Toskánský „pizza-boy“ chce obrodu pro středočeskou ČSSD. Opět nejde o vtip.

Rathova kauza může pomoci zpět na kandidátku poslanci Milanu Urbanovi. Šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš to ale striktně odmítá.

Zájmy velkých energetiků zná Milan Urban jistě dobře, tráví-li s nimi i společné dovolené v Toskánsku. foto: archivČeská pozice

Zájmy velkých energetiků zná Milan Urban jistě dobře, tráví-li s nimi i společné dovolené v Toskánsku.

Aktualizováno. Středočeskou sociální demokracii čekají náročná vyjednávání. Ústřední výkonný výbor ČSSD doporučil vedení středočeské organizace, aby za kauzu Davida Ratha vyvodila politickou odpovědnost. Přeloženo: „Hoďte ručník do ringu.“ Středočeská ČSSD proto ve středu odpoledne jednala, zda svolá novou volební konferenci, na níž by se převolilo vedení krajské buňky strany. Dalším bodem jednání bylo vytvoření zcela nové kandidátní listiny pro krajské volby.

Žádná velká sebereflexe se však nekonala. Výsledkem středečního jednání bylo přijetí výzvy, aby v případu Rath převzala odpovědnost nejprve Rada Středočeského kraje, složená pouze ze sociálních demokratů. Samo vedení středočeské ČSSD je prý připraveno odstoupit a bavit se o případných změnách na kandidátce pro krajské volby až poté.

Jak situaci středočeské ČSSD před jednáním krajského výkonného výboru hodnotil její šéf a Rathův blízký kolega Richard Dolejš? Na stranickém webu před několika dny oznámil, že krajské vedení by mělo přijmout za Rathovu kauzu politickou odpovědnost a odstoupit. Ztotožnil se tedy s míněním výkonného výboru ČSSD. Podle Dolejše by se měla konat krajská konference, na které se zvolí nové vedení středočeské ČSSD. Lidé spjatí s kauzou bývalého hejtmana by podle něho měli z kandidátky pro krajské volby zmizet.

Stín Monte Argentaria

Aby toho středočeští „socdemáci“ neměli málo, spekuluje se, zdali Rathova kauza nepomůže „zpět do sedla“ Milanu Urbanovi. Tohoto politického matadora před třemi lety citelně oslabila kauza „Toskánsko“. V letovisku Monte Argentario se v roce 2009 sešli na luxusní dovolené významní politici, lobbisté a podnikatelé. Mezi nimi i dlouholetý poslanec, exministr průmyslu a tehdy rovněž místopředseda ČSSD Urban, jehož fotky coby řidiče skútru a rozvážeče pizzy je třeba neustále připomínat.

Dolejš: „Je pro mě z hlediska potřebné očisty středočeské ČSSD nepřijatelné, aby Milan Urban, prokazatelně napojený na energetické a průmyslové lobbisty, byl v čele očistného procesu krajské organizace.“

Richard Dolejš ve svém vyjádření před středečním jednáním krajského výkonného výboru nezmínil pouze „kauzu Rath“. Tvrdě se obul právě i do bývalého šéfa středočeské ČSSD a odstaveného poslance Milana Urbana, který se v dubnové volbě krajské kandidátní listiny pro střední Čechy totálně propadl. „Jako lídr jednoho z nejúspěšnějších okresů z celé České republiky (Kutná Hora) jsem díky parodii na demokracii a totalitním praktikám skončil na vynikajícím 88. místě,“ uvedl tehdy Urban pro server Aktuálně.cz. Dolejš teď krajské vedení (tedy včetně sebe) vyzval, aby zpětně přijalo odpovědnost i za Urbana a bývalého ústředního tajemníka ČSSD Jiřího Havlíčka.

