USA: Zákony, které by mohly potěšit prezidenta Klause i poradce Hájka

Připravuje se šest zákonů, které mají na amerických školách zhatit nejen „dogmatickou“ výuku teorie evoluce, ale i globálních změn klimatu.

Charles Darwin z opice pocházel, jak ukázala jeho dobová karikatura z roku 1871, ale prezidentův poradce Petr Hájek rozhodně nikoli, jak před třemi lety zdůraznil. foto: © Wikimedia CommonsČeská pozice

Charles Darwin z opice pocházel, jak ukázala jeho dobová karikatura z roku 1871, ale prezidentův poradce Petr Hájek rozhodně nikoli, jak před třemi lety zdůraznil.

Boj proti „bezbožné“ evoluční teorii pokračuje. V USA, v té zemi, jíž Bůh žehná a ve které žijí dle hymny lidé svobodní a stateční, se připravuje šest zákonů, které mají zhatit výuku Darwinovy teorie o vzniku druhů přirozeným výběrem. Jak upozornil deník The Guardian, po dvou zákonech chystají ve státech New Hampshire a Missouri, po jednom pak v Indianě a v Oklahomě. A to jsme teprve v únoru, upozorňuje britský list.

Předkladatelé zákonů (zde v detailním soupisu) hrají obehranou písničku. Například republikán Jerry Bergevin ze zákonodárného sněmu New Hampshire o evoluci říká, že je to jenom „světonázor a je bezbožný“. Výuka evoluční teorie může dle něho nejen za nacismus, ale i za masakr na střední škole v Columbine. Josh Brecheen, jenž nový zákon podporuje v Oklahomě, požaduje zastavení výuky „evolučního náboženství“. Spolu s dalšími napadají dogma evolucionismu s tím, že nejde o žádnou opravdovou vědu a chtějí alternativní teorie.

Zákony v Indianě a v Missouri vracejí do hry kreacionistický názor na stvoření světa, což nejspíše neprojde kvůli precedentu z roku 1987, kdy byla v případu Edwards vs. Aguillard výuka kreacionismu zakázána coby protiústavní.

Zacíleno na vědecké kontroverze

„Nicméně stojí za to se ptát: Proč se to děje nyní? Jistě, antievoluční zákony jsou z části měřítkem náboženské vroucnosti, která v domácnostech roste... Ale je tu pár zvratů, které ze stařičkého příběhu dělají cosi zajímavějšího. Oklahomský záměr není pouze antievolučním zákonem, ale je také namířen proti ,teorii globálního oteplování‘. Předložený zákon v Tennessee rovněž cílí na globální oteplování i na biologickou evoluci,“ upozorňuje The Guardian. Tyto zákony tím míří na „vědecké spory“.

Předložený zákon v Tennessee cílí na globální oteplování i na evoluční teoriiČím to? K oficiálním výkladům světa jsou prý podezřívaví stejní lidé a ti, kteří neradi poslouchají „jasné“ řeči o vývoji druhů, rovněž nechtějí slyšet úpěnlivě zdůrazňované argumenty, že nastávají globální změny klimatu, za něž může – jak část vědecké komunity tvrdí – především lidská činnost na Zemi. A co víc: v klimatologické debatě jde o spousty, spousty peněz. Na výzkum, na medializaci, na technologie, na soláry...

Ony „antivědecké“ zákony se navíc objevují ve chvíli, kdy je dle (levicového) Guardianu veden nejostřejší útok na veřejné vzdělávání v USA; krátí se rozpočty na státní školství a konzervativní politici brojí pro systém školních poukázek, které by si mohli lidé dle vlastního výběru směnit na výuku v privátních školách – často nábožensky orientovaných.

Když nelze vypnout vědu, vypněte školy?

Pro tyto vouchery lobbuje i The Heartland Institute, který vede skeptický proud v debatě o globálním oteplování a v minulosti jej financovaly ropné společnosti. „Zdá se, že nám noví odpírači vědy vzkazují: Pokud nemůžete vypnout vědu, měli byste vypnout školy,“ uzavírá autorka Katherine Stewartová svůj článek.

Kdo ví, zda se k ní doneslo, že i Petr Hájek, poradce českého prezidenta Václava Klause čili předního evropského kritika „oteplenců“, pronesl před třemi lety výrok, že Darwinova teorie je „blud“. Svůj projev zahájil památnou větou: „Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím. Vím to tak jistě, jako že je živý Bůh nade mnou.“ Bude třeba i nějaký ten nový zákon pro české školství?