Troufne si ministr Bendl poslat do Budvaru firmu HZ Consult?

Přestože HZ Consult vyhrává významné státní zakázky, o této auditorské společnosti lze najít jen minimum veřejných informací.

Podle dostupných informací není HZ Consult ve sféře vlivu ministra zemědělství Petra Bendla. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Podle dostupných informací není HZ Consult ve sféře vlivu ministra zemědělství Petra Bendla.

Neuralgickým bodem kauzy Budvar se stává auditorská firma. Finanční kontrolu ministerstva zemědělství by totiž v pivovaru měla provést společnost HZ Consult, což může být problém.

Totiž, poměrně malá společnost byla v minulosti spojována s politickými stranami (ODS a ČSSD), aférami kolem financí poslance Věcí veřejných Michala Babáka, a nepřímo i s kauzou Key Investments. Firmu HZ Consult vlastní Miloš Havránek, poloviční majitel auditorské společnosti Bene Factum, pro kterou hledá byznys právě „čaroděj“ Babák. Nelze se potom divit rozpakům, že právě auditoři HZ Consult mají provádět v Budvaru finanční kontrolu. Bude-li na tom ministerstvo zemědělství trvat, očekává ho ze strany veřejnosti i opozice tvrdá kritika. Jak se s tímto problémem ministr zemědělství Petr Bendl popere?

Postavení HZ Consult

Kromě Budějovického Budvaru kontroluje HZ Consult i hospodaření dalších státních podniků spadajících pod ministerstvo zemědělství. „Společnost HZ Consult má bohaté zkušenosti s kontrolami i audity státních organizací nejen v resortu zemědělství, kde auditovala Povodí Vltavy, Povodí Moravy, Národní hřebčín Kladruby či Lesy ČR,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Firma vyhrála soutěž na tyto služby poprvé předloni, ale jen na rok. Stalo se tak ještě za ministra Jakuba Šebesty, který po pádu vlády Mirka Topolánka řídil resort coby vyslanec sociálních demokratů v letech 2009 až 2010. HZ Consult však zvítězila ve výběrovém řízení také v loňském roce, opět na jeden rok, kdy ministrem zemědělství byl Ivan Fuksa z ODS.

V čele kontrolních skupin, které zkoumají hospodaření podniků spadajících pod ministerstvo zemědělství, vždy stojí zástupce nominovaný resortem. V případě Budvaru je to známý právník Tomáš Jindra, jehož média označují za člověka blízkého lobbistovi ODS Ivu Rittigovi a také ministrovi Petru Bendlovi. Jenže podle dostupných informací není HZ Consult ve sféře vlivu těchto lidí.

Bendlovo dilema

Jestli ministr Bendl do Budvaru nasadí firmu HZ Consult, která právě na takovou práci vyhrála tendr, bude muset hodně vysvětlovat

Problém, který Bendl musí řešit, není jednoduchý. Když do Budvaru nasadí firmu HZ Consult, jež právě na takovou práci vyhrála tendr, bude muset hodně vysvětlovat. A kdyby se v této ostře sledované kauze najednou rozhodl organizovat tendr malého rozsahu, kam resort navrhne předem vybrané auditory, ani za takový krok by pochvalu nesklidil. Objevilo by se okamžitě podezření, že někteří účastníci výběrového řízení jsou spřízněni s některými kmotry a že tendr je šitý na míru předem vybranému účastníkovi.

Navzdory Bendlově ošemetné situaci zamýšlenou účast firmy HZ Consult při kontrole Budvaru část politiků nevítá. Odmítá ji i někdejší poslanec ODS za jihočeský kraj Michal Doktor. Minulý pátek v Poslanecké sněmovně přímo prohlásil: „Kontrolu má provádět soukromá firma HZ Consult, která je spoluvlastníkem firmy Bene Factum. Zvoní vám v uších, kolegyně a kolegové. Neuplynul ani jeden jediný rok a firma spojená kdysi s poslancem Babákem se vyskytuje v příběhu národního podniku Budějovický Budvar. Státní kontrolu vykonává soukromá firma.“

Michal Doktor ovšem není jen poslanec, ale donedávna i bývalý člen dozorčí rady Budvaru, a zřejmě se příliš nespleteme, budeme-li tvrdit, že pohled generálního ředitele narodního podniku Jiřího Bočka nebude příliš odlišný. Boček i ministerstvo zemědělství se však dohodli, že vyjadřovat se budou až po skončení kontroly, a tak oficiální názor pana ředitele nemůžeme v této chvíli nabídnout.

Pozoruhodný propletenec

Posledním dokumentem o firmě HZ Consult uloženým ve Sbírce listin je účetní závěrka za rok 2009

Přestože společnost HZ Consult vyhrává významné státní zakázky, o této auditorské firmě lze kupodivu najít jen minimum veřejných informací. Společnost nemá ani webové stránky! Posledním dokumentem o firmě HZ Consult uloženým ve Sbírce listin je účetní závěrka za rok 2009. V tomto roce měla společnost pouze dva (!) zaměstnance, obrat kolem 16 milionů korun a zisk něco přes tři miliony. Údaje za rok 2010, kdy HZ Consult na ministerstvu zemědělství vyhrála výběrové řízení, však veřejnosti k dispozici nejsou.

Ještě pozoruhodnější jsou ovšem podnikatelské vazby kolem HZ Consult. Klíčem k jejich pochopení je společnost HZ Praha, dřívější minoritní vlastník HZ Consult. Jednatelem HZ Praha byl v minulosti právě Miloš Havránek, tedy majitel HZ Consult a spolumajitel Bene Factum. Podíl této společnosti v HZ Consultu Havránek v roce 2006 odkoupil. Jak ČESKÁ POZICE již dříve informovala, HZ Praha má velice zajímavého majitele – 99 procent obchodních podílů vlastní od roku 2007 společnost Hanover Corporate Services sídlící v Londýně. Jednatelem její české dcery je Dalibor Červinka. Jeho – zřejmě – bratr David Červinka je jednatelem firmy HZ Praha.

Budeme-li postupovat v pavouku dále, zjistíme, že Hanover Corporate Services je také vlastníkem 100 procent společnosti Efficient Investments Limited z Londýna. A tato „kastlíková“ firma, která sídlí na předměstí Londýna mezi maringotkami, byla ještě donedávna, jak už pravidelní čtenáři ČESKÉ POZICE správně tuší, většinovým akcionářem společnosti Key Investments. A musíme opět opakovat, že této neprůhledné firmě v minulých letech svěřily městské části Praha 6, 10 a 13, kde v této době vládly ODS a ČSSD, téměř miliardu korun z veřejných peněz. Firma Key Investments tyto peníze investovala do akcií ústecké chemičky Spolek pro chemickou a hutní výrobu, ale zejména do nelikvidních dluhopisů Via Chem Group a společnosti E Side Property, jež vlastní stadion Slavie v Praze ve Vršovicích.

Bez zajímavosti není ani souvislost, že Bene Factum, kde polovinu akcií vlastní Havránek z HZ Consultu, audituje od roku 2010 i společnosti Via Chem Group a Spolek pro chemickou a hutní výrobu, které ovládá kontroverzní, v minulosti odsouzený podnikatel Petr Sisák. Bene Factum také poskytovala různé služby politickým stranám, v minulosti kontrolovala například účetnictví ČSSD a ODS.

O dění kolem Budějovického Budvaru jsme informovali také v těchto článcích:

Počet příspěvků: 2, poslední 13.2.2012 07:47 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.