Trumpův styl inspiruje i české politiky

Trumpovo volební vítězství ukázalo cestu, jež se může zopakovat i v Česku. A to jak v podzimních sněmovních volbách, tak v kampani před výběrem hlavy státu za rok. Nejblíže má k Trumpovi prezident Miloš Zeman.

Prezident Zeman si v zahraničí vysloužil přirovnání k Donaldu Trumpovi. foto: televize RT

Prezident Zeman si v zahraničí vysloužil přirovnání k Donaldu Trumpovi.

Trumpovo tažení do Bílého domu nestálo na věcné debatě a racionálních argumentech, naopak akcentovalo emoce a chtělo vzbudit pocit voličů, že se objevil silný vůdce, který má ve složitém světě jednoduchá řešení pro všechny jejich problémy. Trumpova cesta na vrchol je podobná té, již zvolili například ostrovní zastánci odchodu Velké Británie z Evropské unie Nigel Farage a Boris Johnson.

Minimálně v rétorické rovině ho v Česku napodobuje Miloš Zeman, který zvažuje případnou obhajobu pětiletého mandátu. Prezident se k Trumpovi rád přirovnává a s oblibou poukazuje na spojnice s americkým vládcem. Vypichuje shodný pohled na terorismus, migraci i společný odpor k takzvané politické korektnosti. „Kdybych byl americkým občanem, volil bych Donalda Trumpa,“ řekl Zeman počátkem září, ještě před americkými prezidentskými volbami.

Vymezování vůči médiím a intelektuálům

Miloš Zeman si už několikrát od zahraničních médií vysloužil nálepku „český Trump“. Za pozornost stojí, že mezi prvními ho tímto přízviskem titulovala ruská televize RT. Zeman je označován za proruského politika. Blízko k Moskvě má i pán Bílého domu. Stejně jako on se i český prezident rád vymezuje vůči médiím a intelektuálům. Také jeho zacházení s fakty je, podobně jako u Trumpa, přinejmenším diskutabilní.

Zeman je označován za proruského politika. Blízko k Moskvě má i pán Bílého domu. Stejně jako on se i český prezident rád vymezuje vůči médiím a intelektuálům.

Svévolnou práci s informacemi Zeman ke svému prospěchu používá celou politickou kariéru. Stačí si vzpomenout na jeho projev z Letenské pláně koncem listopadu 1989. Zeman později přiznal, že si přednesená fakta o komunistickém Československu vymyslel. Podobnou taktiku předvedl proti Karlu Schwarzenbergovi ve finále minulé prezidentské kampaně. Zeman drží v ruce eso v podobě pozvánky do Bílého domu přímo od Trumpa. Jeho příchylnost k americkému politikovi se mu tak na zahraničněpolitické úrovni vyplatila.

Pokud se nynější prezident rozhodne mandát obhajovat, zcela jistě proti němu stane textař Michal Horáček. Někdejší majitel sázkového impéria si vsadil na vítězství Hillary Clintonové, „světa podle Trumpa“ se ale neobává. Bezprostředně po vyhlášení výsledku zaoceánského hlasování odmítl označování Trumpových voličů za hlupáky.

Česká odpověď Andrej Babiš

Ačkoli kandidaturu dosud neoznámil, mezi možnými uchazeči o prezidentské křeslo se v médiích objevuje šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Na rozdíl od Zemana už dříve varoval před tím, že Trumpův triumf povzbudí populisty. A vymezil se i proti způsobu, jímž americký prezident do Bílého domu dospěl. „(Politici) budou ještě více říkat lži a polopravdy, kritizovat velké korporace a banky, a sami nebudou platit daně, budou říkat, že všichni kradou, a sami mít máslo na hlavě,“ prohlásil Dlouhý.

Kvůli svému majetku i vlivu je Babiš stejně jako Zeman opakovaně titulován jako česká odpověď na Trumpa

Touha části voličů po silném lídrovi, který má zdánlivě recept na všechno, se už při minulých sněmovních volbách zhmotnila v Andreji Babišovi. Jeho hnutí ANO se napoprvé dostalo do vlády hlavně díky jeho osobnosti a tváři, která na občany shlížela z billboardů po celé zemi. Úspěch majitele gigantu Agrofert, pod nějž spadá i vydavatel LN společnost MAFRA, si lze vysvětlit vzpourou voličů proti politickým elitám, což je stejný fenomén, který se projevil v rozhodnutí Britů o odchodu z EU i při Trumpově vítězství nad bývalou první dámou Clintonovou.

Kvůli svému majetku i vlivu je Babiš stejně jako Zeman opakovaně titulován jako česká odpověď na Trumpa. Německý list Die Zeit například připomněl, že se nynější ministr financí a vicepremiér dodnes prezentuje jako protipól politiků, které považuje za zkorumpované. „Jako Donald Trump slibuje i Babiš řídit stát jako firmu,“ dodal deník.

