Uspěchaný prodej vrtulníků připravil LOM Praha o 100 milionů korun

Státní podnik dal přednost nižší nabídce firmy STV Group na úkor společnosti Československá exportní. Obchod šetří policie.

Rozdíl mezi cenou, kterou zaplatila firma STV Group a nabídkou Československé exportní, činí v případě prodeje čtyř vrtulníků Mi-17 celkem 94 milionů korun. foto: © ČTKČeská pozice

Rozdíl mezi cenou, kterou zaplatila firma STV Group a nabídkou Československé exportní, činí v případě prodeje čtyř vrtulníků Mi-17 celkem 94 milionů korun.

Státní podnik LOM Praha, který se zabývá opravami a modernizací vojenské techniky, není v dobré finanční ani zakázkové kondici. Na základě auditu společnosti KPMG to letos v říjnu konstatoval ministr obrany Alexandr Vondra. Přesto se firma na přelomu loňského a letošního roku dobrovolně připravila téměř o sto milionů korun. Tolik peněz podle informací ČESKÉ POZICE tratila, když se rozhodla prodat čtyři vrtulníky Mi-17 firmě STV Group namísto konkureční společnosti Československá exportní. LOM ale tvrdí, že neměl na výběr.

O co jde v případu, který šetří policie? LOM Praha uzavřel loni smlouvu s Československou exportní, jež se zavázala odkoupit dva vrtulníky sovětské výroby Mi-17 po 5,5 milionu dolarů za kus. Protože se však objevily problémy s převodem peněz, požádal odběratel o prodloužení termínu platby. „Loni mezi svátky, někdy okolo 27. prosince, mi volal generální ředitel LOM Praha Jindřich Ploch. Řekl, že pokud nebudou na účtu podniku peníze do konce roku, získá zakázku ten, kdo dá peníze jako první,“ sdělil ČESKÉ POZIC Vladimír Benet, jednatel Československé exportní. Protože bylo mezi svátky, kdy mají banky omezené služby, požádal prý o prodloužení termínu pro zaplacení o týden. LOM to však odmítl akceptovat.

Nač ten spěch na úkor ceny?

Okamžitě se na scéně objevil nový hráč – firma STV Group, s níž LOM Praha v polovině ledna 2011 uzavřel smlouvu o prodeji dvou vrtulníků, ale již za cenu 4,2 milionu dolarů za stroj, tedy o 1,3 milionu dolarů (23,4 milionu korun) méně, než nabízela Československá exportní. Později STV Group od státního podniku odkoupila i další dva vrtulníky. Rozdíl mezi nabídkami tak v případě prodeje čtyř strojů činil zhruba 94 milionů korun.

Ministerstvo obrany odhadlo cenu zmodernizovaných vrtulníků na pět až šest milionů dolarů za kusPodle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE přitom ministerstvo obrany odhadlo cenu zmodernizovaných vrtulníků na pět až šest milionů dolarů za kus. Proč tedy LOM Praha na prodej tolik spěchal na úkor ceny? Podle vysoce postaveného úředníka ministerstva obrany, který si nepřál být jmenován, byla důvodem snaha vylepšit si hospodaření za rok 2010. Policie se podle tohoto zdroje zabývá i možností, že STV inkasovala od konečného odběratele původní cenu 5,5 milionu dolarů, ale firmě LOM nakonec zaplatila jen 4,2 milionu, a rozdíl skončil na jejím kontě.

LOM se nařčení z nestandardních praktik brání a tvrdí, že nelze kontrakty Československé exportní a STV Group srovnat. „I když původně bylo více zájemců, od realizace obchodního případu odstoupili. Obchodní případ se společností STV měl zcela jiné podmínky, nebyl požadován žádný pozáruční servis, školení, úpravy palubních systémů a podobně, a těmto podmínkám odpovídala i dojednaná cena,“ popsala ČESKÉ POZICI rozdíly Martina Fišerová, mluvčí LOM. A jako důvod, proč ze smlouvy s Československou exportní sešlo, uvedla, že firma nebyla schopná nákup financovat. Státní podnik si proto našel nového zákazníka, který složil zálohu a vrtulníky koupil.

Paradoxní je, že vrtulníky, jež LOM od české armády získal za neuvěřitelně nízkých 1,5 milionu korun, skončily u klienta, kterého měla na nákup smluvně dohodnutého i Československá exportní. Šlo o společnost sídlící ve Spojených arabských emirátech.

Rodinné konexe?

Na nestandardní okolnosti zakázky narazili auditoři KPMG, kteří v létě kontrolovali hospodaření státního podniku. Na základě jejich zjištění podalo ministerstvo obrany, které za LOM Praha odpovídá, koncem října trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle Jana Vylity, generálního sekretáře ministerstva obrany, přišel stát nevýhodnými transakcemi až o sto milionů korun.

Vylita však tehdy nechtěl upřesnit, o jaké transakce konkrétně šlo. Ani teď nebyl sdílnější s odkazem na policejní vyšetřování. Podle informací ČESKÉ POZICE se však trestní oznámení týkalo právě prodeje čtyř vrtulníků. Krátce po zveřejnění výsledků auditu odešel z funkce šéfa logistiky a obchodu Zdeněk Motyčka.

Ve zbrojařských kuloárech se objevila informace, že Motyčka má úzký vztah k rodině předsedy správní rady STV Group Martina Drdy (Motyčkova dcera údajně žije s Drdou). A právě za Motyčkova působení ve státním podniku se STV Group dostala k výhodnému obchodu.

ČESKÁ POZICE požádala Drdu o vyjádření. Obchodní informace odmítl komentovat a rodinné konexe popřel. „Nemám žádnou osobní vazbu na bývalé ani současné obchodní ředitele LOM Praha, a to se týká i vámi zmiňovaného pana Motyčky. Obchodní  činnost naší společnosti není založena na osobních vazbách, ale na širokém portfoliu zákazníků i subdodavatelelů a diverzifikaci obchodní činnosti,“ sdělil ČESKÉ POZICI Drda.

S posvěcením dozorčí rady?

LOM Praha dodnes transakci s STV Group hájí a tvrdí, že o prodeji vrtulníků věděla dozorčí rada podniku. „Byla průběžně informována o vývoji obchodního záměru s využitím a odprodejem vrtulníků Mi-17 pořízených od ministerstva obrany,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí Fišerová.

Ministerstvo obrany coby zřizovatel LOM Praha, jenž do dozorčí rady podniku jmenuje své zástupce, však tvrdí opak. „O transakci se společností STV Group nebyla dozorčí rada informována,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Vladimír Lukovský z tiskové služby resortu obrany. Informaci ministerstva obrany potvrdil také senátor Tomáš Kladívko (ODS). „Jsem v dozorčí radě od poloviny února. Informace o obchodním případu s vrtulníky pro STV Group z přelomu roku na dozorčí radě nezazněly,“ řekl ČESKÉ POZICI. Senátor dále připojil poznámku, že ani po posledních personálních výměnách z počátku listopadu nebyla dozorčí rada o důvodech změn dosud vyrozuměna.