Tomáš Paclík: Nejen ve fotbale se sport, byznys a politika propojují

Samozřejmě, že vám vlastnictví fotbalového klubu může přinést určitý vliv a možná i otevřít dveře do politiky, říká majitel Viktorie Plzeň.

„Fotbal je lidová zábava. Když se daří, zviditelníte tím město, podpoříte jeho ekonomiku,“ je přesvědčen Tomáš Paclík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Fotbal je lidová zábava. Když se daří, zviditelníte tím město, podpoříte jeho ekonomiku,“ je přesvědčen Tomáš Paclík. | foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice
„Fotbal je lidová zábava. Když se daří, zviditelníte tím město, podpoříte jeho ekonomiku,“ je přesvědčen Tomáš Paclík.

Majitel plzeňského fotbalového klubu Tomáš Paclík ve velkém rozhovoru s ČESKOU POZICÍ hovoří o tom, jak se stát stará o sport, o osobních politických preferencích a očekáváních, o propojení fotbalu, vysoké politiky a byznysu, ale i o jedné konkrétní úplatkářské aféře, zodpovědnosti majitele pražské Sparty Daniela Křetínského i šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi.

Tomáš Paclík (48)
Podniká v oblasti energetického využití biomasy a čistírenských kalů. Je poradcem ve společnosti Veolia. V současnosti plánuje výstavbu elektráren v Bulharsku, Rumunsku a Polsku. Plzeňskou Viktorii koupil v roce 2010. Za první ligu byl zvolen členem výkonného výboru Fotbalové asociace ČR. 

ČESKÁ POZICE: Stará se stát dobře o zázemí a rozvoj kopané, respektive mělo by mít sport na starost samostatné ministerstvo?

PACLÍK: Samostatné ministerstvo není třeba. Investice do sportu se státu určitě vyplatí, jde jen o to, aby byly efektivně využívány. Podporu potřebuje zejména výkonnostní sport, který není byznysem, ale pro ten vrcholový vytváří základnu. O komunikaci mezi státem a sportovním prostředím se stará zejména Český olympijský výbor, který má dnes v čele kvalitní lidi schopné politikům předložit potřebné argumenty a zároveň jsou zárukou transparentnosti sportovního prostředí. Bohužel se zdá, že sport nebyl pro naše politiky prioritním tématem. Je to velká škoda, ale uvidíme, jak k tomu přistoupí nová vláda.

ČESKÁ POZICE: Jaký je prostor pro zapojení kopané do státotvorné činnosti? Neměla by se fotbalová asociace více angažovat v sociálně slabších a vyloučených oblastech – například na Ústecku či Ostravsku?

PACLÍK: Tady je obrovský prostor pro spolupráci. Fotbal jako největší sportovní asociace v tomto podporuje snahy olympijského výboru, komunikace v této rovině probíhá.

ČESKÁ POZICE: Jak se vám daří v Plzni starat o fotbalovou mládež? Není pro výchovu vlastních talentů klíčové propojení sportu a školství?

„Významně odlišná je společenská prestiž fotbalu, která je nejen v západních zemích, ale i v některých východních velmi vysoká“PACLÍK: Mládežnický fotbal je naší prioritou, postupně se snažíme zlepšovat podmínky a přiblížit se tomu, jak se s mládeží pracuje v zahraničí. Samozřejmě, že spolupracujeme se základními i středními školami. Nenazval bych to zatím akademií, ale je to cíl, ke kterému se chceme propracovat. Podstatná je zejména otázka infrastruktury – hřiště, kvalitní ubytování, dostatek profesionálních trenérů, vše je ale otázka peněz. Je to jeden z hlavních důvodů, proč oproti renomovaným fotbalovým ligám zaostáváme. Investice do této oblasti se jednoznačně vyplatí.

Politika a byznys

ČESKÁ POZICE: V rámci evropských pohárů poznáte kulturu řady zahraničních lig. Je korupční prostředí tuzemské kopané nějak vychýlené od ostatních zemí?

