Účet za průšvihy s eurodotacemi už dosáhl miliardy eur a ještě notně povyroste

„Pokuta“ 24,5 miliardy korun za chybné proplacení evropských peněz se týká zatím jen malérů ve čtyřech programech.

Česko bude muset Bruselu za špatné zacházení s evropskými dotacemi vrátit miliardu eur, tedy přibližně 24,5 miliardy korun. Teprve po zaplacení této vysoké „pokuty“ prý Brusel odblokuje přístup ke stovkám miliard, jejichž proplácení Evropská komise v létě plošně zastavila. Zprávu o tomto citelném rozhodnutí přinesl web Aktuálně.cz, nejhorší však je, že nepůjde o částku konečnou.

Dle informací Aktuálně.cz se pokuta ve výši jedné miliardy eur týká neoprávněně vynaložených peněz ve čtyřech operačních programech. Kdo bude vracet?

  • Ministerstvo dopravy a ministerstvo životního prostředí pošlou zpět asi dvacet miliard. Speciálně co se týká Operačního programu Životní prostředí panuje v Bruselu dle informací ČESKÉ POZICE vůči českému řídícímu orgánu dlouhodobá nedůvěra.
  • O 3,4 miliardy má přijít Regionální operační program Severozápad.
  • Dvě miliardy ztratí ministerstvo průmyslu a obchodu v Operačním programu Podnikání a inovace.

Jenže ostatní programy korekce teprve čekají. Účet za neoprávněné manipulace s fondy naroste kvůli Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. V něm se vyjednává o vrácení prostředků v řádu několika miliard korun. Tomuto programu údajně „přitížilo“ nedávné zatčení náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudy (ČSSD), jenž se prý namočil v rozdílení prostředků určených regionálnímu školství.

Problémy se očekávají i ve Středočeském kraji, jemuž až do léta velel David Rath (ČSSD). Manipulace v tomto regionálním operačním programu se čeští a bruselští auditoři teprve chystají prověřit. Dle informací ministerstva financí se budou prostředky vracet rovněž z ROP Severovýchod, který sdružuje Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. V potížích je dlouhodobě také Integrovaný operační program. Jeho peníze rozdělují dvě ministerstva — pro místní rozvoj a vnitra.

Finální suma, o kterou Česko přijde, by měla být známá během září. Kupříkladu odbornice na strukturální fondy a bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová v květnu v rozhovoru pro ČESKOU POZICI odhadla „vratku“ až na 100 miliard korun.

Potížím s čerpáním eurodotací se ČESKÁ POZICE věnovala mimo jiné v těchto článcích: