Topolánek míří do teplárenství, Václav Klaus možná do čela vlády

Expremiér potvrdil Právu, že obdržel nabídku šéfovat Teplárenské sdružení. Krom toho analyzuje budoucí pozice ODS a prezidenta.

Bývalý premiér, nyní řadový člen ODS a generální ředitel VAE Controls Group Mirek Topolánek neposkytuje v posledních dvou letech příliš rozhovorů. Pro sobotní Právo udělal výjimku.

Především potvrdil informaci ČESKÉ POZICE z počátku tohoto týdne, že je vážným kandidátem na post předsedy výkonné rady vlivného Teplárenského sdružení. "Obdržel jsem nabídku, bavíme se o tom nějakou dobu," řekl Topolánek. "Nyní už asi uzrál čas, aby to rozhodnutí padlo."

Prolomení limitů je pro české teplárenství zajímavé pouze v případě, že bude znamenat udržení ceny

Zajímavá je v této souvislosti pasáž, v níž Mirek Topolánek formuluje svůj názor na teplárenství: "Ať si myslíme o době komunismu, co chceme, a nic dobrého si o ní myslet nemůžeme, tak speciálně v otázkách energetiky to v 70. a 80. letech nebylo nastaveno špatně. Byl zvolen velmi šťastný energetický mix založený na výrobě elektřiny a tepla z uhlí a z jaderných zdrojů. I dnes jsme zemí s takovým energetickým mixem. Nicméně tato pozice se začíná měnit rozsáhlou výstavbou ekonomicky naprosto nezajímavých obnovitelných zdrojů, zpochybňováním výroby z jádra a destrukcí centrálního zásobování teplem. Dostáváme se do situace závislosti, zranitelnosti a neschopnosti garantovat lidem přijatelnou cenu elektřiny a tepla.  Svoji vizi řešení tohoto problému představím 5. září výkonné radě Teplárenského sdružení."

O souvislosti teplárenství s prolomením těžebních limitů Topolánek míní, že problémem nejsou limity, ale cena uhlí, kterou označuje za likvidační. "Prolomení limitů je pro české teplárenství zajímavé pouze v případě, že bude znamenat udržení ceny," říká Topolánek.

Extrémy a spekulace o Václavu Klausovi

Expremiér vylučuje svůj návrat do vrcholné politiky. A v širším kontextu říká: "Nemyslím, že je možný návrat Topolánků a Paroubků." Politickou scénu nyní podle Topolánka ovlivňují extrémy, které se v české politice staly téměř normou. Na přímou otázku, kdo tyto extrémy představuje, mimo jiné odpovídá: "Je to zřetelné na pravici i levici. Jsou to procesy kolem Jiřího Paroubka, Miloše Zemana, na druhé straně celé skupiny kolem Václava Klause." (Na jiném místě se ovšem se značným despektem vyjadřuje také o Věcech veřejných.)

Topolánek soudí, že "pokud chcete zachovat nějaký rozumný politický systém v ČR, musíte sázet na silnou středopravicovou a středolevicovou politiku. Nebudovat žádné nové firmy, pokusit se najít nové lidi, pokusit se vrátit k idejím, na kterých politika v 90. letech vznikla."

O Václavu Klausovi si Mirek Topolánek dovolil spekulaci, podloženou znalostmi prezidenta a lidí z jeho okolí, že sílu na vytvoření strany v sedmdesáti letech nemá. "A nemá podle mě ani chuť," míní Topolánek. Nicméně konstruuje zajímavý model, odvozený ze situace, kdy se ODS opět rozděluje na principu liberální versus konzervativní. Za takový okolností: "Jestli se Klausovi podaří ODS oslabit natolik, že pro ni bude nakonec zajímavé se připojit k některým dalším subjektům a vytvoří Berlusconiho známý model sdružení stran před volbami, který on zastřeší, ať už fakticky, nebo jenom ideově, tak to je model, po kterém možná on touží. Protože ten mu umožňuje nejenom návrat do politiky, ale umožňuje mu případně si sednout klidně do křesla premiéra této země. Nicméně, to je obrovská spekulace."

Celostránkový rozhovor s Mirkem Topolánkem přináší sobotní vydání deníku Právo. 

Počet příspěvků: 2, poslední 27.8.2011 08:13 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.