USA: Republikáni i demokraté lžou o státním rozpočtu

Dle ekonoma Jeffreyho Sachse američtí republikáni podporují velké ropné společnosti a demokraté velké banky. Chtělo by to třetí stranu.

Spor demokratů a republikánů o zvýšení mezní hranice 14,3 bilionu dolarů, po niž se může americký federální stát zadlužovat, zatím nebyl vyřešen, a zdá se, že ani nebude. Pokud však do 2. srpna demokrati a republikáni nenajdou nějaký kompromis, budou muset USA vyhlásit bankrot.

Zajímavý komentář k tomuto problému od amerického ekonoma a ředitele Institutu Země na Kolumbijské univerzitě Jeffreyho Sachse zveřejnil americký zpravodajský server The Huffington Post. Dle něho je celá diskuse o deficitu státního rozpočtu v USA postavená na vědomých lžích. Například tvrzení Republikánské strany, že deficit je důsledkem „přemrštěných výdajů“ a že snižování daní je klíčem k hospodářskému růstu. Navíc republikáni tvrdí, že rozpočtový deficit ve výši zhruba deseti procent HDP způsobil pouze nárůst státních výdajů. To je však dle Sachse zcela nepravdivé. Deficit amerického státního rozpočtu vyplývá rovným dílem z propadu daňových odvodů a nárůstu výdajů coby podílu HDP.

Demokrati v Bílém domě i většina z nich v Kongresu, píše ve svém komentáři Jeffrey Sachs, jsou ve svém lhaní stejně záludní jako republikáni. Předvolební slib prezidenta Baracka Obamy, že „změní Washington“, byl pouhým rétorickým cvičením. Nic se nezměnilo, jen je možná víc toho samého – Wall Street vlastní Demokratickou stranu, jako tomu bylo v minulosti.

USA potřebují třetí stranu, která se nebude ohlížet na finanční elitu

Při každé významné příležitosti Obama nehájil ani chudé, ani střední třídu. Odmítl náležitě zdanit podivné zisky bank a hedgeových fondů i výrazně omezit obrovské bonusy bankéřů, přestože je v rámci finančních podpor financovali daňoví poplatníci. A také loni v prosinci nevystoupil proti výraznému snížení daní, jež zavedl jeho předchůdce George W. Bush, přestože 60 procent voličů trvale požadovalo jejich ukončení. Není vůbec těžké pochopit, proč to udělal. Obama i politici z Demokratické strany se totiž spoléhají na Wall Street a nadměrně bohaté, že jim přispějí na předvolební kampaň, stejně jako se republikáni spoléhají na ropný a těžební průmysl. V dnešních USA mají politickou moc pouze bohatí.

Z toho vyplývá, že představa, dle níž republikáni podporují miliardáře a demokraté běžného člověka, je sice hezká, bohužel však zastaralá. Přesnější by bylo říct, že republikáni podporují velké ropné společnosti a demokraté velké banky.

Sachs se ptá: Kdo vede Spojené státy americké? A odpovídá si: bohatí a nadnárodní korporace. Kdo vede Bílý dům? David Plouffe, jenž zajišťuje, aby každé slovo a čin prezidenta bylo určeno spíš k volebnímu vítězství než potřebným. Kdo vede obě strany v Kongresu? Lobbisté, kteří jsou vítězi každého jednání. A kdo prohrává? Američané, kteří opakovaně prohlásili, že chtějí rozpočet s vysokým snížením výdajů na armádu, ukončit války, zvýšit daně bohatým, chránit chudé a střední třídu a investovat do budoucnosti USA nejen v Obamových projevech, ale i ve skutečnosti.

Z toho Sachs vyvozuje, že USA potřebují třetí stranu, která se nebude ohlížet na finanční elitu. Dokud se to nestane, politici a média budou nadále lhát, americký militarismus stále víc destabilizovat svět a USA pokračovat v ekonomickém úpadku.