U Key Investments uložila 50 milionů i dcera Prahy 6, firma SNEO

Radnice svěřila firmě s neznámým majitelem téměř půl miliardy. Polovinu peněz už dostala zpět. Nyní se rychle snaží získat i zbytek.

Společnost SNEO založená Prahou 6 má zajistit činnost v oblasti správy majetku a uskutečnit privatizaci téměř šesti tisíc bytů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost SNEO založená Prahou 6 má zajistit činnost v oblasti správy majetku a uskutečnit privatizaci téměř šesti tisíc bytů. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Společnost SNEO založená Prahou 6 má zajistit činnost v oblasti správy majetku a uskutečnit privatizaci téměř šesti tisíc bytů.

Skoro už vypadá, že když si městská část Praha 6 v minulosti vydělala nějaké peníze, prodala byty či pozemky, utržené peníze z doposud neznámého důvodu musela uložit u společnosti Key Investments. Této kontroverzní firmě, jejíž aktivity šetří protikorupční útvar policie a bankovní dohled České národní banky, svěřila peníze nejen Praha 6 (430 milionů korun), ale i její dceřiná firma SNEO. Znamená to, že Praha 6 loni měla u Key Investments uloženo téměř půl miliardy korun. Tuto informaci ČESKÉ POZICI potvrdil zastupitel Prahy 6 Ivan Mašek (TOP 09), ale nepřímo to vyplývá i z účetní uzávěrky firmy SNEO za rok 2009.

Radnice zarytě mlčí

Zmíněných zhruba 50 milionů korun tvoří větší část finančního majetku společnosti SNEO. Generální ředitel firmy SNEO Václav Pátek ČESKÉ POZICI sdělil, že se ke Key Investments vyjádří až později, jelikož funkci zastává teprve od konce minulého týdne a není s podrobnostmi této investice obeznámen. Reakci zodpovědných politiků Prahy 6 není možné zjistit, protože s ČESKOU POZICÍ přestali komunikovat poté, co jsme zveřejnili článek o tom, jak firma Key Investments investovala peníze radnice. Na žádost o rozhovor příslušní úředníci ani nereagovali. Na řadu otázek již delší dobu rovněž neodpovídá ani Praha 10 a 13, které Key Investments svěřily po 200 milionech. Rovněž odmítají sdělit, do jakých cenných papírů investovala Key Investments peníze obou městských částí.

Akciová společnost SNEO byla založená v roce 2004 rozhodnutím zastupitelstva Městské části Prahy 6, která je jediným vlastníkem firmy. Hlavním cílem jejího založení bylo zajistit činnost v oblasti správy majetku a uskutečnit privatizaci téměř šesti tisíc bytů a nebytových prostor ve vlastnictví Prahy 6.

Podle tvrzení zástupce starosty Jana Záruby Key Investments Praze 6 v polovině února vrátila 240 milionů korun a z celkových 430 milionů spravuje už jen 190 milionů. „Aktuální vykazovaná tržní hodnota zbývajícího portfolia cenných papírů spravovaných Key Investments činí zhruba 250 milionů korun,“ stojí v odpovědi Záruby.

Není vůbec jasné, zda tržní hodnota portfolia činí skutečně 250 milionů korunJenže Záruba k této částce nezapočítal padesátimilionovou úložku, kterou Key Investments svěřila právě firma SNEO. Navíc podle aktuálních dokumentů Prahy 6 z 18. února zbytek svěřených peněz (190 milionů) Key Investments investovala do nelikvidních akcií Spolku chemické a hutní výroby či dluhopisů Via Chem Group, což je skupina, do které Spolek patří. Není proto vůbec jasné, na základě čeho Záruba tvrdí, že tržní hodnota tohoto portfolia činí 250 milionů. Na další doplňující dotazy ČESKÁ POZICE přišla po urgenci reakce, že Praha 6 odpoví v zákonné lhůtě patnácti dnů! Takže snad někdy příští týden…

Podaří se beze ztrát?

Zastupitel Ivan Mašek: Je to naprosto neuvěřitelné.„Svěřit zhruba půl miliardy korun z prodeje veřejného majetku do správy tak neprůhledné a nevěrohodné firmy, jako Key Investments, je naprosto neuvěřitelné a neospravedlnitelné. Stejně jako to, že vedení radnice léta nečinně přihlíželo, jak jsou tyto peníze používány k financování těžce zadlužených firem s velmi pochybnou vlastnickou strukturou,“ řekl ČESKÉ POZICI Ivan Mašek, opoziční zastupitel Prahy 6 za TOP 09.

„Na jednání finančního výboru bylo sice na návrh TOP 09 minulý týden rozhodnuto všechny prostředky ze správy Key Investments okamžitě vyvést, ale o tom, že se to podaří beze ztrát, silně pochybuji. Jde o typický příklad toho, jak je pro Pražany nebezpečné propojení některých politiků s takzvanými podnikatelskými kmotry,“ uvedl Mašek.

Via Chem Group v miliardové ztrátě

Kvůli postupu při spravování peněz společností Key Investments, o níž se neví, kdo ji ovládá, se před dvěma týdny obrátila Sokolovská uhelná na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR a na Obvodní státní zastupitelství Praha 1. Jak ČESKÁ POZICE informovala, Sokolovská uhelná uložila u Key Investments zhruba 50 milionů korun a dostala zpátky jen 4,9 milionu, tedy méně než desetinu. Key Investments vložila peníze těžařů do stejných akcií (Spolek chemické a hutní výroby), které dodnes tvoří část portfolia Prahy 6. To, zda tato firma spravovala peníze Sokolovské uhelné v souladu se zákony, řeší od loňského srpna kapitálový dohled České národní banky a od ledna 2011 i Burzovní rozhodčí soud při Burze cenných papírů Praha.

Minulý týden deník uvedl MF Dnes, že Key Investments investuje peníze svých klientů, například pražských radnic, do dluhopisů ústecké firmy Via Chem Group, která zveřejnila, že v roce 2009 měla konsolidovanou ztrátu přes miliardu korun.

Key Investments se na svých webových stránkách chlubí tím, že „zajistí bezpečné uložení a zhodnocení finančních prostředků zákazníka, a to s relevantním výnosem tak, že je zachován maximálně konzervativní a bezpečný přístup s pružnou možností likvidity“. Šéf firmy Daniel Brzkovský ČESKÉ POZICI již dříve sdělil, že na otázky odpovídat nebude. Neodpověděl ani na dotaz, zda pro své klienty Key Investments hromadně nakupovala akcie, dluhopisy a jiné instrumenty skupiny Via Chem Group. Na dotaz, zda mezi Key Investments a skupinou Via Chem Group existuje majetkové či personální propojení, rovněž odmítl reagovat. Dokonce neodpověděl ani na otázku, kdo vlastní Key Investments.

Související články:
Praha 6, 10 a 13 uložily přes půl miliardy u kontroverzní firmy Key Investments
Sokolovská uhelná se obrátila na policii. Kvůli KEy Investments přišla o 45 milionů