PACLÍK: Co se týká zákulisního boje a korupčních kauz, není české prostředí nijak speciální. Podívejte se na aféry v Turecku nebo Itálii, ty jsou mnohem horší. Když se bavím s manažery velkých klubů, jako je Atletico Madrid nebo Barcelona, zjišťuji, že i mezi nimi panuje značná rivalita – řekl bych, že je to ještě horší než u nás. Významně odlišná je však společenská prestiž fotbalu, která je nejen v západních zemích, ale i v některých východních velmi vysoká.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem podle vás na fanoušky působí, že některé kluby – třeba Příbram nebo Slavii – vlastní kontroverzní majitelé, jako je padlý politik a byznysmen Aleš Řebíček? Vnímají fanoušci fakt, kdo je pánem jejich klubu?

„Od revoluce je fotbalové prostředí dost zakonzervované, určitá skupina lidí si zde dělala fotbal sama pro sebe v uzavřené skupině“PACLÍK: Nechci se vyjadřovat k majitelům ostatních klubů. Samozřejmě, že fanoušci vnímají osobu majitele, ale nejpodstatnější pro ně jsou výsledky klubu a atraktivita fotbalu, který vidí na hřišti. V Plzni máme návštěvnost nad deset tisíc, to je v Čechách s ohledem na velikost města unikát. Souvisí to především s herními úspěchy a pohlednou hrou. Osobně si myslím, že určitá nedůvěra veřejnosti je způsobená i tím, že od revoluce je fotbalové prostředí dost zakonzervované, určitá skupina lidí si zde dělala fotbal sama pro sebe v uzavřené skupině.

ČESKÁ POZICE: V německé bundeslize platí takzvané pravidlo „50 + 1 procento“ – podle něho musí minimálně 51 procent klubu vlastnit jeho fanoušci. Toto pravidlo brání tomu, aby klub ovládl pouze jeden majitel. Členové klubů pak mají přehled, co se v mužstvu děje. Nebyl by právě takový mechanismus prostředkem, jak zapojit více lidí do fotbalového dění, a podpořit tím i finanční kondici české ligy?

PACLÍK: Nemyslím si, že by u nás spoluvlastnictví klubu fanoušky mohlo přispět k zlepšení ligy. Německá liga je možná nejkvalitnější v Evropě, což je ale dáno zejména silným ekonomickým zázemí fotbalových klubů. S vysokou kvalitou a atraktivitou pak souvisí i vysoká návštěvnost bundesligy. Nemyslím si, že by fanoušci v Německu měli nějaký výrazný vliv na chod klubů. Dalším důležitým faktorem pak je, že Německo má jednu z nejsilnějších světových ekonomik. Podívejte se na Španělsko, které má také jednu z nejlepších lig, a v době ekonomické krize tam znatelně klesá návštěvnost.

ČESKÁ POZICE: Lze vnímat vlastnictví klubu vedle otázky byznysu i jako mocenskou záležitost? Otevírá to dveře do politických pater?

PACLÍK: Samozřejmě, že vám to může přinést určitý vliv a možná i otevřít dveře do politiky. Mohu říct, že v Plzni máme výborné vztahy s komunálními politiky všech stran. Nemyslím si však, že by majitelé českých klubů primárně prahli po politické moci. Jsou to spíše velcí fanatici, kteří v tom utápějí své peníze, protože vlastnit fotbalový klub dnes není kdovíjaký byznys plán – tedy až na Plzeň, kde se nám po této stránce daří (směje se). Určitě je to věc prestiže. Fotbal je lidová zábava. Když se daří, zviditelníte tím město, podpoříte jeho ekonomiku. Když jsme hráli v Lize mistrů, do Plzně dorazily špičkové týmy – byly plné hotely, restaurace, město se dostává do povědomí turistů.„Fotbal je lidová zábava. Když se daří, zviditelníte tím město, podpoříte jeho ekonomiku.“

ČESKÁ POZICE: Když hrála Viktoria Ligu mistrů proti Barceloně v Praze v Edenu, říkalo se, že zápas byl ideální příležitostí pro setkání politiků, byznysmenů a pražských politických podnikatelů. Vnímáte od těchto osob zvýšený zájem o vaše zápasy, respektive může se pak stadion stát místem, kde se pečou kšefty?

