TOP 09 plus ČSSD? I divoké scénáře mohou být racionální.

Představme si spolupráci TOP 09 a ČSSD v Praze. Kdyby se vyvarovaly osobních sporů, mohly by vyřešit klíčové problémy města.

Když po komunálních volbách v roce 2010 uzavřely v Praze ODS a ČSSD koalici, rozpoutala se enormní kritika médií a široké veřejnosti proti tomuto paktu. Radnici dokonce sevřela demonstrace. Na podzim 2011 pak občané i média tleskali, když v Praze spojily síly ODS a TOP 09. Konečně pravicová vláda v hlavním městě! Neměli by se tedy nyní lidé opět vydat na radnici s píšťalkami a transparenty, když je ve hře opět „nepravicová“, velká koalice TOP 09 a ČSSD?

Vysvětlíme, proč si myslíme, že by to mohl být trochu jiný případ. Před dvěma a půl lety vítěz voleb (TOP 09) ostrouhal, a radu města ovládly strany, u nichž panovalo podezření, že tak činí zejména kvůli rozdělení různých kšeftů. Je to nyní jiné? Je, protože spolupráce rok, respektive půldruhý rok před volbami je představitelná, a to především na vítané věcné platformě.

Centrály říkají: „OK“

Zatím sice není jisté, zda dojde na jednání TOP 09 se sociálními demokraty, situace mezi ODS a TOP 09 je ale natolik vyšponovaná (obě strany chtějí primátora), že je na čase se podívat, co by spojení TOP 09 a ČSSD mohlo městu přinést.

ČESKÁ POZICE v úterý sondovala mezi představiteli topky a sociálních demokratů (v Praze i na celostátní úrovni), z čehož nám vypadlo následující: ČSSD je připravena podpořit TOP 09 u základních programových bodů (dostavba tunelu Blanka, rozložení splátek za nové tramvaje, centrální evidence majetku či odkup akcií Pražské plynárenské), které se nedařilo prosadit Svobodově koalici.

„Domnívám se, že u těchto bodů je možné nalézt shodu. Naopak nepřípustné je pro nás zdražování jízdného, vodného a stočného,“ řekl ČESKÉ POZICI klíčový vyjednavač ČSSD Miroslav Poche. Na takovém pilíři by klidně mohla vzniknout menšinová vláda TOP 09 za podpory sociální demokracie. Pro „topku“ by to mohlo znamenat klid a dostatečnou podporu v zastupitelstvu. ČSSD by zase do koaliční smlouvy mohla prosadit svůj program v oblasti školství či sociálních věcí.

Především je nutné zdůraznit, že obě strany mají pro takový postup podporu ve svých centrálách – což je vzhledem k antipatiím mezi Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a Miroslavem Kalouskem (TOP 09) na celostátní úrovni důležitá informace. „Doporučuji, aby případná koalice byla velmi silně vázána programovými cíli,“ doporučuje statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podobně místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek: „Podporuji fakt, že TOP 09 v Praze se snaží změnit situaci tak, aby bylo konečně možné problémy věcně řešit, a nikoli o jejich řešení pouze pěkně mluvit do médií.“

Neúspěch = trest

Kdyby se „topce“ a sociálním demokratům v Praze podařilo vyvarovat osobních sporů a soustředit se pouze na dotažení vybraných priorit, těžit z toho budou obě strany. TOP 09 by Pražanům ukázala, že dokáže být odpovědnou pravicovou stranou v hlavním městě, pražská ČSSD by se zase voličům představila jako strana, která se dokáže podílet na odpovědném vládnutí. Nakonec by situace mohla být výhodná dokonce i pro ODS, která by v opozičních lavicích získala čas na pokus uklidnit vlastní řady a utříbit si témata, jež chce voličům na podzim 2014 ve volbách nabídnout.

Naopak nedotažení klíčových bodů programu by do kolen položilo především pražskou TOP 09, která by tím mohla ohrozit celou stranu – Praha byla ve sněmovních volbách 2010 klíčem k celkovému úspěchu strany. Pokud by spolupráce TOP 09 a ČSSD selhala podobně jako předchozí dvě koalice, bylo by na místě opět demonstrovat nesouhlas.

Počet příspěvků: 3, poslední 24.5.2013 01:53 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.