Úrokové sazby odolaly, ČNB zhoršila prognózu HDP

Guvernér ČNB Miroslav Singer naznačil, že zpřísnění měnové politiky se přiblížilo. Inflace přesáhne dvě procenta, ekonomika zpomalí.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla, že klíčová úroková sazba zůstane na rekordním minimu. Pro její růst o čtvrt procentního bodu hlasovali pouzí dva členové rady. Ostatních pět bylo pro zachování současné úrovně 0,75 procenta. Guvernér ČNB Miroslav Singer však později na tiskové konferenci prohlásil, že zpřísnění měnové politiky se „trochu“ přiblížilo.

ČNB zároveň zhoršila předpověď růstu ekonomiky. Hrubý domácí produkt dle ní letos poroste tempem 1,5 procenta. Předchozí prognóza však hovořila o 1,6 procenta. Výhled na příští rok počítá s tempem 2,8 procenta. Minulý odhad činil tři procenta. Inflace by měla zůstat v rámci cíle centrální banky. Ve druhém čtvrtletí 2012 by měla dosáhnout 2,2 a ve třetím 2,1 procenta.

Centrální banka také vytvořila alternativní scénář vývoje, který počítá s dopady plánovaného zvýšení spodní sazby DPH z deseti na čtrnáct procent s platností od roku 2012. Změna by dle ČNB měla zvýšit inflaci o 1,1 a oslabit ekonomický růst o 0,4 procentního bodu.

O ponechání úrokových sazeb na současné úrovni 1,25 procenta rozhodla dnes rovněž Evropská centrální banka. Trhy tento scénář očekávaly, neboť navzdory rostoucím inflačním tlakům ve formě drahých komodit panují obavy ze zadušení křehkého hospodářského oživení.

Více o dilematu, zda zvyšovat úrokové sazby, či nikoli, si přečtete v článku: