TOP 09 a ODS chystají čistku v Pražských službách

V dozorčí radě městské firmy Pražské služby končí zástupci ČSSD, Boris Šťastný a dost možná i zástupce minoritního akcionáře Natland Group.

Martin Shabu 13.1.2012

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nová pražská koalice TOP 09 a ODS chystá zásadní personální změny ve společnosti Pražské služby, kde hlavní město Praha drží majoritní podíl, 76,92 procent akcií. Ve čtvrtek se uskuteční valná hromada společnosti, kde bude výrazně obměněna dozorčí rada, v níž sedí politici ODS a ČSSD. Návrh změn schválený Radou hlavního města Prahy předloží na valné hromadě Pražských služeb radní za ODS Radek Lohynský. Tuto informaci ČESKÉ POZICI potvrdilo několik vysoce postavených zdrojů z pražského magistrátu.

V dozorčí radě podniku by neměla mít zástupce společnost Natland Group, která loni v červnu koupila 18,85 procent akcií. Ty drží prostřednictvím kyperské firmy Soranus Limited, kterou ještě loni na jaře vlastnila tajemná londýnská kastlíková společnost Nettrubino Limited. Dodnes je tajemstvím, kdo tuto firmu ovládal, informaci nebyl schopen zjistit dokonce ani primátor Bohuslav Svoboda. Nová pražská koalice podle informací ČESKÉ POZICE umožní Natlandu získat opět místo v dozorčí radě jen v případě, že předloží notářsky ověřený seznam všech beneficientů minoritního akcionáře Pražských služeb.

Dozorčí radu firmy má opustit šest členů, tři za ODS, dva za ČSSD a ředitel Natland Group Tomáš Raška. Na jejich místo mají být zvoleni tři zástupci TOP 09 a tři noví politici ODS. O post předsedy dozorčí rady přijde sociální demokrat Miroslav Poche. V orgánu končí i další člen ČSSD František Adámek. Dozorčí radu a post jejího místopředsedy opustí i Boris Šťastný z ODS. Za TOP 09, která má obsadit místa po sociálních demokratech, se v dozorčí radě objeví například náměstek primátora Pavel Richter a pražský zastupitel strany Milan Effenberk Růžička.

Po výměnách členů dozorčí rady se brzy očekávají zásadní změny i na manažerských postech. Pražské služby řídí dlouhá léta Patrik Roman, bratr bývalého generálního ředitele společnosti ČEZ a současného předsedy dozorčí rady podniku Martina Romana.

Komu patřila společnost Soranus Limited?

Vlastnické změny v Pražských službách odstartovaly v říjnu 2010, kdy finanční skupina PPF prodala svůj minoritní podíl firmě Soranus Limited. Vedení pražského magistrátu žilo dlouhé měsíce v přesvědčení, že v pozadí této kyperské firmy stojí opět finančník Petr Kellner, jenže to se ukázalo jako velký omyl. „Soranus Limited není součástí skupiny PPF a ani nepatří do private equity fondu PPF Partners,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Zarážející je, že od října 2010 se pražský magistrát o to, kdo je skutečným akcionářem firmy, která je v zisku a do níž patří i spalovna odpadu v Praze v Malešicích, nezajímal. Po tom, kdo vlastní firmu Soranus Limited, začal primátor Bohuslav Svoboda pátrat až poté, co ČESKÁ POZICE o tomto tajemném akcionáři poprvé informovala.

Loni pak došlo k dalšímu vlastnickému posunu. „Natland Group koupila 18,85 procenta akcií ve společnosti Pražské služby a stala se tak jejím největším minoritním akcionářem. Akcie drží prostřednictvím společnosti Soranus, jejíž převod do portfolia Natland Group proběhl 16. června. Dokončení transakce podléhalo předchozímu souhlasu regulátorů mateřské společnosti Natland Group, orgánů společností a PPF banky, která transakci nadále částečně financuje. Cena nebyla zveřejněna,“ oznámila loni v červnu firma na svých webových stránkách. Na dotaz, od koho koupila společnost Natland Group společnost Soranus Limited, mluvčí firmy Rostislav Starý odmítl zodpovědět.

Počet příspěvků: 2, poslední 11.1.2012 03:17 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.