Unikne nová „cigareta“ spotřební dani?

Trafiky v Česku začnou nabízet nový způsob kouření. Pokud by se uchytil masově, znamenalo by to citelnou ránu pro státní rozpočet. Na nový tabákový strojek totiž stát zřejmě neuvalí spotřební daň. Ministerstvo financí zatím tápe, protože česká legislativa na takový způsob „konzumace“ nepamatuje.

Miroslav Petr 20.4.2017

Do konce letoška by měl být IQOS k mání už zhruba ve 20 zemích. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Do konce letoška by měl být IQOS k mání už zhruba ve 20 zemích.

Tuzemské trafiky letos začnou nabízet nový způsob kouření, jehož masové rozšíření by mohlo znamenat citelnou ránu pro státní rozpočet. Tabákový strojek z kategorie označované jako produkt příští generace totiž bude mít, na rozdíl od klasických tabákových výrobků, zvláštní výhodu – stát na něj zřejmě neuvalí spotřební daň.

Důvodem je to, že v přístroji tabák nehoří, ale ohřívá ho speciální baterie. A česká legislativa na takový způsob „konzumace“ nepamatuje. „Předložené zkoumané výrobky nespadají svými vlastnostmi pod žádný stávající předmět spotřební daně z tabákových výrobků,“ potvrdila Monika Bačová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Přístroje, které se na trhu objeví možná už v polovině letošního roku, by se tak dostaly na úroveň žvýkacího či šňupacího tabáku, které se rovněž nedaní.

Stát ročně vybere na spotřební dani z tabákových výrobků více než padesát miliard korun. V případě, že by na nový způsob kouření přesedlalo byť jen procento konzumentů, znamenalo by to výpadek daňového inkasa ve výši stovek milionů korun.

Stát přitom ročně vybere na spotřební dani z tabákových výrobků více než padesát miliard korun. V případě, že by na nový způsob kouření přesedlalo byť jen procento konzumentů, znamenalo by to výpadek daňového inkasa ve výši stovek milionů korun. Ministerstvo nicméně ještě nevydalo závazný verdikt. Už loni na základě prvního posouzení ale informovalo výrobce, že spotřební daň vybírat nebude. Resort však nechal strojky ještě letos v únoru podrobněji posoudit a nyní připouští, že jde o nejednoznačnou situaci, kterou by měla řešit novela zákona.

Výrobci situaci ohledně zdanění i samotného produktu nekomentují. „Philip Morris ČR se vyjádří k výrobku IQOS v den konání řádné valné hromady akcionářů 28. dubna,“ uvedla mluvčí českého zastoupení tabákové firmy Klára Jirovcová Pospíšilová. Zařízení na podobném principu už ve světě nabízejí i British American Tobacco či Japan Tobacco International.

IQOS je zařízení, na jehož vývoj od roku 2008 vynaložil Philip Morris údajně na dvě miliardy dolarů. Ve speciálním elektronickém zařízení tabáková náplň (krátká dutinka s filtrem a speciálním tabákem) nehoří, ale jen se po nabití baterie přes kovový trn zahřívá. Kuřák nevdechuje kouř plný dehtu, ale aerosol, tedy spíš jakousi nikotinovou páru.

„Je fakt, že dlouhodobé zkušenosti s jejich používáním zatím nemáme, ale riziko bude v porovnání s kouřením nepochybně zanedbatelné. Na druhou stranu vysoce toxické účinky kouře cigaret jsou prokázaně jasné,“ uvedla lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zařízení na podobném principu prodává i světová dvojka British American Tobacco (elektronické zařízení Glo iFuse) nebo Japan Tobacco International (takzvaný vaporizer Ploom, testovaný v Japonsku), ale v Česku bude Philip Morris podle dostupných informací první.

Cena ještě není známa

Český tabákový lídr už u nás koncem loňska splnil podmínku povinného informování o parametrech výrobku (takzvanou notifikaci), což znamená, že by mohl po půl roce teoreticky už od května nebo června začít IQOS prodávat. Cenu výrobce ještě nestanovil, respektive nezveřejnil.

Podle toho, na kolik IQOS vyjde kuřáky v zahraničí, například ve Velké Británii, mohl by samotný elektronický strojek stát u nás kolem 1500 korun a krabička s 20 kusy tabákových náplní zhruba 150 korun.

V některých zemích, kde výrobce už IQOS testoval nebo jej už přímo prodává, ubral tento strojek podle dostupných informací několik jednotek procent z počtu kuřáků klasických cigaret.

Otázka zdanění je přitom pro stanovení ceny rozhodující. Ministerstvo financí sice ještě nevydalo definitivní verdikt, ale výrobci by se mohli za určitých podmínek bránit, pokud by stát změnil loňské stanovisko a chtěl z nového tabákového výrobku daň vybírat.

Může se přitom jednat o nemalé částky daňového inkasa. Loni stát u nás vybral na spotřební dani z tabákových výrobků přes 54 miliard korun.

V některých zemích, kde výrobce už IQOS testoval nebo jej už přímo prodává, ubral tento strojek podle dostupných informací několik jednotek procent z počtu kuřáků klasických cigaret.

V Česku ministerstvo financí žádný velký boom, alespoň v první době po uvedení na zdejší trh, nečeká. „Na základě zkušeností ze zahraničí ministerstvo financí nepředpokládá rychlý nárůst prodejů těchto výrobků od okamžiku prvního uvedení na český trh,“ uvedla mluvčí resortu Monika Bačová.

Příjem z daní bude nižší

Philip Morris naopak mluví o velkém zájmu v zemích, kde se už IQOS prodává – celkem v 21 státech už přešlo k používání tohoto výrobku 1,4 milionu dosavadních kuřáků klasických cigaret. Letos má být IQOS k mání už ve do 30 zemích. I kdyby v Česku ubral IQOS jediné procento tabákového trhu, přišel by stát na spotřební dani o půl miliardy korun.

Výrobce sice uvádí, že novinka představuje pro spotřebitele výrazně menší zdravotní riziko oproti kouření klasických cigaret, ale i tak se na ni bude vztahovat povinné varování. Ne však ve formě odpudivých obrázků, jaké povinně obsahují balení cigaret a tabáku v Evropě. „Výrobce IQOS – Philip Morris deklaruje výrobek jako takzvaný bezdýmný, což znamená, že musí být označen zdravotním varováním,“ uvedla Markéta Ježková, mluvčí ministerstva zemědělství, které má u nás tabákovou agendu na starosti.

Počet příspěvků: 1, poslední 20.4.2017 06:10 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.