Totalitní režim si přejí politici nalevo i napravo

Nedávný šéfporadce premiéra Nečase Martin Říman a místopředsedkyně SPOZ Dita Portová živí společnou nenávist ke svobodným médiím.

Exministr a exporadce Martin Říman se vyjádřil k tématu médiokracie. foto: © ČTKČeská pozice

Exministr a exporadce Martin Říman se vyjádřil k tématu médiokracie.

Po delší době se v médiích objevil Martin Říman, někdejší ministr průmyslu a obchodu a do loňského roku šéfporadce premiéra Petra Nečase. V rozhovoru pro portál Pravý břeh se věnoval i tématu, které se s oblibou řeší u „konzervativní“ konkurence, Protiproudu Petra Hájka – totiž takzvanou médiokracii.

Průměrně inteligentní a schopný politik by se nikdy nemohl ocitnout v situaci, aby ho „mistroval kdejaký nedostudovaný hňup“Na dotaz kmenového komentátora Reflexu Bohumila Pečinky, zda sílí vliv médií na veřejnou správu, Říman praví: „Jednoznačně ano. Upřímně řečeno pro mne to byl jeden z důvodů, proč aktivní politiky nechat. Měl jsem pocit, že už jsem dost starý na to, abych se musel nechat mistrovat kdejakým dvacetiletým hňupem, který ani nedostudoval školu, rozumí ničemu a chce být slavný. (…) Na konci 19. století v Anglii bylo životní metou každého absolventa Oxfordu nebo Cambridge dostat se do Dolní sněmovny. Dnes u nás jsou poslanec a ministr pod úrovní uklízečky a popeláře. Nemyslím, že lidé dělající politiku jsou o tolik jiní, horší než tehdy. Ale média z nich nadělala monstra.“

Ponechme stranou, že i jen průměrně inteligentní a schopný politik by se nikdy nemohl ocitnout v situaci, aby ho „mistroval kdejaký nedostudovaný hňup“. Jde o jakousi osobní Římanovu frustraci, ke které nedodává žádná konkrétní data, tudíž nejde o nic jiného než bezobsažný výkřik podobný stejně chytré paušalizaci „všichni politici kradou“. Pozoruhodnější je Římanova představa, že tisk, rozhlas a televize jsou zodpovědné za to, že z politiků jsou „monstra“.

Nečasův exporadce bohužel ani v tomto případě není schopný dát svému výroku aspoň minimální obsah a nespecifikuje, kdo z politiků je oním monstrem. Nicméně pokusme se odhadnout, kdo z politiků má nejhorší mediální obraz.

Nutí snad média politiky k nepravostem?

Čestné místo mezi nimi bude mít prezident Miloš Zeman skrze své opakované lhaní a virózové eskapády. Nedobře na tom bude také bývalý hejtman David Rath, jenž si od přátel odnášel krabici s miliony ulitými z veřejných zakázek. Bídný obraz má ministr financí Miroslav Kalousek skrze své vyhrožování orgánům činným v trestním řízení, urážení kolegů od politické konkurence nebo pochybné umisťování trafikantů do dozorčích rad státních podniků. A zapomenout nelze třeba ani na trojici Václav Klaus, Petr Nečas a Pavel Blažek, která nese odpovědnost za skandální amnestii.

Z Římanových slov vyplývá, že to novináři nutí vybrané politiky lhát a krást, že média jsou zodpovědná za to, že se vybraní politici neštítí klientelismu nebo vyhrožování, že média mohou za to, že se pár politiků rozhodlo omilostnit tuneláře a mafiány a za několik měsíců nebyli schopni ani ochotni vysvětlit, jak je to napadlo.

Jestliže lidé Římanova způsobu uvažování měli vliv na rozhodování Petra Nečase, nelze se divit, že je jeho vláda u veřejnosti tak „populární“.

Odvirujte prezidenta!

Primitivnější formou říká prakticky totožnou myšlenku místopředsedkyně Strany práv občanů – Zemanovců Dita Portová. K vlně textů a reportáží zabývajících se „virózou“ prezidenta Miloše Zemana, která měla příznaky obvykle se projevující u těžké opilosti, v pondělní MF Dnes poznamenala, že čeští novináři nejsou vlastenci, jinak by zveřejnili snímky, kde je „ta únava a viróza znát méně“. „Žurnalistika znamená tisknout to, co někdo jiný nechce vidět otištěné; všechno ostatní je public relations“

V ideálním případě tedy zřejmě měli obrazoví editoři prezidentovi shlížejícímu na korunovační klenoty ve Photoshopu namontovat rozesmátý odpočinutý obličej ze Zemanova oficiálního portrétu namísto zamlženého rozostřeného zraku a hlavy, která nebyla schopna držet se zpříma. Přeci nebudeme upozorňovat na to, že se Zemanem nemusí být všechno zcela v pořádku.

Jak Říman, tak Portová vůbec nechápou smysl médií. Novináři nemají za úkol snažit se, aby politici vypadali lepší, než jací ve skutečnosti jsou. K tomu mají politici své tiskové odbory a PR oddělení – mimochodem, nechávají si je platit z peněz daňových poplatníků. „Žurnalistika znamená tisknout to, co někdo jiný nechce vidět otištěné; všechno ostatní je public relations,“ vysvětlil už před více než půlstoletím George Orwell.

Donedávna významný představitel ODS a přední členka hradní strany se v dojemné shodě pohoršují, že někdo informuje o tom, co politici za veřejné peníze dělají a jak se přitom chovají. Možná by si to mohly jejich partaje dát do předvolebních programů a udělat z toho hlavní téma kampaně. Při takovém způsobu uvažování totiž už vůbec není podstatné, co ten který politik dělá a jaké hodnoty prosazuje – lid už nebude zprávami o jeho činnosti znepokojován a všichni budou mít klid na práci. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.