Diskuse k článku

Ukrajinská krize: Slovo má ničivější účinek než jaderná hlavice

Informační válka o Ukrajinu zamlžuje realitu. Veřejné mínění často dostává jen zjednodušující propagandu. Prvním krokem k likvidaci druhého je očernit ho, a tím zbavit lidské podstaty, protože s takovými bytostmi lze dělat cokoliv. Píše Gábor Stier.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Pane Honzo jsem rád,že jste se "zapojil" do polemiky.V řadě věcí máte pravdu,ale v něčem Vám musím oponovat.Článek ke kterému se vede diskuze je charakteristickým příkladem jak působit na nedostatečně informované,že je rozdíl ve dvou kriteriích,ale bohužel se zcela liší od skutečnosti.Použiji-li Vašeho názoru,že obě strany vytahují stejný argument,tj.imperialismus druhé strany a neochotu přiznat pozitivní přínos protistrany,pak nemohu souhlasit s rovnítkem pro inkriminaci.Nechci se opakovat ,srovnejte si předchozí komentáře -moje i pana oponujícího a asi potvrdíte,že "nevyváženost" nespočívá v tom,že Rusko Evropu opustilo,kdežto USA zůstávají.Asi mi dáte za pravdu,že po skončené WW II  USA odešly z Evropy podstatně dříve,než SSSR.Teprve Gorbačev souhlasil se změnou vztahů v Evropě.A toho přece USA nevyužily,rozpad SSSR vyvolali tři prezidenti bývalých svazových republik SSSR.Musím přiznat,že USA bystře využily skutečnosti že zanikl,takže přestaly platit dohody z Malty o neměnnosti hran

0/0
23.5.2014 20:46
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

O neměnnosti hranic podle výsledku oné WWII a velmi rychle uznaly ony Baltské státy,které pak následně byly přijaty do NATO i EU.

0/0
23.5.2014 20:52
Foto

K92a33r36e25l 44P69l87í49h10a69l 2139605978421

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Díky za odpověď. Omlouvám se za pozdní reakci.

Psal jsem, že se diskuze o Rusku a USA stává hádkou o imperialismu. Většinou to tak je, Vaše výměna s p. Křivanem je spíše vyjímkou, v ostatních případech to často končí nadávkami.

Pokud vím, tak USA se z Evropy nikdy nestáhly zcela. Předpokládám, že největší síly soustřeďovalo vždy v Německu, dále pak v Itálii a GB.

0/0
26.5.2014 13:27

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený Bobe,nechci Vám brát iluzi, že naše přítomnost v NATO je největší záruka naší bezpečnosti. Jak to však pomohlo Řecku při anexi poloviny Kypru Tureckem? Pochybuji, že Rusko má ambice obsadit ČR. Pokud budeme mít problémy, které mohou vyústit až ve vojenský konflikt, dokážete si z dlouhodobých historických zkušeností sám spočítat, kde má ČR měkký podbřišek.

Jako člen NATO, jsme i jeho rukojmí. Neseme zodpovědnost přinejmenším za jeho přítomnost v Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku, Libyi. Jak ukazuje Ukrajina národy mají sloní paměť.

Vstup do NATO se obešel bez referenda - hlasu lidu. Dlouho bych zvažoval všechna pro i proti.

PS. Bobe jste sečtělý člověk, proč místo argumentů používáte slovník IV. cenové? Kremelská kamarila, vymýšlení lživých argumentů atp. Zkuste se zamyslet třeba nad tím Finskem, je to poučný příběh, v Helsinkách dodneška mají historický objekt Ruská kasárna jako připomínku pomoci Ruska proti Švédům.

0/0
23.5.2014 13:57
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený pane Jane,budu reagovat velmi stručně,aby se ČP nebouřila.Co se týče Řecka nemohu posloužit-nevím.Obě země jsou členy NATO,takže se to asi řešilo v jeho rámci.A stran ČR nevím o žádném "měkkém podbříšku",jestliže jsme členy NATO můžeme se 100% spolehnout na z toho vyplývající bezpečnost.A proč by mělo být ke vstupu do NATO referendum?Přece jsme měli a i nyní máme demokraticky zvolený parlament a prezidenta,kteří podle ústavy rohodují z pověření voličů o mezinárodních smlouvám.Proč poukazujete na potřebu referenda?

