Úder na Libyi začne v nejbližších hodinách

Mluvčí francouzské vlády avizoval útok zahraničních vojsk s mandátem OSN. Cíl ani formu neupřesnil.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ve čtvrtek večer v rozhlasovém projevu oznámil, že v noci na dnešek začne útok na baštu vzbouřenců Benghází. foto: © REUTERSČeská pozice

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ve čtvrtek večer v rozhlasovém projevu oznámil, že v noci na dnešek začne útok na baštu vzbouřenců Benghází.

Úder zahraničních vojsk v Libyi je otázkou nejbližších hodin. V rozhlasové stanici RTL to dnes uvedl mluvčí francouzské vlády François Baroin, podle nějž se Francie vojenské operace „samozřejmě“ zúčastní. Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek schválila nasazení vojenského letectva proti Libyi.

„Nejde o okupaci libyjského území, ale o vojenské opatření k ochraně libyjského lidu, aby mohl dosáhnout své touhy po svobodě, a tedy pádu režimu (Muammara) Kaddáfího," řekl mluvčí. Přesný čas úderů, ani jejich cíle a formu nesdělil.

Účast na očekávaných leteckých operacích již přislíbily například Norsko a Austrálie, počítá se s Velkou Británií a USA. Některé státy přitom přispějí letadly a další vojenskou technikou, jiné jako Itálie jen základnami a další logistikou. O situaci budou dnes jednat v Bruselu představitelé NATO.

Kaddáfí ve čtvrtek večer v rozhlasovém projevu oznámil, že v noci na dnešek začne útok na baštu vzbouřenců Benghází. Podle očitých svědků byl však nakonec ve městě a okolí klid. Jistý vysoký představitel libyjského ministerstva zahraničí podle agentury AFP po schválení rezoluce OSN řekl, že Tripolis je připraven za určitých podmínek přistoupit na příměří. Tyto podmínky neupřesnil.

Povstání proti režimu Muammara Kaddáfího trvá pátý týden. Libyjský vůdce se snaží nepokoje potlačit silou, jeho jednotky svádí boje s povstalci. Na kontě konfliktu jsou tisíce mrtvých. Ze země uprchlo na 230 000 lidí.