Trestní oznámení: zmanipulovaný tendr měla vyhrát KPMG

Vítěz soutěže měl podle odvolaného šéfa SFŽP Libora Michálka získat neoprávněný prospěch.

Poradenská společnost KPMG měla podle odvolaného šéfa SFŽP vyhrát zmanipulovaný tendr. foto: Česká pozice

Poradenská společnost KPMG měla podle odvolaného šéfa SFŽP vyhrát zmanipulovaný tendr.

aktualizováno o vyjádření KPMG

Odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek podal už 13. prosince na protikorupční policii trestní oznámení „na zatím přesně neustanovené osoby jednající za SFŽP, ministerstvo životního prostředí a další zainteresované společnosti“. Uvádí v něm, že tito lidé měli nejméně v druhé polovině letošního roku v Praze manipulovat veřejné zakázky zadávané SFŽP tak, aby je získávaly předem určené obchodní společnosti. Za nepřiměřeně vysokou cenu.

Jak vyplývá z dokumentu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, tímto způsobem měla být zmanipulována veřejná zakázka týkající se poskytování komplexního poradenství pro SFŽP ohledně přílohy č. 7 Operačního programu Životní prostředí. Michálek v oznámení konkrétně uvedl, že porada vedení SFŽP dne 24. listopadu projednala návrh na vyhlášení této zakázky. „Organizaci“ zakázky měla podle něj zajistit společnost DV Consult. A to tak, aby ji vyhrála poradenská společnost KPMG před firmou Mott MacDonald.

Z Michálkova podání vyplývá, že oba konkurenti se měli na výsledku tendru domluvit. Mott MacDonald měla podat nabídku v takové výši, aby mohlo zvítězit konsorcium KPMG. Vítěz měl získat zakázku za 80 milionů korun, přičemž podle Michálka hodnota zakázky se shodným předmětem plnění zadaná SFŽP v prvním pololetí letošního roku činila 30 milionů. KPMG a možná i další osoby by tak podle Michálka mohly získat neoprávněný prospěch ve výši 50 milionů korun.

Podle informací ČESKÉ POZICE se oproti předchozímu tendru měly změnit parametry. Zatímco původní veřejná zakázka měla být vypsána na tři roky, nová už na pět let.

„V konsorciu se společností Mott MacDonald v současnosti realizujeme zakázku v oblasti finančně – technického poradenství pro SFŽP a MŽP. V návaznosti na tuto spolupráci jsme společně reagovali na další dvě výběrová řízení vypsaná SFŽP. Obě však byla ze strany zadavatele zrušena. V současné době žádné takovéto výběrové řízení, pokud víme, vypsáno není,“ reagovala Eva Racková, partnerka KPMG Česká republika.

Michálek podal písemné trestní oznámení tento týden v pondělí. O dva dny dříve, než o případu informoval deník MF Dnes. Trestní oznámení ústně do protokolu upřesnil bývalý šéf SFŽP včera 16. prosince.

Příběh této veřejné zakázky je plný zvratů. Petr Štěpánek, bývalý ředitel SFŽP, ji zrušil už jednou, a to v červnu 2010. „Obdržel jsem stížnost od jedné relevantní firmy, která si stěžovala, že je to uzavřené a podmínky tendru jsou napsané na míru společnosti Mott MacDonald. Proto jsem tendr  zrušil. Byl však tlak na to, abychom rychle někoho vybrali, proto jsme vypsali ještě v červnu nový tendr,“ řekl ČESKÉ POZICI Štěpánek. Na webových stránkách SFŽP o výběrovém řízení, které ještě v červnu zrušil Štěpánek, není ani zmínka.

Zato je možné si přečíst rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení z 9. srpna 2010, ke kterému došlo těsně poté, co se funkce ředitele fondu ujal Libor Michálek.

Důvod zrušení? V dotyčném „rozhodnutí zadavatele o zrušení zadávacího řízení“ se lze dočíst pouze o odkazu na § 84 odstavec 2 zákona o veřejných zakázkách. V něm je uvedeno pět variant, pro které může zadavatel (v tomto případě SFŽP) na základě vlastního rozhodnutí probíhající tendr zrušit. Jsou mezi nimi například situace, kdy se do tendru přihlásí méně zájemců, než zadavatel požadoval. Nebo vybraný uchazeč odmítl uzavřít smlouvu. Popřípadě fakt, že „odpadly důvody“ pro pokračování v tendru.

Proč přesně SFŽP tendr zrušil, není jasné. Stejně jako to, kdo se do něho hlásil. Na důvody srpnového rozhodnutí si pro ČESKOU POZICI nevzpomněl ani Martin Čech, vedoucí oddělení legislativy a veřejných zakázek na SFŽP.

Další informace o spolupráci poradenských a právních kanceláří s ministerstvem životního prostředí a SFŽP: Záhadné právní tendry na SFŽP.