Tvrdý boj o Slavii neustává

Do insolvenčního řízení se Slavií dosud nejsou přihlášeny pohledávky v takové výši, které by ji mohly zruinovat. A tak nad osudem slavného českého fotbalového klubu, jehož majitel Aleš Řebíček se potýká s dluhy, panuje nejistota.

Majitel Slavie Aleš Řebíček. foto: © ČTKČeská pozice

Majitel Slavie Aleš Řebíček.

Jsme obětí šikany a mafie. Těmito slovy se fotbalová Slavia brání proti insolvenci, která jí hrozí od počátku června. Pohledávku proti ní tehdy přihlásila neznámá společnost z tichomořské Samoy, která ji odkoupila od bývalého generálního ředitele klubu Zbyňka Kusého. Slavia dluhy bagatelizuje, podle zjištění LN se však do řízení brzy zapojí další věřitelé.

Někteří vlivní hráči v pozadí se navíc pomalu připravují k ovládnutí klubu. A finanční situace majitele Slavie, bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka, je čím dál tím horší.

Další dluhy

„Rozhodla jsem se pohledávky přihlásit,“ říká advokátka Markéta Haindlová, mimo jiné předsedkyně České asociace fotbalových hráčů. Ta zastupuje i čtyři bývalé či současné hráče Slavie, kteří od klubu vymáhají peníze.

Spory s kapverdským obráncem Fernandem Nevesem byly poměrně medializované. K nim je ale potřeba připočíst francouzského záložníka Damiena Boudjemaau a Mariana Ličku s Milanem Ivanou.

Spory s kapverdským obráncem Fernandem Nevesem byly poměrně medializované. K nim je ale potřeba připočíst francouzského záložníka Damiena Boudjemaau a Mariana Ličku s Milanem Ivanou. Právě pohledávky dvou posledně jmenovaných hráčů hodlá Haindlová do insolvence přihlásit. Jde o stovky tisíc korun.

„Ty dvě pohledávky jsou ze strany Slavie uznané,“ tvrdí Haindlová s tím, že nároky hráčů se současně řeší u arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR. Řízení bylo ale pozastaveno právě s ohledem na insolvenční soud.

To ale není všechno, s čím se Slavia bude muset vypořádat. Podle zatím neověřených informací se do insolvence v blízké době přihlásí další dvě firmy. Zatím nejde o tak velké částky, aby Slavii mohly finančně zruinovat (do insolvenčního řízení jsou přihlášeny pohledávky téměř za 25 milionů korun). Příležitosti by se ale mohli chopit jiní. A pokud je za insolvenční hrou skutečně touha Slavii ovládnout, mohlo by se stát, že přinese své ovoce.

Všechno začalo sporem s bývalým generálním ředitelem Slavie Zbyňkem Kusým. Ten už při svém nástupu do klubu v roce 2012 podepsal velmi výhodnou (to znamená pro Slavii nevýhodnou) smlouvu, ze které mu – jak alespoň věřitelé klubu tvrdí – náleží milionové odměny. Kusý si zároveň v té době půjčil nemalý obnos, přibližně šest milionů korun, od majitele Slavie Aleše Řebíčka. Podle dokumentů u soudu však Kusý svůj dluh později splatil. Zdroje LN tvrdí, že si na úhradu půjčil u spřátelených podnikatelů.

Kdo má zájem?

Ale zpět k milionům, které údajně Kusému patří podle tři roky staré smlouvy. Letos v únoru jeho nároky potvrdil Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. A Kusý část své pohledávky prodal samojské firmě Online Services Ltd., která ji využila k podání insolvenčního návrhu.

Postup, který kdosi proti Slavii aplikuje, působí na první pohled podezřele.

Postup, který kdosi (s vydatnou pomocí Kusého) proti Slavii aplikuje, působí na první pohled podezřele. Jak LN jako první informovaly, jistou roli v něm hraje podnikatel Pavel Petrovič, známý z kauzy padlé kampeličky WPB Capital. Petrovič sídlí v pražském Slovanském domě a má blízko k advokátovi Jiřímu Holasovi, který Online Services zastupuje.

Vzhledem k tomu, že Petrovičova společnost Kaminari se zabývá zakládáním a spravováním firem v daňových rájích, jeho role je nejasná. Zdroje LN však hovoří o tom, že společnost ze Samoy řídí on.

Tím, kdo by Slavii rád ovládl, však má být bývalý manažer skupiny PPF Karel Pražák. O něm se již delší dobu hovoří jako o majiteli stadionu Eden, na kterém Slavia hraje. Že mají oba subjekty dlouhodobé spory, není žádným tajemstvím. Zároveň by však ekonomicky dávalo smysl spojit klub i stadion pod jednu firmu.

Před časem dokonce Řebíček zaslal do redakce SMS, ve které oznámil definitivní prodej Slavie Pražákovi. Z obchodu ale nakonec sešlo. Zda se v blízké době Pražák či lidé okolo něj do insolvenčního tažení zapojí, je otázkou. Sám Pražák na zaslanou textovou zprávu neodpověděl.

Zastavená vila

A aby toho nebylo málo, nezanedbatelnou roli bude v osudu slavného klubu hrát miliardář Jiří Šimáně, spolumajitel holdingu Unimex Group a letecké společnosti Travel Service. Ten sice již několikrát popřel, že by připravoval majetkový vstup do Slavie, dosud ji ale poměrně štědře financoval. Jeho pohledávky v odhaleném účetnictví Slavie nefigurují, tudíž lze předpokládat (a zdroje LN to potvrzují), že půjčil desítky milionů korun přímo jejímu majiteli Řebíčkovi.

Řebíček má údajně u Jiřího Šimáněho zastavenou svou honosnou vilu v italském Monte Argentariu.

Jak Lidovým novinám sdělili nezávisle na sobě dva lidé, kteří mají k dění kolem klubu blízko, Řebíček má údajně u Šimáněho zastavenou svou honosnou vilu v italském Monte Argentariu. Tu si za velké pozornosti médií pořídil krátce poté, co ukončil svou dráhu ministra dopravy, údajně z peněz vydělaných na prodeji akcií své bývalé společnosti Viamont. Ani Řebíček však na zaslaný dotaz nereagoval.

O osudu Slavie bude jasněji v polovině září, kdy je naplánováno stání u insolvenčního soudu.

Komu dluží Slavia?

Pohledávky dosud přihlášené do insolvenčního řízení (v milionech korun):

  • Alexandre Losenický 0,162
  • Gamma Enterprise 0,15
  • Zbyněk Kusý 16
  • Radnice Prahy 10 0,54
  • Online Services Ltd. 6,7

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.