A k té paměti národů,nemyslíte ,že by jeden z důvodů ukrajinské krize mohla být právě ta paměť?Vždyť Ukrajina pokud jsem se v řadě pramenů dočetl nikdy nepožádala o připojení k Ruskému imperiu.Podobně mé zamýšlení nad Finskem.Ten historický objekt je stejný jako pomníky Rudoarmějců u nás,ty jsou pečlivě udržovány,bez ohledu na srpen 1968.Asi ti Švédová před stoletími byli podstatně horší okupanti,nevím.Ale nejsem si vůbec jist co si myslí dnešní Finové ,po válce se SSSR,kterou vyvolala Moskva na zákl

0/0
23.5.2014 21:43
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Zase ustřihnuto ČP.Takže Moskva na základě ultimata pžadujícího odstoupení finského území pro zabezpečení bezpečnosti SSSR,třeba jediného nezamrzajícího finského přístavu na severu země,protože ruský Murmask pravidelně zamrzá.Takže z Petsama se stala Pečenga.Myslím,že tam pomník nebude.A nakonec k mému "slovníku 4.kategorie".Nechápu proč tak nízko hodnotíte slovo "kamarila",které je podle Nového akademického slovníko cizích slov výrazem pro vlivnou skupinu osob,nekontrolovaně působících na vládu,panovníka a na rozhodující osobnosti.Vždy%t to přesně odpovídá danému spojení.

0/0
23.5.2014 21:57

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

O Pečenge jsem slyšel poprvé od Vás. Pokud chcete poučovat, ověřte si fakta, třeba na wikipedii. Jedná se o území pojmenovaném po pravoslavném ruském asketickém mnichovi Trifonovi Pečengském a podle stejnojmenného kláštera.. Území bylo trvale součástí ruského impéria, nyní RF. Pouze v období cca 1918-45 bylo toto území obsadili Finové, nikdy jindy. V průběhu 2WW přístav používalo německé vojenské námořnictvo pro útoky na Murmansk. Co je tady původní název?

PS Finy obdivuji za jejich schopnost vycházet se svým větším sousedem. Všichni vědí, že právě Finsko toho dokázalo velmi dobře využít jako významný dodavatel technologie do SSSR. Teď jim to docela chybí.

0/0
23.5.2014 23:14
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Stále stejný způsob argumentování.Samozřejmě,že jste mohl (nebo snad chtěl-nevím)  to slyšet  poprvé ode mne.Ale to nic nezmění na tom co bylo předmětem onoho ultimata,na základě jehož odmítnutí Finskem vypukla (po dohodě o rozdělení sfér vlivu nezi SSSR a Třetí říší) ona válka..K tomu Vašemu tvrzení,že území které muselo Finsko odstoupit bylo trvale součástí Ruského imperia,se rovněž rozchází s historií.Finsko se stalo v roce 1540 součástí Švédska a teprve po rusko-švédské válce v letech 1808-09 bylo odstoupeno Rusku a stalo se velkovévodstvím.Ruská nadvláda skončila po Říjnové revoluci v Rusku a v prosinci 1917 vyhlásilo Finsko nezávislost.Takže Vaše doporučení abych si ověřil fakta chci -li poučovat, je poněkud nemístné a to hned ze dvou důvodů.Za prvé proč bych Vás měl poučovat,já jsem jen reagoval na Vaši polemiku o Finsku.A za druhé jsem nediskutoval o tom, po kom je to území pojmenováno,protože je mi to jedno,to nemá s problémem žádnou souvislost!

0/0
24.5.2014 15:32

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený Bobe, skutečnost je taková, že Finové pod švédským útlakem úpěli. Neměli ani vlastní samosprávu, ani právo používat vlastní jazyk. Teprve v rámci ruského impéria se finština stala úředním jazykem ve Vámi uváděném velkovévodství. Historii Finska jste nesprávně interpretoval Vy. Zrovna tak jste nesprávně interpretoval historii jména Pečengy a navíc ve Vašem příspěvku jste tohle území v RF připsal Finsku. Proč se pouštíte na tak tenký led bez ověření je jenom Vaše rozhodnutí. Finové jsou statečný národ a svůj stát si zaslouží. Ve 2WW dokázali i schopnost strategicky měnit své partnery podle své potřeby. Nakonec jejich rozhodnutí přidat se na stranu spojenců výrazně pomohlo při prolomení blokády Leningradu. Zdá se, že se jim to vyplatilo. Pakt Ribbentrop-Molotova se dost přeceňuje, i proto, aby se zapomnělo pokud možno na Mnichovskou dohodu. Navíc se SSSR silně nevyplatil. Německo zaútočilo na SSSR v době přesunu Rudé armády na novou hranici.

0/0
24.5.2014 16:27

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Vážený Bobe, jedna technická. Vpravo nad okénkem je počitadlo znaků. Při čísle 5 000 jste vyčerpal svůj díl písmenek v aktuálním příspěvku a další text se již nezobrazuje. Vždycky se snažím tohle číslo dodržet. Požádal jsem admina, aby nás alespoň upozornil, nejspíš to zakoupený software neumožňuje.

0/0
24.5.2014 16:35

J. Křivan

Re: Pár poznámek-ještě doplněk

Pomník rudoarmějcům jsem nenašel, tak alespoň tohle. Stačí?

http://www.pechenga51.ru/gallery/displayimage.php?album=lastup&cat=10001&pos=3

0/0
23.5.2014 23:26
Foto

K30a35r66e42l 53P77l76í37h36a56l 2389315118401

Re: Pár poznámek

Zdravím Vás p. Křivane. Víte, jak to bylo s tím Rakouskem - Moskva nebo neutralita. NATO nebylo v nabídce.

0/0
21.5.2014 21:00

J. Křivan

Re: Pár poznámek

Také zdravím pane Urbanče. Určitě nelze rakouskou neutralitu interpretovat jako projev imperiálních choutek Moskvy, spíš naopak.

PS Když mohou být bývalé státy Varšavské smlouvy v NATO, proč ne Rakousko? Nejspíš k tomu má své rozumné důvody.

0/0
21.5.2014 22:54
Foto

K10a40r14e19l 46P79l56í42h70a49l 2349185558191

Re: Pár poznámek

Rakousko bylo osvobozeno Rudou armádou a tudíž spadalo pod vliv Moskvy. Neutralita byla jediná cesta, jak se dalo tomu vyhnout. Nepochybuji, že pokud by Rakušané tehdy prohlašovali, že chtějí do NATO, tak by neměli ani tu neutralitu. K PS: tehdy v NATO být nemohli, dnes k tomu nemají důvod, protože jsme to vyřešili za ně - NATO je obklopilo ze všech stran. Vlk se nažral a koza zůstala celá.

0/0
22.5.2014 10:35

J. Křivan

Re: Pár poznámek

Bez moskevského ano, by neutralita Rakouska nemohla být nikdy vyhlášena. Teď se vyjadřuji především k podstrkované ruské imperiální expanzi.

0/0
22.5.2014 13:40
Foto

K62a58r79e23l 47P38l67í87h83a16l 2189215328641

Re: Pár poznámek

Myslím, že vzhledem k poměru plochy a počtu obyvatel si Rusko nikdy nemohlo dovolit vést příliš expanzivní politiku do doby, než to umožnila technika (nejdříve 20. stol.). Zdá se mi, že Rusko bylo vždy zaměstnáváno především vnitřními problémy a na expanzi nemělo nikdy síly nazbyt.

Rusko na mne působí rozpačitě - na jednu stranu se tam rodí geniální lidé, mají zdroje, některé věci umí špičkově, na druhou stranu celkový stav země tomu neodpovídá. Podobně to vidím s jejich humanitárností - označují Rusko za ochránce Slovanů a světového míru, přitom neváhají podělit se s fašisty o Polsko nebo masakrovat nejen vlastní obyvatele. Komunismus sice vznikl někde v Německu či Francii, ale (nejen) Rusko ho dovedlo ke zrůdnosti. Taktéž o nuceném členství východní Evropy v RVHP či VS si myslím své - bylo to ve prospěch Ruska jakožto ideologického nepřítele USA, nikoliv kvůli naší ochraně. Z tohoto pohledu Ruská expanze ve 20. století existovala.

Díky za názory.

0/0
22.5.2014 19:57
Foto

Bob Senior

Re: Pár poznámek

Pane Urbanec je to poněkud jinak .Rakousko bylo z větší části osvobozeno Američany,jen Dolní Rakousko osvobodili Sověti.Po válce bylo podobně jako Německo rozděleno na 4 okopační zony.Svou vlastní vládu mohlo sestavit až v roce 1955,když se zaručilo že zůstane neutrální..Uzavřelo smlouvu se všemi okupačními mocnostmi,,čímž získalo opět nezávislost.Podle oné smlouvy muselo zaplatit Sovětskému svazu obrovské válečné reparace a má zakázáno vlastnit velké útočné zbraně,takže vlastně není nejmenší důvod,aby do NATO vstupovalo.

0/0
22.5.2014 15:40
Foto

K96a79r86e23l 68P56l48í68h64a93l 2249275858861

Re: Pár poznámek

Předpokládám, že Vídeň byla v té "správné" zóně. Mít doma USA nebyl problém pro Němce, nebyl by to problém ani pro Rakušany. Za to mít doma Rusy bylo "terno" - proto bylo výhodné se Rusů zbavit a příjmout neutralitu. Konečně, Rakouští Komanči se neprosadili a tak i politicky mělo Rakousko blíže západu. A nejsou Slované. Být neutrální zemí bylo v danou chvíli výhodným řešením.

