Únorová revoluce v ODS

Razantní řez do „kmotrovských“ struktur jistě nezůstane bez reakce. Může však zdravou část ODS posílit a sjednotit.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského. „Ještě jich zrušte tak sto, a možná vás budu zase volit.“ Komentář jednoho z čtenářů ČESKÉ POZICE nemá daleko k hlasům, které zaznívají i uvnitř samotné ODS. Čtvrteční vyříznutí vředů v podobě zrušení buněk s velrybářskými praktikami dalo řadě občanských demokratů naději, že jejich strana ještě není mrtvým projektem.

Podezřelým náborům ve všech zrušených buňkách se ČESKÁ POZICE detailně věnovala v uplynulých týdnech. Popsala i podobné znaky jednotlivých sdružení a některé personální vazby.

Velmi zvýšenou aktivitu lidí, kteří účelové nábory podivných členů organizují, v posledních týdnech lze připsat do značné míry vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách. Že se ve prospěch prezidentského kandidáta opoziční smlouvy angažoval například Tomáš Hrdlička, je veřejným tajemstvím. Není také náhodou, že lidé s ním spojení, jako třeba Boris Šťastný, Zemanovi dělali otevřenou kampaň.

Dlouholetým členům ODS se před očima otevřel poměrně nechutný obrázek

Tytéž struktury se po výhře svého kandidáta rozhodly pustit i do „nápravy“ domovské strany. Kdyby zůstalo jen u komických vystoupení Šťastného nebo exposlance Jiřího Janečka, žádná velká bouře by se ve straně nekonala. Jenže lidé stojící v pozadí se chopili výzvy s přílišnou vervou.

Dlouholetým členům ODS se tak před očima otevíral poměrně nechutný obrázek.

Řízené nábory thajských boxerů, amerických fotbalistů, lidí, kteří klidně přiznávají, že není potřeba dodržovat zásady tajné volby a že vlastně ani nevědí, koho na sněmu volí.

Existenciální obavy řadových členů, kteří jsou zaměstnáni na místní radnici nebo díky ní mají svou živnost (například umístěnou v prostorách pronajatých od městské části).

Rituální popravování občanských demokratů, kteří úspěšně prošli volbami a získali důvěru voličů – a dosazování kontroverzních podnikatelů nebo majitelů zastaváren a provozovatelů heren na jejich místo.

To vše s vyhlídkou, že takto zpracované oblasti budou mít důležité slovo při podzimním sestavování kandidátek pro blížící se volby do Poslanecké sněmovny a posléze do obecních zastupitelstev.

Kam až řízne skalpel?

ČESKÁ POZICE při pátrání po podivných náborech narazila na řadu členů, kterým se podobné praktiky v ODS silně zajídají. Tito lidé často říkali, že v takové straně nemají chuť být. Že svou místní nebo oblastní buňku prostě odevzdají „nové partě“ a sami už v březnu nezaplatí členské příspěvky.

Z tohoto pohledu přišlo čtvrteční rozhodnutí Petra Nečase a výkonné rady za pět minut dvanáct. Řadoví občanští demokraté dostali naději, že tyto praktiky v jejich straně nemají místo. Tím spíš, když vedení strany vyhlašuje, že podobně násilné akce nehodlá tolerovat ani v budoucnu – čímž dopředu varuje organizátory hlasovacích mašin, že jejich armádu nepůjde jednoduše převést třeba do Prahy 10 nebo 11, protože by takové organizace velice jednoduše mohly být zrušené stejně bleskově jako sdružení Prahy 4 a 12.

Když ovšem vedení strany zasáhne s tak ohromnou razancí (dohromady jde o více než tisíc občanských demokratů a jen Praha 4 by byla v Česku mezi pěti největšími městy) a sáhne na tak mocné osoby jako Tomáše Hrdličku nebo Ondřeje Palounka, nemůže akce zůstat bez protiakce. Možností mají odstavené osoby dost: veřejnost se například může dozvídat o stejně podivných náborech, které pomáhaly „novým a čistým“ vládcům zrušených oblastí v minulosti.

Ačkoliv konkrétně Tomáš Hrdlička v žádné ze zrušených oblastí nefiguruje (je předsedou místního sdružení v Praze 10), zjevně není ze čtvrteční akce nijak nadšený. V kuloárech bylo možné zaslechnout teorii, že za akcí v Praze 12 stojí i on. A jeho rozrušení nasvědčuje i to, že nejrychleji se proti rušení tří oblastí vymezili jeho věrní – místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, vůdce Pravé frakce Jiří Janeček, nebo Hrdličkův dlouholetý kamarád Šťastný.

Velmi podobné příběhy, jaké jsme zaznamenali v kritických třech oblastech, líčí také bývalí občanští demokraté z Jižních Čech, rajonu prvního místopředsedy ODS Martina Kuby. A nemusí jít jen o viditelného poslance Michala Doktora, který na protest proti Kubově instalaci na ministertvo průmyslu a obchodu hlasitě vystupoval ze strany. Starosta Strakonic Pavel Vondrys z ODS také odcházel po náhlém náboru několika zaměstnanců nočních barů a heren. Ostatně členové vedení ODS mimo záznam připouštějí, že tvrdou akci do jisté míry umožnila absence ministra průmyslu Kuby způsobená jeho cestou po USA...

Vedení ODS riskuje, že se odstavilo zdrojů „sponzorských darů“, které byly s osobami náhle odstrčenými do pozadí spojené

Vznikne v Praze nový subjekt?

Vedení ODS přitom riskuje, že se odstavilo zdrojů „sponzorských darů“, které byly s osobami náhle odstrčenými do pozadí spojené. Velrybaření se dost dlouho přehlíželo a na mnoha místech v republice stále ještě přehlíží. Když vlivný místní podnikatel zajistí dost peněz, nad několika hlasovacími stroji ve straně a zmanipulovanými volbami ve zdánlivě bezvýznamném místním sdružení lze přivřít oko.

A poslední bod (který však strůjci čtvrteční revoluce ani nemohou považovat za nějak citelnou ztrátu): ze strany skutečně může pár desítek lidí odejít. Nelze vyloučit, že se lidé jako Tomáš Hrdlička rozhodnou, že už s ODS nemá cenu ztrácet čas, a se „svými“ politiky založí jiný subjekt. Minimálně v Praze se to s „osobnostmi“ typu Šťastného, Janečka nebo Pavla Béma dost nabízí.

I přes tyhle odchody ale nejspíš uvnitř ODS celkově převáží nadšení v poslední době znechucených a otrávených řadových členů z toho, že se s nejkřiklavějšími případy naložilo tak razantně. Čtvrteční „revoluce“ by tak nakonec mohla i přes tuhý odpor silných lokálních šíbrů stranu posílit a sjednotit.