Účet pro ODS a vzkaz idealistům

Ve výčtu truchlivých pomníčků českých vlád něco chybí…

Čtvrteční politickou „stávku“ zorganizovali čeští odborářští bossové proti současné nepříliš efektivní, leč demokraticky legitimní vládě. Prohlédneme-li si však názvy kritizovaných selhání, je zjevné, že jde o maléry vzniklé za působení bývalých vlád. Většinou spíš pravicových. Politický apel je zjevný. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Čtvrteční politickou „stávku“ zorganizovali čeští odborářští bossové proti současné nepříliš efektivní, leč demokraticky legitimní vládě. Prohlédneme-li si však názvy kritizovaných selhání, je zjevné, že jde o maléry vzniklé za působení bývalých vlád. Vě

Vpraveny do slaměného lože, žalují pomníčky českého kapitalismu na mravní bídu vládnutí. Ale něco tu nehraje. Přečtete to ještě jednou: ProMoPro? Pandury? Dokonce Diag Human, Opencard a IPB? Jen hodně zapeklitý bůh ví, proč odboráři vezou takto namíchanou truchlivou směs zrovna premiéru Nečasovi pod okna. Jako by se spletli.  

Ba ne, přátelé. To není přehmat, ale jádro pudla. Lhostejno, že ani jediný z těch údajných či zjevných tunelů nevyrobila Nečasova vláda. ProMoPro je Topolánkovo bejby, stejně jako pandury. Diag Human vznikla v nejdřevnějších dobách novodobého kapitalismu v Česku a více či méně se do příběhu namočily všechny české vlády. Opencard je kapitolou z příběhu Pavla Béma. A IPB…? Nucená správa sahá do éry Miloše Zemana, ale tu asi neměli autoři nápisu na mysli. Případ IPB patří do časů vládnutí Václava Klause, kdy se bez servítku nahlas říkalo, že ODS a IPB jsou dvojčata víc než siamská. (Ledaže by odboráři tímto způsobem kritizovali nuance smlouvy s ČSOB, která mršinu lva ve světě financí převzala, ale o tom si dovolíme pochybovat.)

Nemá ovšem smysl se demagogicky divit, co s tím má ausgerechnet Nečas a jeho tým společného. Pan ministerský předseda je poslancem za ODS od roku 1992, byť nelze tvrdit, že vždy všemu viděl do útrob. Miroslav Kalousek se objevil na Úřadu vlády ČR už v roce 1990, poslancem je od roku 1998. Ani to však není meritem sdělení.

Výslednicí oněch nápisů je něco jiného: vina ODS. Ještě by se dalo pochopit, že je protestující přivezli před Strakovu akademii, aby demonstrovali, jak se dá pomoci veřejným financím, jenže potom se nelze zbavit pocitu, že něco chybí. Namátkou: prodeje státních podílů v Mostecké uhelné a v OKD. Případ generálního sekretáře ministra zahraničí Karla Srby. Nabízí se zázračné zbohatnutí Stanislava Grosse. Nabízí se téma gripeny. Kdo pamatuje, ví, kam míříme. Těm, kdo nepamatují, nebo pamatovat nechtějí, a idealistům není pomoci.

Počet příspěvků: 1, poslední 17.6.2011 11:05 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.