Topolánek: Nikdy se nedívám dozadu. Nejspíš ale bude muset.

Veřejnost by ráda věděla, co říkáte k vlastnictví vily v Monte Argentariu, nákupu pandurů či zakázkám ministerstva dopravy, pane expremiére!

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ČTKČeská pozice

Mirek Topolánek poskytl rozsáhlý rozhovor Hospodářským novinám. Expremiér byl představen jako šéf tepláren, což není pravda, protože tento padlý politik je jen předsedou Teplárenského sdružení. Problémy českého teplárenství jsou jistě zajímavé, jenže když bývalý premiér z kategorie Stanislav Gross a spol. už jednou souhlasil s rozhovorem, je povinností novináře položit i nepříjemné otázky. Z doby, kdy Topolánek této zemi vládl, jsme totiž zdědili řadu závažných a doposud nevyjasněných korupčních případů a veřejnost by ráda věděla, co k tomu expremiér řekne.

Jde například o vlastnictví luxusní vily v toskánském Monte Argentariu, o nákup pandurů a tatrovek, zakázky ministerstva dopravy a podobně. „Jsem člověk, který se nikdy nedívá dozadu – tam není o co stát,“ uvedl na konci rozhovoru Topolánek.

Je to jeho stanovisko, jenže závažné aféry z minulosti se stále snaží rozplést pár novinářů a policistů, které tato odpověď samozřejmě nemůže uspokojit. Topolánek, ať se mu to líbí, nebo ne, se bude muset dozadu podívat.

Kdo uvěří pohádce, že Křetínský Topolánka-premiéra nepotřeboval, ale poté, co ztratil všechny politické funkce, se pro  finančníka stal nepostradatelnýmTopolánek na začátku rozhovoru vysvětluje, že k tomu, aby mohl být nominován do čela Teplárenského sdružení, musel mít někde oficiální status. Získal jej v podniku Elektrárny Opatovice, který ovládá holding EPH patřící PPF, J&T a miliardáři Danielovi Křetínskému. Ten v době Topolánkovy vlády uzavřel se společností ČEZ výhodné obchody. Na otázku, zda Topolánek místo v dozorčí radě dostal za to, že Křetínskému pomohl svým premiérským vlivem na ČEZ, bývalý předseda vlády odpověděl: „Jistě že ne.“ Otázkou je, kdo uvěří pohádce, že Křetínský Topolánka-premiéra nepotřeboval, ale poté, co ztratil všechny politické funkce, se najednou pro tohoto finančníka stal nepostradatelným.

Roli Martina Romana v čele ČEZ Topolánek hodnotí pozitivně, ale také dodal, že udělal i několik chyb. O jaké chyby šlo, expremiér neprozradil. Na dotaz, jak vnímá skandál kolem Romana a informace o jeho napojení na vlastníky plzeňské Škody, Topolánek řekl, že u mediálních kauz je opatrný. Jaká mediální kauza? Vždyť jsou to tlusté šanony z policejního vyšetřování ve Švýcarsku!

Privatizace Škody? Nevím, jak to bylo.

Když na tento fakt upozornila i redaktorka Zuzana Kubátová, Topolánek couvl a odpověděl, že neví, jak to bylo. Přesto tvrdí, že privatizaci Škody považuje za jednu z nejúspěšnějších v České republice. Ze strany majitelů společnosti Appian, kteří v roce 2003 koupili firmu od státu za 800 milionů a následně na prodeji některých částí vydělali zhruba 20krát tolik, se určitě dá hovořit o úspěchu. Ale ze strany prodávající asi ne, že, pane Topolánku?

Padla i otázka, zda ho urážejí výroky, že za jeho vlády prudce narostla korupce a zesílilo rozkrádání státního majetku, jak tvrdí například miliardář Andrej Babiš a další. „Uráží mne to, a od Babiše zvlášť. On je zrovna z těch, kdo byl zvyklý dostávat všechno zadarmo. Útočil na Marka Dalíka, který s tím nemá nic společného a nikdy po Babišovi nic nechtěl. Kromě jedné schůzky se s ním nikdy nesetkal. Tu schůzku popíšu. Vyžádal si ji Babiš, seděl vedle Dalíka a psal na papír jména a částky. Dalík se ptal, co to je. A Babiš říká – ‚Nevím, proč mne ten Topolánek neposlouchá. Toto jsou všechno lidi z ODS, které si platím‘,“ odpověděl Topolánek.

Záhadou je, proč obsah této údajné schůzky tehdejší premiér nesdělil policii. Měl vzít od Dalíka papír se jmény a částkami a odnést ho na protikorupční útvar. A měl si k tomu vzít i svědka schůzky, svého nejlepšího přítele. Proč to neudělal? Navíc tvrdí, že Babiš byl zvyklý dostávat všechno zadarmo, což je v rozporu s tvrzením, že miliardář platil politiky ODS.

Babišova verze

Co na Topolánkova slova říká Babiš? „Nevím, co pan Topolánek myslí tím, že jsme byl zvyklý dostávat všechno zadarmo? Nikdy jsem nic zadarmo nedostal,“ uvedl miliardář pro ČESKOU POZICI. „Pan Topolánek jako podnikatel dovedl svou firmu VAE Systems jako podnikatel do bankrotu, kdo koupil dluhy, se neví, takže je to spíš tak, že leccos zadarmo dostal on.“

Schůzek s Dalíkem měl dle svých slov více: „S Markem Dalíkem jsem se potkal víckrát, a nikdy jsem mu nic nepsal na papír. Na první schůzce, kterou pan Topolánek organizoval, mi Dalík oznámil, že pokud chce pan Langer být ministrem vnitra, bude muset akceptovat Dalíkovy lidi v policii. Desítky podnikatelů a členů ODS vědí, že za Topolánkovy éry Dalík řídil celý stát, takže se divím, že to pan Topolánek otvírá.“

Ať to bylo jakkoli, dá se bezpečně očekávat, že Babiš s Topolánkem si budou nadále nabírat jeden druhého na vidle.

Počet příspěvků: 2, poslední 4.11.2011 11:56 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.