ÚOOÚ a jeho sedm „statečných“ inspektorů

Inspektoři Úřadu pro ochranu osobních údajů mají jeden společný rys: žádný z nich nemá zkušenosti s ochranou osobních údajů.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

O inspektorech Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zřejmě slyšel málokdo. Přitom jde o sedm osob, u nichž se například mzda a další benefity odvozují ze stejného zákona, podle kterého se odměňují poslanci či prezident. Navíc nelze přehlédnout, že právě problematika osobních údajů a jejich ochrany dnes hýbe světem. V době sociálních sítí a dalších novinek jde zkrátka o jedno z hlavních témat ve veřejném prostoru, které zaměstnává programátory, právníky a další specialisty.

O to smutnější je, že řady inspektorů opouštějí lidé, kteří o problematice něco vědí, a jsou nahrazováni lidmi, jejichž kvalifikace v této oblasti je přinejmenším diskutabilní. Důkazem budiž fakt, že podle zjištění ČESKÉ POZICE má být novou posilou týmu bývalý neúspěšný předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

Než se podíváme podrobněji na kvalifikační předpoklady současných sedmi inspektorů, připomeňme, co tento post v ÚOOÚ obnáší:

 • Inspektor úřadu má nárok na stejnou mzdu a benefity jako člen kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu, což je bez nadsázky jedna z nejvýznamnějších funkcí ve státě. Mzda činí bezmála 79 tisíc korun, plus něco přes 15 tisíc jako paušální náhrada na reprezentaci, stravu a dopravu. A jako bonus služební byt (pravda, bez nároku na úhradu nákladů spojených s jeho užíváním).
 • Mandát inspektora trvá deset let, do funkce jej navrhuje Senát a jmenuje prezident.
 • Činnost inspektorů spočívá ve vedení různých kontrol buď na základě každoročně sestavovaného kontrolního plánu, nebo podnětu zvenčí. Inspektoři kontrolu vedou a po jejím skončení vypracují kontrolní protokol. K tomu všemu si od kontrolovaných osob mohou vyžádat prakticky jakékoli relevantní materiály a mohou se seznamovat i s utajovanými skutečnostmi.
 • Ročně úřad zvládne kolem dvou set kontrol, přičemž z údajů, které si ČESKÁ POZICE vyžádala už dříve, plyne, že inspektoři provedou každý zhruba podobný počet kontrol a žádný z nich nevybočuje výrazně z řady, co se týká složitosti kontrol z hlediska velikosti kontrolovaného subjektu (pohybujeme se na rozmezí od společenství vlastníků bytových jednotek, které má v domě kamery, přes společnost prodávající nerezové nádobí až po velké banky, pojišťovny nebo politické strany).

S ohledem na komplikovanost a závažnost problematiky by výše uvedené postavení a benefity byly zřejmě přípustné, na místě je však otázka, zda mají být tyto pozice používány coby odkladiště vysloužilých politiků a úředníků. Protože při následujícím pohledu na jmenný seznam inspektorského týmu se právě o takové odkladiště podle všeho jedná (o složení a zkušenostech inspektorů mnohé vypovídá i to, že na stránkách ÚOOÚ nelze nikde dohledat údaje o jejich profesních zkušenostech či kvalifikaci pro tuto náročnou práci).

 • Daniel Rovan

Bývalý poslanec za ODS vystudoval nejprve střední školu elektrotechnickou a posléze Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 2006 byl zvolen do sněmovny a v roce 2010 politiku opustil, protože nedokázal kloudně vysvětlit své majetkové poměry, čemuž se důkladně věnovaly Hospodářské noviny. Mezi politické perly se zařadil jeho výrok, že ve vile za 6,8 milionu korun, kterou si koupil a která byla formálně napsána na jeho tchána, pouze přespává. S touto kvalifikací byl na návrh Senátu v roce 2011 jmenován inspektorem ÚOOÚ.

Na postu tehdy nahradil například Miroslavu Matoušovou, které spolu s dalšími třemi inspektory končil mandát a od níž lze najít spoustu odborných publikací na téma osobních údajů, z nichž je zřejmé, že Matoušová je na tuto oblast skutečným odborníkem. (Ani od Rovana, ani od dalších inspektorů nelze jakékoliv publikace na téma ochrany osobních údajů nalézt, proto tuto skutečnost dále ani neuvádíme.)

 • Jana Rybínová

Rovněž bývalá poslankyně za ODS. Původním vzděláním i praxí je učitelkou se zaměřením na speciální pedagogiku a mateřské školy.

 • František Bartoš

Bývalý senátor za KDU-ČSL a vystudovaný veterinář. Podle dostupných údajů se věnoval zejména česko-polským vztahům a také se v roce 2004 stal asistentem lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové.

 • Božena Čajková

Slouží už druhé funkční období, před dvěma lety byla navržena senátorským klubem ČSSD. Nalézt o ní nějaké zprávy z dob před jejím působením na ÚOOÚ je značně nesnadné. Stopy nicméně vedou na Okresní úřad v Kroměříži, kde působila jako vedoucí referátu sociálních věcí. Podle tehdejšího tisku byla v roce 2001 jednou z aktérek kauzy unesených sourozenců Mesárošových (pracovnice Fondu ohrožených dětí odvezly sourozence se souhlasem jejich otce do dětského zařízení Klokánek s odůvodněním, že žena, která se o děti měla starat, se o ně stará špatně: okresní úřad však byl jiného názoru a usiloval o umístění dětí do diagnostického ústavu). Čajková posléze na referátu skončila a byla jmenována inspektorkou ÚOOÚ.

 • Josef Vacula

Dlouholetý člen ČSSD. Ohledně svého jmenování inspektorem ÚOOÚ byl v rozhovoru pro týdeník Respekt před dvěma lety na politika neobvykle otevřený: „O místo jsem usiloval, protože je tady dobrý plat. Je mi šedesát a půjdou mi z něj vysoké odvody na důchod.“

 • Petr Krejčí

Bývalý šéf kabinetu ministra zemědělství Jaroslava Palase (ČSSD), stejnou funkci vykonával u bývalého ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita (dříve ČSSD, nyní SPOZ).

 • Kamila Bendová

Vystudovaná matematička, manželka již zesnulého mluvčího Charty 77 Václava Bendy a matka nynějšího poslance ODS Marka Bendy a jeho bratra Filipa Bendy, šéfa kabinetu ministra dopravy. Její zásluhy a zásluhy jejího muže o tento stát jistě nelze zpochybňovat, ale není zřejmé, jak to souvisí s ochranou osobních údajů. Ani není nic známo o tom, že by všichni ti, kterým se za minulého režimu dělo nějaké příkoří, dostali podobně lukrativní pozici.

Právě Bendové v krátké době skončí mandát a nahradit ji má již zmíněný bývalý předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Ten se vyučil v oboru traktorista-mechanizátor, odmaturoval na Střední odborné škole se zaměřením na agronomie v Prostějově a vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. Poté pracoval jako zástupce ekonoma v JZD Ludmírov a později se stal zaměstnancem finančního úřadu v Konici.

Chris, nebo Calvera?

V klasickém westernu sedm statečných stačí, aby zachránili vesnici od banditů. Chris je poctivě vybere podle jejich schopnosti střílet nebo vrhat nožem. Je otázka, jestli zrovna současných (a budoucích) sedm inspektorů ÚOOÚ představuje těch pravých sedm statečných, kteří v době rozmáhajícího se počítačového pirátství, nekalých obchodních praktik a dalších jevů dokážou ochránit osobní údaje občanů, nebo jestli pomyslnou vesnici těchto údajů neovládne spíš bandita Calvera.