Těžké zbraně si může pořídit a Rusko by tomu těžko zabránilo - Rakousko je ukryto uvnitř NATO, bere plyn a ropu ze západu. Proto k tomu nemá ani důvod.

0/0
22.5.2014 20:13
Foto

Martinn

Historická skutečnost...

Nezapomeňte: bez Ruska/Gorbačova by nebyl ani rok 1989! V této zemi se od války NIC nestalo bez Rusů nebo s jejich vědomím. Platí to do dnes. V čase se mění se pouze jejich cíle a prostředky.

0/0
19.5.2014 10:31
Foto

Bob Senior

Re: Historická skutečnost...

Pane Martinne co se týče toho roku 1989,vezměte laskavě na vědomí,že tam museli být jako vždy dva.Snad si vzpomenete,že prezidet USA  Regan veřejně prohlásil(myslím,že to bylo v roce 1987 při jeho návštěve v Moskvě),"Pane Gorbačove,zbourejte tu zeď ".Ona ta zeď byla jeden z nejdůležitějších důvodů, proč Regan tvrdě prosadil v KS embargo na vývoz špičkových technologií do komunistických zemí.A ten zákaz  způsobil.že země RVHP utrpěly značnou škodu na své ekonomice,protož konkurenceschopnost jejich výrobků značně poklesla.Vím velmi dobře co tvrdím,pracoval jsem v tom období v automobilovém průmyslu a poznal to z vlastní poměrně rozsáhlé skutečnosti.A to byl asi jeden z hlavních důvodů Ruské ochoty.A zřejmě to platí i dnes.Ty žvásty o plynu jako zbrani proti sankcím jsou jen "přáním otce myšlenky".

0/0
19.5.2014 10:56

Mediální korupce

Výborný článek, podněcuje k zamyšlení nad důležitou úlohou mediálních činovníků a tím pádem i nad jejich duševním zdravím, respektive morálním stavem.

Je zřejmé, že v každém činovníkovi se potkává jeho vlastní, niterný názor (stanovisko) s tím, které vyfabrikuje a je očekávané (požadované) jeho chlebodárcem. Je zajímavé, že naše společnost, její “spravedlivá většina”, je stále rozezlena a rozhořčena nad přítomností korupce v ekonomické sféře.

Ovšem zcela pomíjí fakt, že korupce je bytostně přítomná a aktivní ve sdělovacích prostředcích, kde zůstává v podstatě nepovšimnuta. Dokonce dostává punc pravdy i když výrazně zhoršuje morální stav společnosti. Události na Ukrajině jsou živým příkladem této skutečnosti.

0/0
17.5.2014 13:06
Foto

Martinn

Re: Mediální korupce

Souhlasím. Stier je jedním z nemnoha autorů, které stojí číst.

Korupce je z podstaty protistátní činnost. Faraon ji trestal smrtí a zabavením veškerého majetku. V praxi se nikoho na nic neptal a zabavil podobně jako praktikování dnešní exekuce v tomto neprávním (př: daň z nabytí platí prodejce) a nedemokratickém státě...

0/0
19.5.2014 12:42
Foto

Edita R. 1636269171452

kouzelná moc slov

Vskutku zažíváme v současné době prostřednictvím enormního vzrůstu vlivu médií v opakované podobě to, co znali již naši dávní předkové, když se učili používat řeč. Ten, kdo to uměl nejlépe, měl kouzelnou moc. Jen oproti minulosti je háček v tom, že mluvit už dávno umíme a naučit se novým způsobům, jak slovy manipulovat, je snadné, jak výstižně ukazuje autor článku. Mnohem snadnější, než navodit reálnou pozitivní změnu, tedy reálně se domluvit.. Nesmíme ale zapomenout na ten původní, mocným kouzlem působící nevědomý podíl ve slovech, který nelze mít pod kontrolou, jen o něm trochu více vědět. Putin zjevně nemá pro Západ atributy kouzelníka, s americkými prezidenty už to tak jednoznačné není.

0/0
17.5.2014 10:55

Všichni politici to vědí, někdo to přizná, jiní ne

Radio, televize , internet /facebook, twitter/ vleze ke každému. V tom se svět změnil. Jejich vliv proti stokrát opakované lži dob Goebblese se zestonásobil.

0/0
16.5.2014 15:16

M. Sedmík

Pěkný článek

Nic nového pod sluncem. V protektorátních filmových týdenících byly spojenecké jednotky postupující na území Německa označovány jako teroristé.

0/0
16.5.2014 12:38