USA a Rusko se střetly o rychlost reforem v Egyptě

Konference o bezpečnosti v Mnichově potvrdila odlišné postoje světových velmocí k revolučnímu dění na Blízkém východě.

Zatímco Američané vyzývají egyptskou vládu k demokratickým reformám, Rusové varují před zásahy světového společenství do aktuálního dění na Blízkém východě. Stěžejní téma každoroční bezpečnostní konference, která se za účasti tří set padesáti oficiálních hostů konala od pátku v Mnichově, letos neurčili organizátoři, nýbrž současná situace v Egyptě. Vrcholní představitelé USA a Ruska na setkání potvrdili, že v mezinárodní politice sledují odlišné cíle.

Kombinace mladé populace, politického útlaku, ekonomické nerovnosti a tenčících se zásob ropy i vody vytváří dle USA nestabilituMinistryně zahraničí USA Hillary Clintonová vyslovila podporu otevřenému a odpovědnému vládnutí na Blízkém východě navzdory krátkodobým projevům nestability a chaosu. Varovala před nebezpečným koktejlem mladé populace, politickým útlakem, ekonomickou nerovností a tenčícími se zásobami ropy a vody. Tento mix podle jejích slov způsobil „dokonalou bouři mocných trendů“ nejen v Egyptě. Vlády, jež důsledně odpírají svým lidem svobodu a příležitosti, jsou zároveň těmi vládami, které nakonec otevírají dveře nestability, dodala Clintonová.

Mnohem opatrněji se k situaci v Egyptě vyslovil ruský protějšek Clintonové Sergej Lavrov. Během konference prohlásil, že mezinárodní společenství a vnější hráči by měli respektovat suverénní právo Blízkého východu na rozhodování o vlastní budoucnosti. „Tito hráči by neměli za žádných okolností zasahovat do vnitřních záležitostí regionu, nebo využít dění ke svým geopolitickým hrám,“ řekl Lavrov.

Ruský ministr tím nepřímo kritizoval USA a vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy, který vyzval egyptský režim k okamžitým reformám. Lavrov zároveň dodal, že dialog vedoucí k ukončení krize v Egyptě by měl zahrnovat všechny politické síly v zemi.

Mezitím dnes egyptský viceprezident Umar Sulajmán zasedl k jednacímu stolu se zástupci protestujících skupin, poprvé i s nejsilnějším opozičním hnutím Muslimské bratrstvo. Dohodli se na vytvoření skupiny právních odborníků, která má na začátku března předložit návrh na změnu ústavy. Setkání se zúčastnil také opoziční předák Mohammed Baradej, nezávislí experti nebo zástupci obchodní sféry.

Více o krizi v Egyptě si přečtete v článku: Západ provozoval s Egyptem obyčejný politický byznys