USA: Mitt Romney utahuje šrouby, Rick Santorum se nevzdává

Na začátku dubna vše hraje ve prospěch Romneyho prezidentské nominace. Pokud i média usoudí, že Santorum nemá šanci, není již co řešit.

Mitt Romney v úterý 3. dubna vyhrál další tři primárky a zdá se čím dál pravděpodobnější, že republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb nakonec získá. Adresně si ho začíná všímat, respektive kritizovat, už i současný americký prezident Barack Obama. Z toho vyplývá, že i on počítá s tím, že ho ve volbách vyzve právě Romney. Nicméně Rick Santorum, hlavní konkurent bývalého massachusettského guvernéra v republikánských primárkách, se stále nevzdává.

Má k tomu své nepopiratelné důvody, přestože zejména úterní prohra o pět procent ve státu Wisconsin, k němuž vzhlížel s jistými nadějemi na vítězství, poněkud sráží jeho dosud sebevědomá vyjádření. „Květen je bohatý na delegáty a pro nás silné státy,“ řekl Santorum CNN ještě před nejnovějšími prohrami. Měl na mysli typické republikánské bašty Texas, Arkansas, Kentucky, Indianu a Západní Virginii. Ty mohou zdramatizovat klání o nominaci především tím, že by bývalý pensylvánský senátor snížil ztrátu na Romneyho v počtu delegátů, čímž by svému rivalovi zatím znemožnil získat jejich potřebný počet pro nominaci.

Santorum navíc nabádá zbylé dva kandidáty Newta Gingriche a Rona Paula, aby to už vzdali. „Je tady možnost, aby jeden konzervativní kandidát právě teď porazil Mitta Romneyho, a tím jsem já,“ říká jasně. Něco podobného se však honí i v hlavách šéfů Republikánské strany vyhlížejících prezidentské volby. Máme pořád dva kandidáty, říkají si nervózně, a potřebujeme jen jednoho, aby se postavil Obamovi. A tím by podle nich měl být Romney.

Svědčí o tom i podpora, které se tomuto bohatému byznysmenovi dostalo od stranických těžkých vah v uplynulých dvou týdnech. Učinili to například floridský exguvernér Jeb Bush či dva favorité pravicového křídla republikánů a Tea Party, floridský senátor Marco Rubio a šéf rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Santorumův potenciální úspěch, který je však podmíněn vítězstvím v domovské Pensylvánii 24. dubna, snahy konečně rozetnout stranický souboj komplikuje. A samozřejmě nahrává Obamovi. Ten v celostátních průzkumech mezi registrovanými voliči nad Romneym momentálně vede o čtyři a nad Santorumem o osm procent.

Obama v celostátních průzkumech mezi registrovanými voliči nad Romneym momentálně vede o čtyři a nad Santorumem o osm procent

Jak připomíná server Daily Beast, je tu ovšem ještě jeden aspekt, možná dokonce rozhodující pro výsledek republikánských primárek. Santorum se může snažit sebevíc, aby jeho kampaň žila a konkurovala Romneymu, ale média jsou ji schopná pohřbít, což se již ostatně stalo Newtu Gingrichovi. Média asi nemají sílu přinutit někoho, aby ze závodu odstoupil, ale mají sílu vytlačit kohokoli z hlavních zpráv, píše Daily Beast.

Veřejná podpora Romneyho od významných republikánských osobností, které média věnovala maximální pozornost, vytváří auru nevyhnutelnosti jeho vítězství a svědčí o tom, že tento proces už začal. Ani když Santorum na konci března vyhrál primárky v Louisianě, nebyly z toho články na titulní straně, ale pouze uvnitř novin. Náhoda?

Navzdory tomu pořád existuje možnost, že na konci června nebude o republikánském kandidátovi rozhodnuto. Varianta, že by mohl v primárkách zvítězit Rick Santorum či někdo jiný než Mitt Romney, ale není příliš reálná.