Únik dokumentů: I popírači globálního oteplování už mají svou aféru

Tajné dokumenty naznačují, že si nezisková organizace platí některé novináře i výuku proti nauce o změnách klimatu. Jde o podvrh?

Zelená nebo modrá planeta? Ve sporu o globální změny klimatu se objevily podstatné argumenty. Vlivná organizace se podílí na znevažování oficiálních zpráv OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelená nebo modrá planeta? Ve sporu o globální změny klimatu se objevily podstatné argumenty. Vlivná organizace se podílí na znevažování oficiálních zpráv OSN. | foto: © NASA, ČESKÁ POZICEČeská pozice
Zelená nebo modrá planeta? Ve sporu o globální změny klimatu se objevily podstatné argumenty. Vlivná organizace se podílí na znevažování oficiálních zpráv OSN.

Aktualizováno. Silný příspěvek do napjaté debaty o klimatických změnách přinesly poslední hodiny. Zatímco na autoritě zastánců hlásání rizik globálního oteplování ulpěla před několika lety aféra, kterou média pojmenovala Climategate, opačná strana se nyní řítí do jícnu svého skandálu. Je přinejmenším podezřelá z používání podpásových prostředků.

Poté, co se v roce 2008 objevily úniky e-mailů z počítačů Climate Research Unit (CRU), který připravoval pro mezinárodní klimatologický panel IPCC podklady, jež naznačovaly manipulace s výzkumnými výsledky a zveličování hrozeb pro Zemi, je tu aféra nová: říkejme jí třeba HeartlandGate.

Mnozí vědci označují „globální oteplování“ za největší podvod v historii, který Zemi stojí biliony korun vydávaných na podporu opatření, jako je například snižování uhlíkové stopy, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a podobně. Jednou z vůdčích organizací v boji proti klimatickému „podvodu“ je nezisková organizace Heartland Institute (HI). A její autorita nyní dostala vážnou trhlinu.

Blog Desmogblog.com, z nějž citují deníky The New York Times či britský The Guardian, zveřejnil v úterý dokumenty odhalující rozpočet Heartland Institute a jeho plány v boji s „globálními oteplenci“, jak říká jeden z českých kolegů-novinářů.

Heartland Institute z Chicaga, v jehož plošné kampani se objevil v roce 2007 třeba i český prezident Václav Klaus, chce podle uniklých dokumentů zavádět kurzy, které mají popírat vědecké zprávy ke změnám klimatu a k podílu emisí z fosilních paliv na nich, podporovat skryté PR kampaně, ovlivňovat veřejné mínění před volbami a podobně. Přičemž na tyto a podobné aktivity masivně přispívají velké privátní společnosti. Dle listu The New York Times už institut odcizení některých dokumentů přiznal, ale nejméně jeden z klíčových podkladů označil za podvrh. „Prezident institutu ještě neměl dostatek času se s verzemi na internetu plně seznámit, a proto se zatím nevyjádřil,“ píše deník.

Příspěvek na výuku i novináře

V lednovém dokumentu Confidentional Memo: 2012 Heartland Climate Strategy (zde ve formátu PDF) se uvádí: „Naše klimatická práce je atraktivní pro přispěvatele, zvláště pro našeho klíčového Anonymního dárce (jehož příspěvek klesl z 1 664 150 dolarů v roce 2010 na 979 000 dolarů v roce 2011 – okolo dvaceti procent z celkových příjmů v roce 2011). Slíbil ale navýšení pro rok 2012. Budeme se snažit o další podporu od nadace Charles G. Koch Foundation,“ za kterou je silný kapitál ropných společností.

„Utajený“ dvoustránkový list pro úzké vedení popisuje též možný vznik alternativních učebních pomůcek pro školy. Kurz globálního varování měl připravit jistý Dr. David Wojick z ministerstva energetiky, jemuž mělo být za dvacet výukových modulů vyplaceno 100 tisíc dolarů od zmíněného Anonymního dárce. Dokument má také na chystané výplatnici píšící autory, jimž loni poslal 388 tisíc dolarů za blíže nespecifikované podrývání oficiální zprávy OSN a mezinárodního panelu IPCC. Letos měla jít na antikampaň podobná částka.

S menšími prostředky se dle dokumentu počítá na mediální vliv: třeba pro blog časopisu Forbes nebo pro vlivné bloggery typu Anthony Wattse s jeho stránkou Watts up with that? „Nefinancují mne ani moji stránku (WUWT),“ řekl Watts deníku The Guardian, jenž byl spolu s agenturou AP jediným médiem, které se jej na možnou autenticitu dokumentu optalo.

Aktualizace: Anthony Watts na svém blogu také rozvádí důvody, proč by citovaná dvojstránka mohla být padělkem: má jiná metadata v souboru než ostatní dokumenty, byl nejspíše přeskenován z papírového podkladu, má jiný styl (prý s chybami), mixuje strategické vize a komentáře, některé cifry údajně nesedí a užívá jiný font.

Mluvčí Heartland Institute se k věci vyjadřují obezřetně – vše je prý ve stadiu vyšetřování. Institut prohlásil, že by se blog DeSmogBlog.com a další, kteří o dokumentech psali dříve, než se k nim think-tank mohl vyjádřit, měli „stydět“. Ředitel komunikace Jim Lakely požádal bloggery a novináře, aby dokumenty stáhli a přestali z nich citovat. Pohrozil dokonce právními kroky.

Více ale hovoří ekologičtí alarmisté a aktivisté. „Je to unikátní pohled za zdi klíčové popíračské organizace. Je to více, než jen úlovek dokumentů. Ukazuje se, že existuje koordinované úsilí pozměnit skutečnost kolem klimatologie v závislosti na dopady v politice,“ řekl britskému deníku Kert Davies, výzkumný ředitel Greenpeace. Nejen tuto organizaci udivovalo, jak opulentní akce pro kritiky změn klimatu dokázal institut zajistit – jednu z tématických konferencí v březnu 2009 zahajoval i Václav Klaus.

Příjmy od korporací

Úniky od zdroje s krycím jménem „Heartland Insider“, jenž soubory rozeslal ekologickým aktivistům, obsahují jména dárců na kampaně, popisy operací HI, ale i platy zaměstnanců a plány do budoucna. „Toho, kdo dokumenty vynesl, se pokusíme najít a za tyto zločiny poslat do vazby,“ sdělila organizace.

Jak se moderně říká, tyto „leaknuté“ materiály mohou neziskovému institutu velmi uškodit – vznášejí totiž otázku, zda se nezisková organizace nedopouští partyzánských politických aktivit, což zakazují federální daňové zákony – příkladem může být takzvaná operace Angry Badger za 612 tisíc dolarů, která má ovlivnit veřejné mínění před letošními volbami ve Wisconsinu.

Dokumenty naznačují, že Heartland Institute dostával peníze od největších korporací v USA, v jejichž zájmu údajně může být i široce pojatý boj proti „dogmatu“ klimatických změn – mezi dárci jsou třeba Microsoft, GlaxoSmithKline a další. Nicméně jména ropných společností, o nichž se dlouho spekuluje jako skrytých plátcích institutu, mezi uniklými soubory dle NYT chybí. Nescházejí však tabákové koncerny (Philip Morris, RJR Tobacco), jimž se hodily aktivity Heartland Institute proti omezování kouření nebo bagatelizování dopadu na zdraví.