Topolánek pomlčel o Dalíkově pověření

Bývalý premiér a předseda ODS veřejnosti dluží vysvětlení, proč se jeho přítel a poradce účastnil schůzky se zbrojaři Steyru.

Martin Shabu 24.5.2011

Mirek a Marek svůj vztah vyřešili tím, že už se nepotkávají. foto: © Česká pozice, István LékoČeská pozice

Mirek a Marek svůj vztah vyřešili tím, že už se nepotkávají.

Mirek Toplánek opět porušil svůj slib nekomunikovat s médii. Po čtrnácti dnech od zveřejnění informací, že měl být ještě jako premiér vtažen do korupčního jednání svého přítele Marka Dalíka ohledně obrněnců Pandur, se bývalý předseda vlády i ODS rozhodl reagovat. A střílel kolem sebe na všechny strany. Veřejnosti a především pak policistům však Topolánek nevysvětlil, proč se Dalík účastnil setkání se zbrojaři, kteří se snažili domluvit mnohamiliardový kontrakt s českou vládou.

„Dementuje jen dement, všichni, co si stěžují, vypadají směšně a soudit se v zemi, kde Ceplové soudí podle novinových výstřižků, kde na Ústavním soudu sedí persony jako Wagnerová, kde John mohl dělat ministra vnitra a kde by mohla Černochová být ministryní obrany, fakt nemá cenu,“ začíná zostra v dopise otištěném v pondělní Mladé frontě Dnes.

Odpovědnost za zakázky, jež prošetřují policisté, nesou podle Topolánka bývalí šéfové resortu obrany Jiří Šedivý a Vlasta ParkanováAutor textu plného invektiv a hořekování nad touhou novinářů znemožnit bývalého ministerského předsedu za každou cenu se k jádru problému, tedy jestli si jeho přítel Marek Dalík řekl představitelům firmy Steyr o 460milionovou provizi s jeho vědomím, dostává až v samotném závěru. „Nejsou a nebyli žádní ,Topolánkovi muži‘. Nejenže jsem je nepotkal, ale ani je neznám. I Bartáka k Šedivému přivedli Nečas s Vidímem. O pandurech by možná mohl říct něco Grossův kamarád Musela, kdyby ,nespadl‘ z posedu. Gripeny, pandury i tatry jsou dílem mých předchůdců.“ Odpovědnost za zakázky, jež prošetřují policisté, nesou podle Topolánka bývalí šéfové resortu obrany Jiří Šedivý a Vlasta Parkanová. Osobně do nich prý nezasahoval.

Ušetřen kritiky nezůstal ani William Cabaniss, bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady společnosti Tatra. Od bývalého premiéra a člena Transatlantické si rady vysloužil označení „lhář“. Topolánkovi se nelíbilo svědectví z loňského listopadu, v němž Cabaniss uvedl, že bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták si řekl o peníze za odstranění problémů s dodávkami tater pro české vojáky. Stalo se tak údajně během oficiální návštěvy USA. Českou delegaci tehdy vedl Topolánek.