PACLÍK: Když jsme hráli v Praze, přišel prezident Václav Klaus i kardinál Dominik Duka. Ve VIP prostorách se potkávají velmi zajímaví lidé. Je to určitá nadstavba nad sportovní stránkou. Pro všechny zúčastněné je to zajímavé. Ve vrcholovém sportu, nejen ve fotbale, se zkrátka sport, byznys a politika propojují.

Ale politika na stadion nepatří

ČESKÁ POZICE: Jak byste se definoval politicky? Pravice, levice, střed?

PACLÍK: Jsem podnikatel, tudíž z logiky věci jsem spíše pravicově orientovaný. Nicméně tento zjednodušený pohled na věc už mě dávno opustil, nedám příliš na rétoriku politických stran a jde mi spíše o to, jak konkrétní politici budou pracovat – nejde mi ani tolik o ideologii jako především o výsledky práce.

ČESKÁ POZICE: Co očekáváte od Sobotkovy vlády?

PACLÍK: Programové prohlášení vypadá v některých směrech docela povzbudivě, počkám si ale na to, co se povede uvést do praxe.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte výsledek voleb? Překvapil vás nepřesvědčivý zisk ČSSD, a naopak nástup Andreje Babiše a jeho hnutí ANO?

PACLÍK: Myslel jsem, že sociální demokracie bude mnohem silnější. Obrovský úspěch ANO mě také překvapil.

ČESKÁ POZICE: Babiš je jedním z nejbohatších českých podnikatelů, ministrem financí, předsedou vládní strany, majitelem mediálního domu Mafra. Jak se díváte na tuto koncentraci moci?

„Lidi, kteří se v zahraničí točí kolem velkého fotbalu, se českou politikou fakt nezabývají“PACLÍK: Mezi některými velkými podnikateli, zejména pokud mají svůj byznys orientovaný na stát, jsou značné obavy a často zmiňují Babišův konflikt zájmů. Střední a menší podnikatelé, kteří jsou nespokojení s funkčností státní správy, mají naopak velká očekávání a věří jeho ideji o řízení státu jako firmy. Já si s hodnocením počkám až na konkrétní činy a výsledky jeho práce. Je však jasné, že je to velmi schopný a chytrý člověk, který vybudoval výjimečnou firmu a i v politice již dosáhl mimořádných úspěchů. Dnes je na politické scéně jednoznačně nejvýznamnějším hráčem. Doufejme, že stát nám bude prosperovat jako jeho firmy.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte uplynulý rok prezidenta Miloše Zemana? Když hrajete utkání v evropských pohárech, vyjadřují se třeba manažeři zahraničních klubů k činnosti a reprezentaci našich čelních politiků? Zejména o posledních dvou prezidentech do zahraničních médií tu a tam proniknou zajímavé příspěvky a videa…

PACLÍK: Lidi, kteří se točí kolem velkého fotbalu, se českou politikou fakt nezabývají. Je ale třeba říct, že na rozdíl od tuzemského prostředí je ve světě prezident Zeman posuzován zejména s ohledem na určitou konzistentnost jeho názorů, a to je vnímáno kladně.

Fotbalové jaro straší „zametená“ kauza

Kvůli absenci národního týmu na mistrovství světa v Brazílii nečeká letos české fotbalové fanoušky kromě boje o ligový titul příliš mnoho vzrušení. Zato v soudní síni se odehraje lítá bitva – v polovině dubna se začne projednávat kauza údajné korupce při zápase mezi Jabloncem a Plzní v březnu 2012, v níž byli obviněni rozhodčí Pavel Býma a Tomáš Adámek i fotbalový funkcionář z Táborska Martin Svoboda.

Křetínského kabela

Neklid do tuzemské kopané vnesl majitel pražské Sparty Daniel Křetínský v září 2012. Do strahovského sídla Fotbalové asociace ČR (FAČR) přinesl jejímu šéfovi Miroslavu Peltovi tašku, která měla být napěchovaná důkazy o zmanipulovaných zápasech. „Pan Křetínský mi předložil dokumenty, z jejichž obsahu jsem zdrcen,“ reagoval tehdy Pelta a materiály předal policii. Nikdo však neřekl, čeho se týkaly. O měsíc později tehdejší ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec uvedl, že Křetínský nepřinesl nic, co by dokazovalo korupci.

