a životnost železobetonových konstrukcí ze 70. let“.

Pracovní skupina složená z radních Prahy 7 zhodnotila projekty částečně i pocitověZa Argentinskou hvězdu, sestávající ze dvou objektů A a B, jež nejsou přímo u metra, a je tedy nutné k nim docházet pěšky, požadovala loni skupina PPF 1,4 miliardy korun. Tuto částku si ale radnice Prahy 7 nemůže dovolit vydat. V zápisu z pracovní skupiny konané 1. června 2011 se uvádí, že „většina členů dává přednost realizaci budovy A“. Pokud by si tedy radnice pořizovala jen část projektu Argentinská hvězda, ušetřila by náklady a nemusela dodatečně řešit, co s prostory, které nevyužívá. Projekt totiž zahrnuje bezmála 30 tisíc metrů čtverečních, které jsou pro zhruba 220 úředníků radnice zbytečně rozsáhlé.

S nabídkou PPF se ve finále utká objekt společnosti Orco, a to bývalé Elektrické podniky. Budova, ve které dnes sídlí kulturní dům Vltavská a poliklinika, zahrnuje osm tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Tuto nabídku již loni radnice odmítla. Vyčíslila si totiž náklady rekonstrukce. A vzhledem k tomu, že je nemovitost památkově chráněna, se suma vyšplhala téměř na miliardu. Gleeds odhaduje investice do modernizace dokonce na 1,9 miliardy korun.

Transakce za euro

Třetím finalistou je Mercury Tower. Budova prošla rekonstrukcí a je okamžitě k dispozici. ČESKÁ POZICE již dříve upozornila, že minoritním akcionářem Orka byla zpochybněna změna vlastníka, která se uskutečnila v loňském roce. Budova patří společnosti Argentinská 38, která až do loňského března byla v portfoliu realitního fondu Endurance, jehož zakladatelem a správcem je Orco.

Fond firmu prodal za jedno euro. Na podezřelou transakci upozornil menšiový vlastník Orka finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí a Českou národní banku. FAÚ, jak vyplývá z dokumentu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, předalo případ policii, konkrétně Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Z dalšího posuzování byl vyřazen projekt Holešovický trojúhelník. Členové pracovní skupiny se shodli na tom, že disponuje nedostatečnou kapacitou kancelářských ploch, navíc developer ještě nezajistil stavební povolení. Holešovický trojúhelník vzbudil nevoli u občanských sdružení ještě před začátkem výstavby, a lze proto očekávat, že vyřizování potřebných razítek nebude jednoduchou záležitostí.

Kdo radí?

Mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš ji dříve pro ČESKOU POZICI připustil, že městská část nedisponuje finančními prostředky na tak náročný investiční záměr, jakým je pořízení nové radnice. „Model financování budeme řešit teprve s ohledem na konečnou cenu celého projektu,“ dodal mluvčí. Kromě nevyřešeného financování ale vzbuzuje rozpaky i samotné výběrové řízení. Radnice spolupracuje se společností Cautor Consulting, která se dle svých internetových stránek specializuje na dvě oblasti: na finanční poradenství a na poradenské služby v oblasti dotačních titulů.

Na dotaz ČESKÉ POZICE, proč Praha 7 spolupracuje se společností, která se nezabývá realitními transakcemi, mluvčí Vokuš odpověděl: „Cautor Consulting pro nás nepřipravuje podklady k výběrovému řízení. V tuto chvíli jde především o finanční analýzy, neboť v další fázi půjde o podání finančních nabídek od jednotlivých subjektů.“

Městská část tedy nemá žádného poradce, který by se přímo specializoval na nemovitosti. Na radnici byla sestavena pracovní skupina posuzující nabídky developerů. Složena je ze členů zastupitelstva, nikdo z nich ale není realitním odborníkem. Tomu odpovídá i konstatování skupiny z 6. června, že „zhodnotila projekty z hlediska realizovatelnosti a částečně i pocitově“.

Zastupitelé budou o návrhu usnesení rady týkající se třech finalistů jednat v pondělí 13. června. Pokud podklad schválí, developeři budou vyzváni, aby dopracované nabídky předložili do konce září. Vítěz by měl být znám do konce roku. Kdo se bude o Vánocích radovat? Bude to loňský favorit, který by dle společnosti Gleeds mohl nabídnout úvěrování projektu z banky spadající do stejné skupiny?

Více o peripetiích kolem nového sídla radnice Prahy 7 si přečtete v článcích: