Trestní oznámení na vrchního ředitele MŠMT. Padnou i další?

Ředitel odboru Petr Hrabánek podal trestní oznámení na svého nadřízeného Jakuba Stárka kvůli údajné předčasně proplacené faktuře.

Ministerská budova v Karmelitské ulici zažila za ministra Josefa Dobeše leccos, dozvuky příprav Inidviduálních projektů národních se ozývají ještě dnes. Kolik se najde chyb a případných zlodějin? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerská budova v Karmelitské ulici zažila za ministra Josefa Dobeše leccos, dozvuky příprav Inidviduálních projektů národních se ozývají ještě dnes. Kolik se najde chyb a případných zlodějin? | foto: © Česká poziceČeská pozice
Ministerská budova v Karmelitské ulici zažila za ministra Josefa Dobeše leccos, dozvuky příprav Inidviduálních projektů národních se ozývají ještě dnes. Kolik se najde chyb a případných zlodějin?

Aktualizováno. Na ministerstvu školství se začínají ukazovat rozbušky, které ministr Petr Fiala zdědil po svém předchůdci Josefu Dobešovi. Jedna z nich se týká přípravy evropských projektů, takzvaných Individuálních projektů národních (IPn) typu SPORT, OKNO či NEDIR. A možná jde i o osobní spory zúčastněných lidí. Podle informací ČESKÉ POZICE podal před časem ředitel jednoho z odborů Petr Hrabánek trestní oznámení na svého nadřízeného, vrchního ředitele sekce vzdělávání Jakuba Stárka (ODS).

Oba pánové jsou spoluzodpovědní za přípravu řady projektů, jež tvrdě kritizovala Evropská komise. Stárek se měl dle oznámení z 18. června dopustit trestného činu podvodu, porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci úřední osoby letos v březnu. Jde o proplacení faktury ve výši 1 554 000 korun firmě PragoData Consulting za přípravy technických specifikací projektu NEDIR, o němž jsme také psali.

Jakub Stárek se měl dle trestního oznámení dopustit několika činů, jimiž způsobil škodu MŠMT ve výši nejméně 318 570 korunV trestním oznámení, které ČESKÁ POZICE získala z interních zdrojů na MŠMT, se uvádí, že vrchní ředitel Stárek podepsal takzvaný akceptační protokol a tedy přijetí práce od PragoData Consulting dne 5. března. O 14 dnů později pak podepsal likvidační protokol, jímž dal pokyn k proplacení faktury, ale z dalších technických specifikací vyplývá, že finální verze zakázky byla dokončena až 17. dubna.

„Mgr. Jakub Stárek tedy za MŠMT převzal práci a zaplatil za práci, která prokazatelně nebyla v době jejího údajného předání ani v době proplacení provedena, čímž spáchal minimálně shora uvedené trestné činy (pravděpodobná je ale například i korupce),“ stojí v trestním oznámení, jehož kopii v PDF přikládáme. „Ano, trestní oznámení jsem podal, ale více se k věci nebudu vyjadřovat,“ sdělil Petr Hrabánek, jenž vystoupil z „úřední anonymity“ v době představování památných „ípéenek“ SPORT a OKNO.

Společnost PragoData Consulting

Sídlí v Brně, dle svých internetových stránek působí v oblasti informačních technologií od roku 1992. Své služby v implementaci IT, řízení ICT projektů nebo dotačního managementu poskytuje zejména veřejné správě. Mezi referencemi najdeme magistráty v Ostravě, Jihlavě, firmy DHL, Siemens, ale i Univerzitu Karlovu, VŠE, Masarykovu univerzitu nebo Akademii věd ČR. Ředitelem firmy je Jaroslav Hindra, realizaci projektů řídí Jiří Neuman.

Vrchní ředitel Stárek o trestním oznámení ví. „Dozvěděl jsem se o něm od svých nadřízených. Pokud budu Policií ČR předvolán, budu s ní věc pochopitelně řešit. Nyní považuji jakékoliv vyjádření za předčasné a řešit přes média za nevhodné. Jsem si ale stoprocentně jistý, že jsem za devět let práce na ministerstvu zásadně nepochybil,“ řekl ČESKÉ POZICI Stárek.

„MŠMT o této záležitosti ví. Jiné signály, že by došlo k pochybení nemáme, nicméně celou věc interně prověřujeme,“ sdělil Patrik Kubas z tiskového odboru. Zdroj ČESKÉ POZICE uvádí, že jde o preventivní Hrabánkovu obranu před chystaným propuštěním, neboť přímo v jeho projektech hrozí neuznatelné výdaje a některé další problémy. „Hrabánek kolem sebe kope ze všech sil, bojí se, co přijde,“ uvedl zdroj.

Ředitel Hrabánek, k němuž se přidal i vedoucí oddělení Viktor Kubát (KDU-ČSL), v trestním oznámení píší, že Stárkovým jednáním vznikla ministerstvu škoda minimálně 318 570 korun vypočtená ze smlouvy a ze 41 dnů prodlení odevzdávky. „Odvedená práce navíc zdaleka neodpovídá ceně, která za ni byla zaplacena. Projekt MŠMT, pro nějž byla studie podkladem, byl podán se zpožděním a byl hodnotiteli zamítnut, čímž vznikla MŠMT další škoda,“ uvádí se v oznámení podaném u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

„Na ministerstvu se připravují reorganizační změny, trestní oznámení může souviset s bojem o místa v úřadě. Třeba je to i osobní msta. Každopádně uvidíme, co na sebe pánové Stárek s Hrabánkem ještě vytáhnou,“ říká zdroj znalý příprav stamilionových projektů IPn. A podle informací ČESKÉ POZICE skutečně visí ve vzduchu další trestní oznámení. Bude to válka?

Počet příspěvků: 15, poslední 1.8.2012 06:20 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.