Necelé dva měsíce po Křetínského předání údajných důkazů Peltovi se kauza vyhrotila informací webu Aktuálně.cz o výpovědi rozhodčího Tomáše Adámka. Ten v notářsky ověřeném zápisu vypověděl, že vzal od Svobody, řečeného Chřestýš, úplatek v souvislosti se zápasem Jablonec–Plzeň (0:2). „Pan Svoboda mi za výhru klubu Viktoria Plzeň nabídl částku 200 tisíc korun. (...) Několik týdnů po tomto utkání mi částku 200 tisíc korun v hotovosti vyplatil,“ sdělil Adámek notářce začátkem listopadu 2012 – tedy bezmála osm měsíců po zápase. Plzeňský klub v zastoupení advokátem Tomášem Sokolem podal na Adámka trestní oznámení a žalobu na ochranu dobrého jména. Tvrdil, že pokud byl Adámkovi nabídnut úplatek, měl jej oznámit orgánům činným v trestním řízení.

ČESKÁ POZICE s majitelem plzeňského klubu hovořila i o aktuálním dění v případu, který zhoršuje již tak špatnou pověst českého fotbalu. Tomáš Paclík míní, že pro budoucí vývoj ligy je zásadní, aby se případ vyjasnil.

ČESKÁ POZICE: Jak se vyvíjí kauza údajně uplaceného zápasu, ve kterém figuruje váš klub?

PACLÍK: Jsem rád, že se případ dostává do poslední fáze. V celé kauze se cítíme být poškozenou stranou, proto jsme na pana Adámka podali jak trestní oznámení, tak žalobu na ochranu dobrého jména klubu. Myslíme si, že cílem bylo právě poškodit dobré jméno Viktorie Plzeň či dokonce způsobit klubu ekonomickou újmu. Podle mne o to tehdy aktérům kauzy šlo. Spolupracovali jsme se všemi orgány, které kauzu vyšetřovali, jak s disciplinární komisí FAČR, tak s orgány činnými v trestním řízení. Doufám tedy, že se věc co nejdříve dotáhne do konce.

ČESKÁ POZICE: Kauza, v níž figuruje pověstná kabela Daniela Křetínského plná důkazů a je popsaná výše, působí velmi podivně. Jaký by měl být další postup?

PACLÍK: Bude muset dojít buď k potrestání korupčníků, nebo by mělo vyplynout na povrch, kdo se postaral, že někdo poskytoval falešné důkazy. Jestli se tato kauza nevyjasní, máme zaděláno na problémy do budoucna.

ČESKÁ POZICE: Proč by někdo chtěl úmyslně pošpinit váš tým? Neobáváte se policií odposlechnutých telefonátů mezi generálním ředitelem Viktorie Adolfem Šádkem a obviněným funkcionářem Martinem Svobodou?

„Cílem zkrátka bylo nás poškodit. Doufám, že vyšetřování to prokáže. Někdo z těch lidí už by konečně měl začít svědčit.“PACLÍK: Ničeho se neobávám, protože svým lidem věřím a vím, že se ničeho nekalého nedopustili. Pan Šádek si s panem Svobodou telefonují, jsou přátelé. Zaznamenané telefonáty účelově zmiňované v médiích se uskutečnily až dlouhou dobu po inkriminovaném zápase mezi Jabloncem a Plzní (v březnu 2012) a především v období několika měsíců. Na základě toho nelze nic dovozovat. Mimochodem je také zajímavé, že se informace z vyšetřovacího spisu objevují v médiích. Za Viktorii Plzeň říkám, že nikdo z klubu ani nikdo s klubem spolupracující se korupce nedopustil. Cílem zkrátka bylo nás poškodit. Doufám, že vyšetřování to prokáže. Někdo z těch lidí už by konečně měl začít svědčit.

ČESKÁ POZICE: Na začátku loňského roku jste označil Křetínského za lumpa, který se snaží diskreditovat konkurenci. Vidíte tedy majitele Sparty za kauzou?

