Uprchlému Krejčířovi hrozí v JAR obvinění z pojistného podvodu

Radovan Krejčíř si nechal v Jihoafrické republice zfalšovat zdravotní záznam. Za údajnou rakovinu inkasoval od pojišťovny 11 milionů korun.

V kauzách proti státní společnosti Čepro stopy vedou k uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

V kauzách proti státní společnosti Čepro stopy vedou k uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi.

Český uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který se brání vydání z Jihoafrické republiky kvůli obvinění ze spolčení ke spáchání vraždy, byl dle informací tamního zpravodajského portálu TimesLive označen za údajného organizátora mnohamilionového pojistného podvodu. Johannesburský urolog Marian Tupy vypověděl, že zfalšoval zdravotní záznamy, aby se ukázalo, že Krejčíř má rakovinu. Na základě těchto záznamů vyplatila loni pojišťovna Liberty Life českému podnikateli 4,5 milionu jihoafrických randů (11,1 milionu korun).

Únos a vražda Gembally

Tupy, který se k podvodu přiznal ve středu u krajského soudu ve Wynbergu, byl odsouzen na sedm let s podmíněným odkladem na pět let, oznámil portál TimesLive. V dohodě o přiznání viny souhlasil, že bude svědčit proti Krejčířovi.Jihoafrický zpravodajský portál Media24 uvedl, že se Krejčíř Tupymu pochlubil, že stojí za únosem a vraždou německého obchodníka s luxusními automobily Uweho Gembally, který zmizel při služební cestě v roce 2010.

Krejčíř si pak přiložil ruku ke krku, přejel si jí přes hrdlo a udělal zvuk, jako by někoho podřezával...

„Potom jsem se ho zeptal, co se s Gemballou stalo, a Krejčíř si pak přiložil ruku ke krku, přejel si jí přes hrdlo a udělal zvuk, jako by někoho podřezával... a pak si ukázal na... hruď a řekl: ,To jsem byl já,‘“ vypověděl dle portálu Media24 Tupy. „Uvědomil jsem si, že je to opravdu velmi nebezpečný člověk,“ dodal urolog.

Krejčíř, který tvrdí, že kdyby se vrátil do České republiky, byl by ohrožen na životě, žádá v Jihoafrické republice o politický azyl. Městský soud v Praze ho odsoudil v nepřítomnosti za daňový podvod k 6,5 roku odnětí svobody.

Spojitost s Čeprem a Stanislavem Grossem

Krejčíř údajně také stojí za společností Global Licence registrované v Lichtenštejnsku, která žaluje státní distribuční společnost Čepro. Tvrdí, že půjčil peníze bývalému šéfovi ČSSD Stanislavu Grossovi, když se v roce 2002 ucházel o funkci předsedy vlády.

Krejčíř rovněž prohlašuje, že Gross nedodržel slib, že mu předá kontrolu nad Čeprem. A ve snaze získat zpátky usvědčující doklady o půjčce vznesl proti Krejčířovi falešná trestní obvinění.