Tři Klausovi muži pro Ústavní soud: Bureš, Sváček, Koudelka

Prezident už brzy opět promluví do složení Ústavního soudu. Podle LN bude nového kandidáta vybírat z trojice známých právníků.

Podle rozboru Tomáše Němečka v Lidových novinách si bude prezident Václav Klaus nejspíš vybírat – až bude v dohledné době navrhovat svého kandidáta na ústavního soudce – z těchto kandidátů:

  • Zdeněk Koudelka, poslanec ČSSD
  • Jaroslav Bureš, místopředseda vrchního soudu v Praze
  • Jan Sváček, předseda Městského soudu v Praze.

Přičemž hned trojici současných ústavních soudců skončí mandát v době, kdy bude Václav Klaus ještě v prezidentské funkci. Jde o Elišku Wagnerovou (březen příštího roku), Františka Duchoně (červen 2012) a Jiřího Muchu (leden 2013).  Klaus tak má šanci složení Ústavního soudu ovlivnit i na dobu, když již dávno v prezidentském křesle nebude.

O zmíněné trojici kandidátů se v advokátních kruzích spekuluje již nějakou dobu. Otázka ale je, zda prezident nepřekvapí a nevytáhne z rukávu jméno, jež právní kruhy překvapí.

Podle zákona o ústavním soudu do výběru zásadně promluví  i Senát, jehož souhlas ke jmenování konkrétního soudce prezident potřebuje. A zdaleka nejde jen o formalitu, jak se Klaus přesvědčil už v minulosti mimo jiné u významného advokáta Aleše Pejchala, jehož senátoři do křesla ústavního soudce nepustili. Přes senátory neprošli ani profesor ústavního práva Václav Pavlíček, odborník na mezinárodní právo Vladimír Balaš nebo advokátka Klára Veselá-Samková.