Tři plus jeden důvod Kubatova konce v čele ústecké ODS

Občanský demokrat Jan Kubata uvedl tři důvody svého odchodu. Ale co ten čtvrtý — neshody s předsedou Petrem Nečasem?

Severočeská ODS, jež bývá spojována s regionálními šíbry typu Patrika Oulického a Alexandra Nováka, přišla o předsedu. Ve čtvrtek šéf tamní organizace a poslanec Jan Kubata oznámil, že na stranickou funkci rezignuje (zůstává však členem výkonné rady). Uvedl tři důvody — prohru v krajských volbách, odstoupení ODS z vedení ústeckého magistrátu a rodinu.

Kdybychom měli uvěřit prvním dvěma důvodům, bylo by dobře si položit otázky:

  • Proč Kubata rezignoval až čtyři měsíce po volbách, v nichž ústecká organizace získala pouhých 9,7 procenta hlasů?
  • Proč Kubata rezignoval deset měsíců po rozpadu magistrátní koalice ODS, ČSSD a regionálního uskupení Strana zdraví, sportu a prosperity v Ústí nad Labem?

Časový odstup naznačuje, že hledat je třeba jinde. Rodinné důvody? V nich by jádro Kubatova rozhodnutí spočívat mohlo. „Nevím, co ho k tomu vedlo. Jeho maminka je prý vážně nemocná,“ řekl ČESKÉ POZICI senátor a člen grémia ODS Jaroslav Kubera. Také další občanský demokrat redakci pod podmínkou anonymity řekl, že rodinné důvody jsou v Kubatově rezignaci stěžejní.

Ostatně v prohlášení na svých webových stránkách Kubata emotivně uvedl: „Vlna lidské zloby, která se mi všemožně snaží zabránit přestěhovat mé rodiče k sobě do Ústí, a tím mít možnost se o ně postarat, nemožnost se proti lžím a závisti účelně bránit, mé rozhodnutí jen urychlila. Chci se o své nejbližší postarat sám a chci to udělat včas.“ Reagoval tím na nevyřešené problémy ohledně bydlení. Iniciativa Stop tunelům, jež kritizovala nový ústecký územní plán, totiž fakticky zastavila výstavbu Kubatova rodinného domu ve Skoroticích, kam chtěl politik údajně přestěhovat rodiče, kteří žijí v Karlových Varech.

Důvod čtvrtý?

Dovolte však ještě jednu interpretaci, na niž jsme v prostředí ODS narazili. Pětačtyřicetiletý občanský demokrat a bývalý primátor Ústí nad Labem prý nepatřil mezi oblíbence Petra Nečase. O Kubatovi se delší dobu spekulovalo jako o možném nástupci Alexandra Vondry na ministerstvu obrany. „Každý, kdo Honzu Kubatu zná, ví, že je hyperaktivní. Chtěl něco dělat a ne jen ve sněmovně mechanicky hlasovat. Nečas s ním ale nepočítal. Kubata si chvíli dokonce pohrával s myšlenkou, že složí i poslanecký mandát,“ sdělil redakci důvěryhodný zdroj z ODS.

Když jsme se na to zeptali Kubaty, reagoval: „Nemíním se vyjadřovat k novinářským spekulacím. Kdyby ale byla pravda, co říkáte, tak bych na kongresu Petra Nečase nepodpořil a nebyl loajálním poslancem ODS,“ řekl ČESKÉ POZICI Kubata.

Jenže o výměně na postu ministra obrany se jednalo až po listopadovém kongresu ODS. Zajímalo nás tedy, jestli od Nečase nabídku na šéfování resortu obrany dostal. Kubata to však nechtěl komentovat.

Nastupuje Fiala

V dubnu či květnu proběhne regionální sněm ústecké buňky, který má volit Kubatova nástupce. V mezičase bude pověřen vedením regionu současný místopředseda ústecké organizace Petr Fiala. ČESKÁ POZICE na jméno tohoto politika narazila zhruba před rokem, a to v souvislosti s prodejem lukrativních pozemků Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích na okraji Prahy.

Fiala se údajně zúčastnil prapodivné schůzky, kde šéfporadce ministra životního prostředí Jiří Linke jednal s kandidátem na místo ředitele výzkumného ústavu právě o možnostech prodeje nadbytečné infrastruktury. Fiala se však s ČESKOU POZICÍ tehdy odmítl bavit. Snad bude v nové funkci pověřeného šéfa regionu, jenž má šance stát se i jejím příštím plnohodnotným předsedou, komunikativnější...

Počet příspěvků: 1, poslední 11.1.2013 12:46 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.