„Je pro mě z hlediska potřebné očisty středočeské ČSSD nepřijatelné, aby Milan Urban, prokazatelně napojený na energetické a průmyslové lobbisty, byl v čele očistného procesu krajské organizace. To by byl vrchol cynismu a podvod na voličích,“ napsal Dolejš a pokračoval: „Milan Urban figuroval v kauze ,Toskánsko‘ a v dalších kauzách včetně jeho napojení na lobbistu firmy ČEZ Vladimíra Johanese a lobbistu Aleše Cincibuse. Tím poškodil ČSSD a zapříčinil (v roce 2010) volební prohru ČSSD ve Středočeském kraji. Jiří Havlíček odpovídal v době Jiřího Paroubka a Jaroslava Tvrdíka za stranické finance a nese plnou odpovědnost za zadlužení a finanční situaci strany.“

Jak si Dolejšova slova na adresu Urbana vysvětlit? Znamená to, že se bývalý ministr průmyslu a obchodu snaží získat zpět ztracenou politickou sílu, a třeba se i vyšplhat na kandidátní listině alespoň o pár desítek míst nahoru? Poslanec Dolejš ČESKÉ POZICI zopakoval, co již vlastně zaznělo: „Dle mého názoru návrat pana Urbana vzhledem k jeho kauzám a propojení na průmyslové a energetické zájmové skupiny nemá uvnitř krajské organizace podporu a je téměř vyloučený.“

Zeptali jsme se i Milana Urbana, zda pomýšlí na svůj středočeský politický comeback. Urban ČESKÉ POZICI napsal: „Teď to není o funkcích, ale o obrodě, očistě a hledání naděje pro středočeskou sociální demokracii. Zatím to, zdá se, jde pomalu. O funkcích na kandidátkách musí rozhodnout většina členů středočeské sociální demokracie na nové konferenci.“

Ze středečního jednání krajského výkonného výboru ČSSD odcházel Urban rozladěný. „Sebereflexe nula. Nedá se říct nic jiného, než že je to hanba,“ řekl novinářům.

Hlavně to vyřešme!

Místopředseda strany Jiří Dienstbier prý variantu Urbanova návratu ve straně nezaznamenal: „Milan Urban rozhodně není novou a moderní sociální demokracií. Není to podle mého reálná úvaha.“

Podle šéfa poslanců Jeronýma Tejce se především musí ve středních Čechách co nejrychleji konat krajská konference. „Ta by měla zvolit nové vedení krajské organizace i novou kandidátku. Koho vybere, či nevybere, bude na posouzení delegátů a členů středočeské organizace. Nerad bych jim dával knížecí rady.“ Volební manažer ČSSD a Středočech Jan Hamáček zdůraznil, že je důležité, aby se středočeská organizace především sjednotila a změny byly přijaty konsenzuálně.

Naopak starosta Nymburka a předseda nymburské okresní organizace ČSSD Miloš Petera uvedl, že jeho organizace novou volební konferenci prosazovat nebude a rovněž nebude usilovat ani o převolení vedení středočeské stranické organizace. Tento názor podle Petery, který je náměstkem středočeského hejtmana, prý mezi jednotlivými okresy ve středočeské ČSSD převládá. Takový postup by však byl v rozporu s požadavkem ústředního výkonného výboru sociální demokracie.

Dolejšem kritizovaný Jiří Havlíček, bývalý ústřední tajemník strany a předseda kutnohorské ČSSD, uvedl, že jeho organizace bude iniciovat novou volební konferenci a navolení nové kandidátní listiny pro krajské volby. „Teď to není o jednotlivcích, jde o to udělat hlubší změny,“ řekl Havlíček ČESKÉ POZICI. A dodal, že případným novým lídrem středočeské krajské kandidátky být nechce.

Vedení středočeské ČSSD nakonec ve středu rozhodlo, že kandidátkou na hejtmanku v podzimních volbách by měla být Zuzana Moravčíková, která vedení kraje po Rathově rezignaci převzala. Jejím zástupcem se má stát Petera.

ČSSD to bude mít nyní s obrodou ve středních Čechách obtížné, protože personálně není moc z čeho vybíratZájem o pozici lídra kandidátky přitom ještě v úterních Událostech České televize připouštěl stínový ministr školství a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek: „Pouze v případě, kdybych měl plnou podporu celého krajského výkonného výboru a všech členů ČSSD ve Středočeském kraji.“ Chládek také vyzval ostatní středočeské krajské radní, aby převzali kolektivní politickou zodpovědnost a odstoupili.

Důvěryhodný zdroj, který je dobře obeznámen se situací ve straně v tomto kraji, ČESKÉ POZICI sdělil, že ČSSD to bude mít nyní s obrodou ve středních Čechách obtížné, protože personálně prý není příliš z čeho vybírat. Rath měl situaci v kraji pod kontrolou, a tudíž nebude snadné najít dostatek důvěryhodných osobností, jež by ČSSD v tomto regionu vytáhly z bryndy.