Trucpolitika „Véček“ nakazila i „Topku“, Klaus se čertí

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg kvůli smlouvě o rozpočtové a hospodářské unii pohrozil odchodem z vlády.

Aktualizováno. V české politice se v novém roce rozmohla nepěkná praktika – strašení odchodem z vlády. Vyhrožování, které dlouhodobě uplatňovaly Věci veřejné (VV), se zřejmě zalíbilo dalšímu koaličnímu partnerovi – TOP 09. Lídr strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve čtvrtek v rozhovoru pro Lidové novinyvaroval, že pokud by Česká republika zůstala mimo hlavní proud evropské integrace, opustí vládu.

Sotva utichla koaliční roztržka okolo církevních restitucí, k nimž měly výhrady VV, už je tu nová vládní krize. A zdá se být mnohem závažnější. TOP 09 jednak nebojuje o přežití jako „Véčka“, a tudíž je jejich „šprajc“ třeba brát více v potaz, navíc lídr strany Karel Schwarzenberg promluvil ke skutečnému problému, kterým je směřování české zahraniční politiky a osud smlouvy o rozpočtové a hospodářské unii.

Ministerstvo zahraničí vydalo ve čtvrtek odpoledne tiskovou zprávu, v níž upřesnuje informace Lidových novin. Přinášíme její plné znění:

„Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nikdy neřekl, že by ‚vláda měla bez jakýchkoli podmínek vstoupit do nové rozpočtové a hospodářské unie a vzdala se suverenity nad státním rozpočtem.‘

Hlavní diskusí na včerejším (středečním-pozn.red.) jednání ministrů o Mezinárodní dohodě o posílené hospodářské unii byla vnitrostátní schvalovací procedura. Ministr zahraničních věcí vyjádřil na jednání přesvědčení, že do té doby, než bude známa definitivní podoba smlouvy, není možné rozhodnout, zda bude schvalována kvalifikovanou většinou, prostou většinou a apod. Není totiž jasné, jestli smlouva přinese transfer kompetencí či nikoli. Rozhodnutí o připojení ČR ke smlouvě by mělo padnout až podle podoby konečného textu smlouvy.

Poslední návrh textu smlouvy, o níž se dnes (ve čtvrtek-pozn.red.) jedná v Bruselu, však je z pohledu ČR mnohem příznivější než ty předchozí.

Kvůli připojení země ke zmíněné smlouvě, jež zavádí přísnější pravidla pro hospodaření členských zemí eurozóny (Česka se chystaná mezinárodní dohoda dotkne až ve chvíli, kde se rozhodne platit eurem), napsal premiéru Petru Nečasovi i prezident Václav Klaus. Varoval jej, že evropskou dohodu nepodepíše, což by zablokovalo schválení smlouvy v Evropské unii.“

Klaus ve čtvrtek postup Schwarzenberga kritizoval. „Myslím, že spory to musí být normální, kultivované, standardně řešené, a já jako prezident republiky se nemohu smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice,“ prohlásil Klaus v Radiožurnálu. A dodal: „Prostě takhle se politika vést nedá, já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně.“

Ministr zahraničí apeloval, aby se Česko nedostalo na okraj evropské integrace. Podle europoslance ODS, který si nepřál být jmenován, se však Schwarzenberg jen připravuje o vyjednávací pozici při dohadování přesného znění smlouvy v Bruselu. „Podle mě je to čistě domácí záležitost, a to především dvou starších politiků,“ uvedl pro ČESKOU POZICI europoslanec v narážce na dlouhodobé spory Schwarzenberga a Klause o angažmá Česka v EU. Podle něj není stále jasné, co přesně bude obsahem smlouvy. Z právních analýz, které si nyní jednotlivé státy připravují s ohledem na ratifikaci smlouvy, prý vyplývá, že není možné finální podobu smlouvy předjímat.

V tomto duchu reagoval i premiér Nečas. „Záleží na tom, co ve smlouvě nakonec bude, a to se mění každou hodinu. Nechci se pouštět do žádných siláckých výroků. Ve hře je samozřejmě i alternativa, že pro nás budou podmínky nepřijatelné a ke smlouvě se nepřidáme,“ prohlásil Nečas, který musí hasit další vzpouru v koalici.

Ministerský předseda přitom hraje nejen o budoucnost vlády. Pokud by totiž ukázal přílišnou vstřícnost k návrhům Bruselu, zkomplikuje to jeho vztah s prezidentem Klausem a namíchne euroskeptickou frakci uvnitř vlastní strany. Zato Schwarzenberg získal záminku, jak dokázat, že na zásadní rozhodování kabinetu má TOP 09 minimálně stejný vliv jako VV. Uštědřil také štulec Klausovi, dlouhodobému politickému sokovi. Což by se dalo považovat od politika jeho formátu za vcelku pochopitelný postup, kdyby ale postupoval lepším způsobem, než jaký předvedly VV.

Počet příspěvků: 2, poslední 15.1.2012 12:22 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.