Usídlí se Klausova elitní vysoká škola ve státním objektu?

Spekulace se rojí kolem budov Ústavu pro informace ve vzdělávání v centru Prahy za desítky milionů korun. Rozhodnutí padne během pár dnů.

Ústav pro informace ve vzdělávání, jež se asi zruší, má atraktivní nemovitosti v centru Prahy. Kromě těch na Senovážném náměstí  jde také o objekty v ulicích Jindřišské a Mikulandské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústav pro informace ve vzdělávání, jež se asi zruší, má atraktivní nemovitosti v centru Prahy. Kromě těch na Senovážném náměstí jde také o objekty v ulicích Jindřišské a Mikulandské. | foto: © ČESKÁPOZICEČeská pozice
Ústav pro informace ve vzdělávání, jež se asi zruší, má atraktivní nemovitosti v centru Prahy. Kromě těch na Senovážném náměstí  jde také o objekty v ulicích Jindřišské a Mikulandské.

Napjatá situace vládne kolem Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Slučování ústavu s Českou školní inspekcí (ČŠI) a překotné rozdávání výpovědí se nelíbí tamním zaměstnancům, jak v úterý informovala ČTK. Zřejmě ještě zajímavější jsou však objekty, v nichž se celé ÚIV nachází. Jde o čtyři budovy na Senovážném naměstí v Praze, jen pár metrů od Jindřišské věže. Nejatraktivnější jsou domy s č. p. 871 a 872, které chce podle informací ČESKÉ POZICE ministerstvo školství převést pod sebe.

První studenti by měli nastoupit už za tři roky, říkal Martin Roman v dubnu.Mezi obvykle dobře informovanými lidmi se proslýchá, že právě tyto prostory si vyhlédlo jako sídlo pro novou elitní vysokou školu Klausovo gymnázium PORG, které v roce 2007 získalo 100 milionů korun od šéfa ČEZ Martina Romana. Před časem se Roman navíc nechal slyšet, že uvažuje o založení elitní soukromé univerzity. „První studenti by měli nastoupit již za tři roky, idea teprve získává hmatatelné obrysy,“ psali jsme v dubnovém článku z Romanova turné na pražském Gymnáziu Jana Keplera.

Na aktuální dotaz, zda jde o reálné plány, Roman ČESKÉ POZICI sdělil, že to „není věcí dvou tří let.“ Ředitele PORGu, Václava Klause mladšího, jenž je zároveň poradcem ministra školství Josefa Dobeše, se redakci ve středu nepodařilo telefonicky kontaktovat. Na otázku, zda PORG chystá expanzi v podobě založení vysoké školy, odpověděl e-mailem: „PORG Ostrava otvírá 1. září 2011 a jistě nás to na dva až tři roky dostatečně zaměstná,“ napsal Klaus, jehož elitní soukromá škola excelovala ve státních maturitách a Dobešovo zveřejnění deseti nejlepších škol v ČR jí přineslo fantastickou reklamu.

Zbytečná, neefektivní instituce?

Ústav pro informace ve vzdělávání zpracovává školské statistiky, například počty žáků ve školách a školkách podle krajů, platy učitelů a další data, která pak ministerstvo využívá při plánování strategických kroků. Pokud by ÚIV zanikl, data by měla sbírat sama Česká školní inspekce. Pod ministerstvo přitom spadá sedmnáct takzvaných ostatních přímo řízených organizací, které chce ministr Dobeš slučovat, aby osekal „zbytečnou byrokracii“.

Někteří odborníci se však obávají, že důležitá data ze školství mohou chybět. „Upřímně: myslím, že aparát na ÚIV je skutečně trochu přebujelý a výkaznictví zastaralé, ale úplné zničení ústavu mi přijde jako dosti nešťastný krok,“ říká jeden zdroj z vysokoškolského prostředí. „Opravdu může dojít k tomu, že agendy, které se tam vedly, budou nenávratně ztraceny,“ upozornil v tisku šéf školských odborů František Dobšík.

Novému útvaru, kam spadne ÚIV, šéfuje od května ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová. Podle inspekce prý propouštění v ÚIV navazuje na výsledky auditů, které ukázaly neefektivnosti. „Audity zjistily, že z hlediska efektivity prováděných činností a v důsledku toho i z hlediska efektivity vynakládání finančních prostředků jsou v dosavadní činnosti ÚIV mnohé rezervy,“ citovala ČTK mluvčího inspekce Libora Vacka.

Objekty za asi 190 milionů

ÚIV má na pražském Novém Městě několik objektů: na Senovážném náměstí se nacházejí budovy A, B, C a R, ve kterých je i čtrnáct bytů a další nebytové prostory. Dle dokumentů, jež má ČESKÁ POZICE k dispozici, se Česká školní inspekce chystá „k převodu hospodaření s tímto majetkem státu na ministerstvo školství“. Pokud by ministerstvo chtělo později tyto nemovitosti prodat, muselo by je nejprve nabídnout vládní dislokační komisi, kdy by o ně mohla zažádat jiná státní instituce.

Další variantou je jejich „výhodný“ dlouhodobý pronájem. První z budov na Senovážném náměstí má celkovou užitnou plochu 2280 metrů, druhá pak 2025 metrů čtverečních. Podle oslovených realitních makléřů je výhodou této lokality skvělá adresa, výborná dopravní dostupnost i obslužnost. Naopak mínusy jsou stáří budovy, malá plocha pater a neflexibilní členění prostor i potenciální neshody s památkáři. Bez bližšího seznámení se s technickým stavem objektu je odhadovaná cena nemovitosti ÚIV asi 45.000 Kč/m2, což by u dvou větších objektů na Senovážném náměstí dávalo hrubou cenu 190 milionů korun.

Poradce Bátora to zařídí

O to, co se s nemovitostmi převáděnými pod ministerstvo – mezi nimiž figuruje i další velmi lukrativní objekt Pedagogického muzea ve Valdštejnské ulici 20 – dále stane, rozhodne Dobešův ekonomický poradce Ladislav Bátora, jehož přepestrý životopis ČESKÁ POZICE publikovala a kterého se prezident Václav Klaus zastával coby oběti malé české hilsneriády. Dobešovi jej z Hradu nejprve i doporučili, jak sám přiznal pro server iDnes.cz.

O osudu budov ÚIV se rozhodne v nejbližších dnech„Ohledně otázek týkajících se ÚIV a ,plánů‘ s Pedagogickým muzeem je dle ústřední školní inspektorky Olgy Hofmannové (která je zároveň pověřena řízením ÚIV) tato záležitost momentálně ve fázi projednávání a závěr očekáváme v nejbližších dnech,“ odpověděl Bátora.

„Jen si to představte: Nový PORG pro školáky, původní PORG pro gymnazisty a pak vysoký PORG jako český Harvard – ideální vzdělávací linka,“ říká jeden z konspirátorů. I kdyby šlo o pouhé povídačky zhrzených úředníků, nutno přiznat, že logiku to má.

Ačkoliv Martin Roman nyní říká, že vznik školy není aktuální, přede dvěma měsíci tvrdil, že kontury projektu jsou již hotovy. Škola bude prý mimořádně náročná, zaměřená na právo a ekonomii, kde by měly přednášet kapacity. „Ideální by bylo, kdyby ekonomii přednášel člověk jako Vladimír Dlouhý a obchodní právo partner z elitní advokátní kanceláře,“ konkretizoval Roman svou představu. Kdo bude tím hvězdným rektorem?

Počet příspěvků: 2, poslední 21.7.2011 01:00 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.