Topolánek a pí*oviny

Expremiérovi a bývalému dlouholetému předsedovi ODS vadí, že se o něho média stále zajímají, i když už není aktivním politikem.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Nechce-li Mirek Topolánek, aby se o něj média zajímala, možná by mu mohl někdo poradit, aby změnil styl projevu. Padlý politik nezklamal ani tento týden.

Na úvod rekapitulace: Předminulý čtvrtek publikoval časopis Reflex článek Kup si mě s podtitulkem Kdo platí kariéry českých politiků. Autor textu Jaroslav Plesl si vzal do hledáčku několik významných českých politiků, převlékl je do sportovních úborů a na dresy jim přišil nášivky se jmény firem, které prý sponzorují či sponzorovaly jejich politickou dráhu. Mezi nimi nemohl chybět ani bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Na kombinéze pilota formule 1 mu přistálo například logo firmy Marka Dalíka, J&T, EP Energy či Teplárenského sdružení.

Dnes je Topolánek ve službách miliardáře Daniela Křetínského a gigantů PPF a J&T. Expremiér je mimo jiné předsedou dozorčí rady Elektrárny Opatovice, která spadá do holdingu EPH, v němž mají po 40 procentech podíl J&T a PPF, 20 procent pak Křetínský.

Článek Kup si mě Topolánka evidentně hodně pobouřil. Reflex ve čtvrtek otiskl jeho jadrnou reakci; expremiérovi evidentně nejvíc vadí fakt, že byl zařazen mezi aktivní politiky. „Pomíjím to, že se nejmenuji Miroslav a že píšete píčoviny. Jsem soukromou osobou a Vy ve svém bulvárním plátku nepoškozujete pouze mne, ale i privátní subjekty, které se proti těm bludům, jež píšete, mohou bránit. Vám to asi připadne vtipné, mně ne,“ hněvá se šéf Teplárenského sdružení.

Jenže: Topolánek má díky své politické kariéře jistě řadu velmi dobrých a cenných kontaktů na důležitých místech, které se mu nyní coby soukromé osobě mohou velmi hodit. A jak Reflex upozorňuje, Topolánek se stále tu a tam v politice pošťourá (různé vzkazy a dopisy občanským demokratům), přičemž „je stále těžší odhadnout, zda to dělá z čirého zájmu o politiku, nebo na zakázku svých obchodních klientů“. Docela dobrý důvod se zajímat o jeho nynější působení i v privátní sféře, ať se to Topolánkovi líbí, nebo ne.

Bém a Janoušek? Nezájem!

Zavzpomínejme ještě na letošní březen, kdy vypluly na povrch odposlechy mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem. Topolánek tehdy tvrdil, že ho odposlechová aféra vůbec nezajímá. Doslova úniky komentoval takto: „Všechno, co jsem říkal tenkrát o odposleších, sledovačkách, komprech a podobně, jste karikovali a nezajímalo vás to. Psali jste blbosti a skvěle jste se u toho bavili. Mě to stálo kariéru uzavřenou politickým pučem a je to pro mě minulost, kterou se nemíním jakkoli zabývat. Pro ,tentokrát‘ to nezajímá mě.“ Jenže celá kauza spadá do období, kdy byl Topolánek předsedou ODS a posléze i premiérem...

Jistě, Topolánek už není vrcholným ani aktivním politikem. To ale neznamená, že by měl na otázky vztahující se k období jeho vlády odpovídat mlčením. Respektive buranským stylem, jakým svůj proklamovaný nezájem o politické dění prezentuje.

Jan H. Tady je pár kseftiku ... 6:28 2.6.2012

Počet příspěvků: 18, poslední 4.6.2012 10:17 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.