Lidovci a výdaje na srmádu

Největším soupeřem ANO bude v podzimních sněmovních volbách dosud nejsilnější vládní strana ČSSD. Sociální demokraté dosud proti ráznému Babišovu stylu ztrácejí. Nedá se zřejmě očekávat, že by zničehonic začali „trumpovatět“, jejich lídr Bohuslav Sobotka by se ale podle některých informací měl pokoušet přiblížit stylu komunikace, kterým Babiš oslovuje množství lidí na sociálních sítích. Tím se podobá Trumpovi, jenž vášnivě používá Twitter.

Vládní lidovci jsou zvolenému prezidentovi USA blízcí v náhledu na podíl evropských zemí na společné obraně v NATO. Trump žádá, aby vydávaly nejméně dvě procenta HDP na armádu, což v rámci Aliance plní málokdo.

Vládní lidovci jsou zvolenému prezidentovi USA blízcí v náhledu na podíl evropských zemí na společné obraně v NATO. Trump žádá, aby vydávaly nejméně dvě procenta HDP na armádu, což v rámci Aliance plní málokdo. Svým požadavkem přidělává vrásky ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO) a zčásti také šéfovi diplomacie Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). „Já už před volbami říkal, že evropské státy NATO musejí navýšit výdaje na obranu,“ zdůraznil Bělobrádek.

Trumpovo vítězství kvitoval bývalý prezident Václav Klaus, který by přivítal „řetězovou reakci“ v Evropě. Sám se ke comebacku do velké politiky zřejmě nechystá. Na vzestupu v ODS je ale jeho syn Václav, který má na mnoho věcí shodné názory jako otec. Triumf amerického miliardáře si pochvaloval i Tomio Okamura. Populistický politik sází na ochranu národních zájmů. Právě nacionalisté jsou obecně ti, kdo si berou Trumpa za vzor.

Sympatie českých politiků k Trumpovi

Miroslav Kalousek (TOP 09)

 • Podle něho nezbývá než doufat, že výroky, které Trump pronášel ve volební kampani, neuvede jako prezident v realitu. „Zejména pak doufám, že nedojde ke změně dlouholeté konzistentní politiky USA vůči Rusku. V případě, že by se to všechno stalo, byl by to značný problém pro svobodný svět.“

Petr Gazdík (STAN)

 • „Pro zajištění důstojného místa naší země ve světě je zcela klíčová pevná opora v euroatlantickém spojenectví. Pevně věříme, že si je tohoto faktu vědom i nový americký prezident Donald Trump.“

Michal Horáček – prezidentský kandidát

 • „Ve finálovém souboji jsem přál vítězství Trumpově soupeřce. Vítězství bylo dosaženo v regulérním demokratickém procesu. Neoznačujme voliče pana Trumpa jako hlupáky, kteří nic nepochopili.“

Vladimír Dlouhý (Hospodářská komora) – prezidentský kandidát

 • „Vítězství Donalda Trumpa je vzpourou chudých Američanů proti bílým elitám, které, obrazně řečeno‚ žraly a ještě u toho mlaskaly, a to i myšlenkově. Na rozdíl od jiných si ale nemyslím, že je Trump řešením.“

Lubomír Zaorálek (ČSSD) – ministr zahraničí

 • „Nastoupí nová administrativa a samozřejmě bychom si přáli, aby s tou novou jsme měli podobně dobré vztahy, jako jsme měli s tou, která odchází.“

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

 • „Výdaje drtivé většiny zemí nedosahují částky, kterou mají v NATO dávat. Takže se nedivím, že Američané, kteří dávají podstatnou část rozpočtu na obranu a krvácejí za ostatní, mají pocit, že ti ostatní jsou černí pasažéři.“

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

 • „Je potřeba počkat na to, jaká bude realita, jaká bude reálná Trumpova politika.“

Petr Fiala (ODS)

 • „Bude klíčové, jaký důraz bude nová Trumpova administrativa klást na spolupráci s Evropou, jaká bude ve skutečnosti její politika vůči Rusku a zda se potvrdí protekcionistický kurz oblasti mezinárodního obchodu.“

Andrej Babiš (ANO)

 • Očekává, že Trump vyřeší problémy na Blízkém východě, především v Sýrii a Libyi. Rovněž počítá s tím, že dodrží závazky v rámci NATO. „Trump je byznysmen, takže ty trendy ve světě jsou jasné. Je pragmatik. Američané již měli dost těch dynastií a zkorumpovaných systémů.“

Vojtěch Filip (KSČM)

 • „Hilary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů.“

Tomio Okamura (SPD)

„Je to vítězství svobody, demokracie a zdravého rozumu.“

Miloš Zeman

 • K Trumpovi má blízko: „Kdybych byl americkým občanem, volil bych Donalda Trumpa.“

Václav Klaus

 • „Americké prezidentské volby vyhráli normální, obyčejní, zdravý rozum používající lidé.“

Jan Veleba (SPO)

 • „S Trumpem přichází naděje na změnu politiky USA, která by měla přinést světu úlevu.“