Tři sporná Nečasova tvrzení

V rozhovoru pro iDnes premiér sdělil, že jím bude ještě v lednu, nesouhlasí s koalicemi s ČSSD v krajích a Dalíkova kauza volby neovlivní.

V rozhovoru pro iDnes premiér a předseda ODS Petr Nečas mimo jiné prohlásil, že jím bude ještě v lednu. A také, že sice nesouhlasí se spoluprací s ČSSD na úrovni krajů, ale krajským zastupitelům nebude diktovat, s kým mají uzavírat koalice. Navíc dle něho zadržení Marka Dalíka prý výsledky krajských ani senátních voleb neovlivní. Tato tři Nečasova tvrzení však jsou přinejmenším sporná.

Premiér Nečas v rozhovoru sebevědomě řekl: „Jsem přesvědčený, že až po mně budete chtít komentář posledního projevu pana prezidenta, budete mi volat na premiérský mobil.“ Řečeno jinak, ještě v lednu bude sedět ve Strakově akademii a komentovat projev Václava Klause.

O setrvání ve funkci předsedy vlády však nebude rozhodovat Nečas. Jeho politická kariéra totiž závisí na šesti rebelujících poslancích ODS v čele s vlivným Středočechem Petrem Tluchořem. A ti mohou Nečasovu vládu na příští schůzi Poslanecké sněmovny kvůli nesouhlasu se zvýšením DPH „sestřelit“. K Nečasovu tvrzení je proto vhodné dodat: novináři mu sice možná v lednu 2013 po projevu prezidenta zavolají na jeho premiérský mobil, ale ten může patřit ministerskému předsedovi v demisi.

Nečas se také v rozhovoru opřel do velkých koalic v krajích: „Nejsem přítelem koaliční spolupráce se sociální demokracií.“ Toto své tvrzení však následně zkorigoval: „Jsme demokratická strana a centrální vedení nemluví krajským reprezentacím do toho, s kým budou jednat o koaliční spolupráci.“ Nabízí se však otázka: Kdo jiný než předseda ODS a premiér, by měl prosazovat svou vůle ve vlastní straně? A ještě jeden paradox. Nečas sice tvrdí, že je proti velkým koalicím, ale do vlády si v létě po odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila do tohoto postu přivedl Pavla Blažka, známého propagátora spojenectví s ČSSD a architekta velké koalice v Brně.

Ani třetí tvrzení premiéra Nečase – o dopadech kauzy Dalík – není bezchybné. „Bylo by překvapení, pokud by se tato stará kauza nějak podepsala na výsledku krajských či senátních voleb,“ prohlásil Nečas s tím, že Marek Dalík nemůže být spojován s nikým ze současného vedení občanských demokratů. Je to však téměř stejně odvážné Nečasovo tvrzení, jako kdyby řekl, že přepisy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma s Romanem Janouškem pověst ODS nepoškodily. Lobbista Dalík totiž byl a dosud je symbolem vlády bývalého šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka.

Počet příspěvků: 1, poslední 10.10.2012 06:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.