PACLÍK: Nedovedu si představit, že by majitel jakéhokoliv fotbalového klubu činil takové kroky vůči svým soupeřům. Problém spíše bude v zaměstnancích, kteří potřebují majiteli obhájit svoji neschopnost dosahovat lepších výsledků.

ČESKÁ POZICE: Má podle vás Křetínský zodpovědnost za případ, nebo nemá?

PACLÍK: V konečném důsledku nese zodpovědnost vždycky majitel. Jako já nesu zodpovědnost za pana Šádka, on nese zodpovědnost za Josefa Krulu (někdejší kontroverzní sekretář komise rozhodčích – pozn. red.) a Dušana Svobodu (kamarád Křetínského, místopředseda představenstva Sparty a místopředseda fotbalové asociace – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Nakolik takový případ ovlivňuje hráče?

PACLÍK: Myslím, že vůbec. V kabině to znát není. Kauza byla spuštěna v loňském roce, a přesto jsme získali titul (směje se).

ČESKÁ POZICE: A nakolik spory mezi hlavními českými kluby snižují ochotu firem sponzorovat ligu?

PACLÍK: Jednoznačně to snižuje ochotu firem fotbal dotovat. Průšvihy srážejí důvěryhodnost fotbalového prostředí – jak pro veřejnost, tak pro případné partnery. Sponzoři už to dávají najevo. Nedůvěra vůči fotbalovému prostředí je značná. Myslím ale, že předseda asociace pan Pelta si to uvědomuje a tvrdě pracuje na zlepšení tohoto stavu. Veškeré jeho kroky, včetně výběru kvalitního trenéra pro národní mužstvo (tím je bývalý trenér Viktorie Pavel Vrba – pozn. red.) a následná kampaň využívající jeho dobrou pověst jsou toho důkazem.

ČESKÁ POZICE: Není právě pan Pelta tím, kdo sráží důvěryhodnost fotbalové asociace a vůbec české kopané? Není kvalita fotbalové vlády odrazem kvality politické reprezentace?

„Pro důvěryhodnost fotbalu by bylo lepší, aby v budoucnu přišel někdo úplně nezávislý, a především nezatížený minulostí“PACLÍK: Souhlasím s vámi, že úroveň fotbalového prostředí je jen odrazem úrovně celé společnosti. Možná jsou jen veškeré nešvary ve fotbale viditelnější. Myslím si, že kromě transparentnosti a dobrých výsledků je třeba otevřít českou kopanou kvalitním osobnostem zvenku. Snažil jsem se v minulosti získat do vedení asociace odborníky, kteří by přišli z nefotbalového prostředí.

ČESKÁ POZICE: Koho jste oslovil?

PACLÍK: Hledal jsem mezi lidmi, kteří prokázali své manažerské schopnosti, mají i politické kontakty a především mají rádi fotbal. Ideálním kandidátem pro mne byl Eduard Janota, který toto splňoval téměř ideálně. Ten však bohužel zemřel. Oslovil jsem pak několik dalších významných osobností, například pány Kejvala a Jahna, všichni ale poděkovali s vysvětlením, že je fotbalové prostředí momentálně neláká.

Před posledními volbami mě napadl například Jiří Dienstbier, který by díky svému politickému zázemí a jistému puncu bojovníka proti korupci mohl vytvořit podmínky pro nutnou změnu. S ním jsem však nestačil ani promluvit, jen se k němu tato informace dostala od lidí z jeho okolí, se kterými jsem tuto  otázku konzultoval, a hned to kategoricky zamítl. Navíc se ukázalo, že fotbalové prostředí je velmi kontroverzní a člověka zvenku nechce. Pelta se nyní snaží, to mu nelze upřít, pro fotbal opravdu pracuje velmi tvrdě. Pořád si ale myslím, že pro důvěryhodnost fotbalu by bylo lepší, aby v budoucnu přišel někdo úplně nezávislý, a především nezatížený minulostí.

  • Tento rozhovor vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.

Počet příspěvků: 2, poslední 28.4.2014 12:55 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.