Diskuse k článku

Tramping stále žije. Přelomem totality v demokracii neskončil

S trampingem je spojená řada historických i popkulturních záležitostí, má i politický rozměr. To vše popisují Jan Randák, Jan Mareš, Jan Krško, Jan Pohunek a Jan Špringl ve své knize Putování za obzor. Tramping v české společnosti 1918–1989.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Tomáš 2.2.2021 11:29

Po totalitě přišel maloměšťácký socializmus, kdo nemá v 18 letech BMW, tak létá k moři. Na trampování nejsou lidi. V

V. Sobotka 31.1.2021 20:35

Tramping, podobně jako třeba husitství, má řadu rovin a nelze jej popisovat neúplně, zkratkovitě. U těch nejmladších asi převažovala touha odpoutat se od rodičovského dozoru. Za komunismu touha uniknout komunistickému dozoru a povídat si o demokracii. Za války touha uniknout protektorátním orgánům a hrát si na tajný odpor, což často vedlo i k odporu otevřenému. U všech kategorií záliba v prostředí za hranou nebo na hraně civilizace. Romantika, samostatnost, často vlastenectví, odpor k autoritám, někdy i anarchie. Přírodní, přirozené zákony a pravidla. Vždy aktivní provozování kytarové muziky. Snění o vlastním, spravedlivém světě a romantických dálkách. Vzory v idealizovaném divokém západě. Odpor k organizovanosti. Vlastní svérázný humor. Pocit sounáležitosti a odlišnosti. Nepsaná pravidla. Dobrý pocit s dobrými kamarády v krásném prostředí přírody.

H. Hoho 31.1.2021 14:12

Tremp od šestnácti do osmadvaceti (v létě i v zimě), na Portu jsem jaktěživ nevkročil. Písničky se hrály u ohně, na potlachu, při jakémkoli setkání dvou osad nebo pár anonymních trempů, Porty nebylo zapotřebí. A že šlo o pokus tremping skamarádit s režimem, o tom (aspoň v mé osadě a v mém okolí) nikdo nepochyboval.

L. Kašparová 31.1.2021 14:12

Trochu mi tu chybí, že za první republiky byli trampové všeobecně levicoví (byť jen někteří přímo komunisti), a za německé okupace byli hodně v odboji, mají i své mrtvé... Tady to vypadá, že jejich největším dějinným nepřítelem byl SSM.

H. Hoho 31.1.2021 14:15

Máte pravdu, můj strýc byl jedním z těch mrtvých. Ale válka trvala šest let a komunismus jednačtyřicet.

L. Fučík 31.1.2021 15:52

Předpokládám, že v knize to je zmíněno (ještě jsem nečetl). V článku to - samozřejmě - chybí. Hlavní ohniska trampingu se kryjí s oblastmi průmyslových aglomerací a tovární výroby. Byl útěkem do romantické volnosti, snahou o relaxaci a uvolnění z celodenní ubíjející pásové výroby a šedivé strojové dřiny; za první republiky byl tramping také reakcí na velkou hospodářskou krizi a "nadbytek" volného času. Tramping byl převážně dělnický a levicový; v tom dobrém slova smyslu. Jiný snad ani být nemohl. Ostrůvky astrachánů byly spíše pitoreskním jevem.

V. Sobotka 31.1.2021 20:44

Mládí je vždy levicové. Kdo v 18-ti není nalevo, nemá srdce. Kdo je nalevo ve 40-ti, nemá rozum. Zdravá je vyvážená kombinace obou přístupů, všeho přiměřeně.

J. Student 30.1.2021 12:26

To, že Portu zastřešovalo SSM bylo jenom dobře, jinak by ji komunisti velmi brzy zakázali. Díky Portě si tu nádhernou sounáležitost s trempskou muzikou mohly poměrně dlouhou dobu užít desetitisíce lidí. Organizátoři udělali obrovsky moc dobrého v době, kdy se skoro nic smysluplného dělat nedalo, a patří jim za to jistě nejen můj velký dík.

L. Fučík 31.1.2021 9:07

To je sice pravda (a těch lidí bylo možná řádově více, než desetitisíce), nic to však nemění na správnosti tvrzení, že v určitých dřevních trampských kruzích tahle "organizovanost" byla důvodem ne-li opovržení, tak odstupu. Těžko říci, zda oprávněně; odpor k jakékoli organizovanosti se projevoval už v diskusích v ostravském časopisu Tramp... Za mne Porta OK (byť jsem na žádné nikdy nebyl).

L. Kašparová 31.1.2021 14:13

Pod střechou SSM se dalo schovat leccos. Prostě se fungovalo v mezích možného. Vzpomeňte - z jiného soudku - na servilní předmluvy k americkým detektivkám, které nastavovaly zrcadlo, ale lidi si ty detektivky mohli přečíst.