Tři pokračování kauzy Bém–Janoušek

Žádné personální změny ve VZP, Bém pozastavil své členství v ODS a vyšetřování lobbistovy dopravní nehody převzala kriminální policie.

Aktualizováno. Odposlechy telefonických rozhovorů pražského exprimátora a dnes řadového poslance ODS Pavla Béma (aka Kolibříka) a šedé eminence části pražské ODS Romana Janouška (aka Mazánka) pořízené v roce 2007 jsou od minulého týdne venku.

Tato kauza měla v pondělí 26. března tři pokračování: byly odloženy personální změny ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), exprimátor se nevzdá poslaneckého mandátu, ale pozastavil své členství v ODS, a vyšetřování Janouškovy dopravní nehody převzala kriminální policie.

  • Exprimátor Bém a lobbista Janoušek se v telefonických rozhovorech mimo jiné bavili o výběru šéfa středočeské a pražské pobočky VZP. Bém radil Janouškovi, aby kvůli tomu volal Marka Šnajdra (ODS, šéf správní rady VZP) a Pavla Horáka (generální ředitel pojišťovny). V pátek 23. března opoziční ČSSD sice vznesla požadavek odvolat Šnajdra z čela správní rady VZP a Věci veřejné oznámili, že budou usilovat o odvolání Horáka, ale na program pondělního zasedání správní rady se tyto body nedostaly. Rada pouze Horákovi uložila, aby do týdne písemně informoval o výběru ředitelů poboček VZP v Praze a ve Středočeském kraji v minulých letech včetně inkriminovaného roku 2007.
  • Poslanec Bém zatím nehodlá rezignovat na svůj poslanecký mandát: „Pokud se prokáže z konkrétních, byť ilegálně pořízených a ,vykupčených‘ odposlechů, že jsem se dopustil porušení zákona, vyvodím z toho osobní odpovědnost. Třeba i složením poslaneckého mandátu.“ A dodává: „Předem jej ale skládat a utíkat jako uličník s absurdním přiznáním na čele k něčemu, co jsem neudělal, určitě nebudu. Naopak, budu bojovat do posledního dechu. Koneckonců, na to jsem byl vždycky zvyklý. Ať už na Everestu, nebo v české politice.“
    Primátor hlavního města a šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda jen nepřímo Bémovi naznačil, že by měl sám požádat o pozastavení svého členství ve straně. „Mohu za sebe jen konstatovat, že kdybych se dostal do situace, v jaké je Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil do okamžiku vyjasnění všech věcí,“ řekl v pondělí Svoboda. Bém, který je momentálně na cestě do Tbilisi a na kobereček si ho po návratu pozval i premiér a předseda ODS Petr Nečas, tento požadavek vyslyšel a požádal ODS v Praze-Bubenči o pozastavení členství.
  • Posun nastal i v případě páteční dopravní nehody Romana Janouška. Po zahájení úkonů trestního řízení převzala jeho vyšetřování od dopravní policie Služba kriminální policie a vyšetřování (SKPV). Dle vyjádření Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 byl podán návrh na omezení možnosti Romana Janouška vycestovat mimo republiku (odebrání pasu). Dokud však není vydané rozhodnutí, nemá policie možnost, jak zabránit Janouškovi vycestovat. Dle informací ČESKÉ POZICE má Janoušek kromě českého pasu ještě chorvatský.
    Navíc policejní prezident Petr Lessy oznámil hlavní závěr kontroly chování svých podřízených v případě vyšetřování této kauzy. A předal ji generální inspekci. Z kontroly totiž vyplývá, že policisté, kteří vyšetřovali páteční dopravní nehodu podnikatele Romana Janouška, se k němu chovali jinak než k ostatním podezřelým. „Po seznámení se s výsledky kontroly jsem shledal natolik závažná pochybení policistů na místě činu, že jsem se rozhodl ihned předat podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby celou věc prověřila. V současné chvíli nemohu jednoznačně vyloučit ovlivnění vyšetřování tohoto případu,“ řekl policejní prezident Lessy po seznámení se s výsledky kontroly.

Počet příspěvků: 7, poslední 27.3.2012 11:13 Zobrazuji posledních 7 příspěvků.